fbpx
Таг: бизнис

таг: бизнис

Скопје се искачи на 1 место како најрентабилен европски град со средна големина за инвестирање

Скопје е на врвот на листата на европски градови со средна големина според ефективноста, односно рентабилност за инвестирање на рангирање кое го прави економското списание ФДИ интелеџенс, дел од реномираниот меѓународен весник за економија, Фајненшл Тајмс. Ова е скок од четврто место на кое беше Скопје лани. Годинава и регионот на Скопје исто така се најде меѓу првите десет мали...

Програмата „Aspire Balkans“ ги уведува заинтересираните жени во претприемништвото

Како почеток на пре-акселераторската програмата „Aspire Balkans“ која има за цел да ги охрабри девојките и жените од земјава да станат претприемачки и својата бизнис идеја да ја претворат во старт-ап или да го унапредат својот веќе постоечки бизнис, минатата седмица се одржани првите предавања и работилници. Првиот модул на програмата го водеше инвеститорот од Израел, Михаил Мизрахи, кој потенцираше...

Донесен новиот закон за данокот за солидарност, Стопанска комора реагира дека ќе нанесе непоправливи штети

Откако денеска во Собранието беа изгласани измените на Законот за данок на добивка и Законот за данок на додадена вредност, но и новиот Закон за солидарност, набргу потоа реагираше Стопанска комора на Северна Македонија, која остро ги критикува одредбите на третиот закон. Порача дека овој закон е со погрешни мерки и ќе има погубни резултати врз бизнисот. „Погубен и деструктивен...

Отворањето на преговорите, можностите и предизвиците на Северна Македонија да има економска корист

За Северна Македонија по отворањето на преговорите со Европската Унија во јули годинава се отворија можности за поголем економски развој, но исто така за таков развој ја чекаат предизвици. Она што треба да се случи е што поскоро забрзување на процесите на подобрување на условите за водење бизнис и стимулирање на конкурентноста како природен двигател на економскиот развој и...

Продолжен повикот за аплицирање за програмата за млади претприемачи на RISE Journey до 4-ти октомври

Здружението за социјални иновации „АРНО“ ги кани повторно сите млади од 18 до 35 години, кои имаат желба да развијат бизнис идеи со кои се нуди решение за некаков општествен/еколошки предизвик, да аплицираат на повикот за учество во програмата RISE Journey, кој е продолжен до 4 октомври (понеделник) на полноќ. Проектот RISE се спроведува во регионот на Западен Балкан со...

СКСЗМ бара и бизнисите кои го претставуваат мнозинството вработени да бидат вклучени во приоритетна имунизација

Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) смета дека управувањето со ковид кризата во земјава се одвива многу бавно во споредба со другите земји од регионот, како во смисла на обезбедување вакцини и имунизација, така и од аспект на стимулирање на бизнисите. Според СКСЗМ, вчера донесената одлука за продолжување на полицискиот час и затворање на некои деловни сектори е доказ за...

Македонски граѓани денеска се вакцинираат против ковид-19 во Ниш и во Белград

Стопанска комора информира дека во тек е вакцинација против Ковид-19 на бизнис-заедницата, акција која ја спроведуваат заедно со Стопанската комора на Србија, а во рамките на Коморскиот инвестициски форум. Вакцинацијата се одвива во спортската сала „Чаир“ во Ниш, Србија. „Се вакцинираат вработени од Комората, како и вработени од компаниите членки на Комората чии работни места се од висок ризик од...

Арсовска: Потребна е навремена помош за справување со ефектите од Ковид-19 врз економијата   

Кај компаниите постои расположение да се почитуваат мерките кои Владата ги донесе за справување со штетните последици од Ковид-19, но за да се спречат поголеми штети по економијата мора да се размислува и за ургентна и навремена помош која институциите би му ја овозможиле на приватниот сектор, вели претседателот на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска. „Сето ова има и...

Азески: До кога пред избори ќе имаме Пржинска влада?

Во интерес на предвидливоста на бизнис-климата која компаниите ја бараат за да функционараат нормално, претседателот на Стопанска комора, Бранко Азески, го постави прашањето, до кога при организирање на избори ќе се спроведуваат одредбите од Пржинскиот договор за техничка влада. „Имаме неприродна ситуација, на три месеци пред изборите да бираме некакви посебни влади со дополнителни заменици, нов премиер и сè е...

Сезонските вработувања во странство се „главоболка“ за домашниот бизнис (инфографик)

Хотелиерскиот и угостителскиот сектор, транспорт и другите услужни дејности, градежништвото – ова се дел од секторите кои нудат најголем број на слободни работни места. Имајќи предвид дека официјалните статистики регистрираат зголемување на вработеноста, а намалување на неврабтеноста во текот на оваа економска година, познавачите коментираат дека на пазарот на труд се случува поврзување на понудата на работа сила со побарувачката,...

