fbpx
Таг: благодарност

таг: благодарност

Украина ѝ се заблагодари на земјава за донираните тенкови: Пријателот се познава во неволја

Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска преку Твитер не заборави да се заблагодари за донацијата која земјава ѝ ја достави на Украина во форма на тенкови Т-72. Подољак на украински и на македонски јазик на Твитер го напиша следново: „Пријателот се познава во неволја. Не е важно со каква големина е твојата земја, важно е какво срцето....

Филипче му се заблагодари на Заев за поддршката во здравството

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска на премиерот во заминување Зоран Заев, му подари слика во знак на благодарност. Сликата му беше врачена во Националната опера и балет, а беше во рамки на церемонијата за доделување на благодарници за здравствените работници од ковид-центрите. „Дозволете да ви врачам подарок за долго сеќавање. Сакам да се заблагодарам на поддршката што ја дадовте...

Шекеринска ги награди припадниците на АРМ кои учествуваа во гасењето на пожарите летово

Припадниците на Армијата кои учествуваа во справувањето со пожарите кои летово ја зафатија Северна Македонија, денеска беа наградени со парични награди и стимулативни мерки, информираат од Министерството за одбрана. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на почетокот од своето обраќање во касарната Илинден, ги повика припадниците на Армијата со едноминутно молчење да оддадат почит на жртвите во несреќата во Бугарија. „Секој граѓанин...

Хан: Новата 2018 е решавачка година за Западен Балкан, ајде заедно да ја обликуваме иднината

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан во пресрет на дочекот на Новата година им се заблагодари на сите земји-партнери на Европската Унија, меѓу кои и на Македонија, за соработката во текот на 2017 година и порача дека следната 2018 година ќе биде решавачка за Западен Балкан. „На крајот на оваа година полна со предизвици сакам да им се...

Иванов му честиташе на Макрон

„Водени од заедничката визија за обединета и просперитетна Европа, сакам да Ве уверам дека Република Македонија ќе даде свој полн придонес во заедничките стремежи за демократска и развиена Европа, во интерес на просперитетот, стабилноста и на безбедноста на регионот на Југоисточна Европа“, напиша претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во честитката до Емануел Макрон, по повод неговата победа на претседателските...

Попоски: Колку би било убаво Плевнелиев да беше како Желев пред 25 години

Пред 25 години, првото признавање на независна и суверена Република Македонија дојде од Софија, а „потоа следеа сите други пријателства“, напиша денеска министерот за надворешни работи во оставка, Никола Попоски, на својот фејсбук-профил, изразувајќи „благодарност до Бугарија од Македонија“. Попоски вели дека тогашниот претседател на Бугарија, Жељу Желев, имал демократско чувство и почит кон волјата на македонските граѓани, додавајќи дека...

Адеми и Орав го поздравија постигнувањето на договорот меѓу партиите

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Арбeр Адеми, и евроамбасадорот во заминување Аиво Орав го поздравиле постигнувањето на политичкиот договор меѓу четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино. Двајцата соговорници, како што информираат од кабинетот на вицепремиерот, изразиле согласност дека сега од круцијално значење е целосната имплементација на договореното и дека и понатаму останува важноста на спроведувањето на итните...

Организаторите со напори да спречат провокации на протестот „Србија против насилство“

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да...