Регионален бизнис-форум за жени претприемачи од Западен Балкан се одржува во Скопје

Регионалниот бизнис-форум за жени претприемачи се одржува денеска и утре во хотелот „Дабл три Хилтон“ во Скопје. Настанот е организиран од Програмата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за жени претприемачи од Западен Балкан, со цел да се разменат искуства помеѓу претставници од финансиските институции и жените претприемачи од регионот. „Програмата започна во октомври 2014 година, и има...

Форум за бизнисмените за поглавјето 20 од преговорите со ЕУ

ПСМ Фондација в четврток и петок во скопскиот хотел „Арка“ го организира првиот Интернационален Форум за поглавјето 20. Настанот на тема „Интеграциите во Европската унија и реформскиот процес на преговарачкото поглавје 20: Претпријатија и индустриска политика“, има за цел да овозможи вмрежување и размена на добри практики во полето. Форумот ќе претставува одлична можност за иницирање на регионална соработка за...

ЕБОР, ЕИБ и ГСБ со ново истражување на компаниите во 40 земји, меѓу кои и ние

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Европската инвестициона банка (ЕИБ) и Групацијата Светска банка (ГСБ) воведуваат нова рунда на истражувања на претпријатијата во повеќе од 40 земји, вклучувајќи ја и Македонија. Целта на истражувањето е да се добијат повратни информации од претпријатијата од приватниот сектор за состојбата на бизнис опкружувањето во секоја земја учесничка и да се искористат овие...

Започна седмиот самит „Македонија 2025“ на кој учествуваат 350 гости од регионот

Со панел-дискусии посветени на образование, лидерство и успешни македонски бизнис-приказни во светот, започна седмото издание на самитот „Македонија 2025“. Денеска и утре, повеќе од 350 реномирани гости од целиот регион, ќе имаат можност да слушнат за најдобрите светски практики во бројни актуелни области, меѓу кои: дигитална трансформација во бизнисот, производство на канабис за медицински цели, примена на најсовремените технологии во...

СКСЗМ: Власта да не му прави пречки на бизнисот, економијата е во тешка состојба

Локалната и централната власт да не го опструираат бизнисот, да ги почитуваат законските и административните постапки, наместо да ги менуваат одлуките и Деталните урбанистички планови (ДУП) преку ноќ, апелира денеска Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ). Претседателот на СКСЗМ, Неби Хоџа на прес-конференција рече дека ваквите пречки што им ги прават локалните и централната власт на компаниите, не значи само...

Жените претприемачи во земјава треба да се насочат кон ИКТ и СТЕМ секторот

Пазарот е заситен од нано професиите како малите салони за убавина и малите фризерски салони. Марта Пејоска веќе четири години е сопственичка на единствената галерија и атеље за изработка и дизајн на современ накит и филигран во Охрид. Вели дека единствен начин да ја оствари својата визија е преку претприемништвото. Пејоска е само една од храбрите млади девојки и жени,...

Петер: Европските пари ќе секнат и државата ќе оди во изолација ако кажете не ЕУ

Компаниите членки во Советот за странски инвестиции се за полесно водење на бизнис во Македонија, а  НАТО и ЕУ се вратата кон полесно водење на бизнис, рече денеска на прес-конференција претседателот на Советот на странски инвеститори, Штефан Петер. Тој додаде дека Македонија во Европска Унија би била постабилна отколку надвор од неа, што би значело пристап до евтини кредити, финансиска...

Анкета: Економската состојба е лоша, но компаниите очекуваат дека ќе се подобри

Сегашната економска ситуација е оценета како полоша во однос на минатата година, покажува Анкетата за деловната клима во Македонија спроведена помеѓу членките на Македонско - германското стопанско здружение. Само 7 отсто од компаниите, моменталната економска состојба ја оцениле како добра, а 50 отсто ја оценуваат како лоша. - Кај компаниите има позитивното расположение во однос на очекувањата дека деловната клима значително...

Анѓушев: Продажбата на ЕДС беше максимално транспарентна

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев за продажбата на неговата компанија ЕДС на грчката национална компанија за производство на електрична енергија ППЦ рече дека транзицијата на сопственоста ќе трае дваесетина дена. - По финасиската трансакцијата, согласно законите во Македонија ќе си платам персонален данок и средствата што сум ги добил од продажбата ќе ги прикажам во мојот анкетен лист. Им...

Солун, преку Србија, ќе се промовира како балканска бизнис дестинација

Грција и Србија ќе одржат бизнис-форум на 19 март (понеделник) во Солун, на кои ќе учествуваат претставници на двете влади и бизнисмени, пишува грчкиот сајт „Вориа.гр“ Тие ќе разговараат за проблемите со кои се соочува регионот, специфичното деловно опкружување, како и подобрување на условите за бизнис. Околу 150 грчки компании ќе разговараат за можна соработока со околу 75 српски компании активни во...

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија од денеска можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан“, соопштија од Владата. Мерката произлегува од...