fbpx
Таг: бизнис-сектор

таг: бизнис-сектор

Бизнис секторот во ковид-кризата побарува работници со поинакви вештини

Ковид-пандемијата ги измени досегашните потреби на домашните компании за составот на работниот кадар кој им е потребен во процесот на работењето. Какви се нивните сегашни проценки и какви работници им се сега неоходни, треба да покаже Анализата за потребата од работна сила за обезбедување на кадар за потребите на компаниите, која ја подготвува Стопанската комора на Северна Македонија (СКМ)...

СКСЗM: Згoлемувањето на цената на струјата ги оптоварува бизнисите и граѓаните

Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗM) проценува дека зголемувањето на цената на електричната енергија за 7,42 отсто претставува потешкотија за деловните субјекти и за граѓаните и затоа оваа одлука треба да се укине, информира Порталб.мк. „Цениме дека, зголемувањето на цената на струјата, во овој период на криза, претставува дополнителна потешкотија за деловните субјекти и за граѓаните. Ова зголемување потенцијално може...

Владата постигнала договор со бизнис-секторот, минималната плата ќе се зголеми на 14.500 денари

Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари. -Во 2017 година ја зголемивме минималната плата за 3.500 денари, и досега изнесуваше 12.507 денари. Сега ја зголемуваме дополнителни 2.000 денари и ќе изнесува 14.500 денари - изјави Заев. Тој потенцираше дека до крајот на мандатот...

„Градење заедничка иднина“ е настан кој ќе се одржи во Охрид за поголема соработка со Албанија

„Градење заедничка иднина – Creating a common future“ е слоганот на претстојниот пограничен целодневен настан, што на 10 јули ќе се случува во Охрид, во организација на девет проекти имплементирани од страна на 30 граѓански организации, корисници на грантови од Програмата за прекуграничен развој помеѓу Република Северна Македонија и Република Албанија, финансирана од страна на Европската Унија. Вкупна вредност...

ММФ на консултација со бизнис-секторот: Структурни реформи за економски развој

Претседателката на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска оствари редовна средба со шефицата на Мисијата на ММФ за Македонија, Џесмин Рахман која е во посета на нашата земја од 8 до 16 ноември, со цел да спроведе годишен преглед на македонската економија. На средбата се дискутирало за предизвиците на приватниот сектор и деловниот амбиент во земјата. Арсовска ја...

Бочварски: Компаниите од Штип треба да кажат дали ќе се приклучат на гасоводот

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска остварил средба со претставници од бизнис-секторот во врска со изработка на идејниот и основниот проект за гасификација на Општина Штип. - Многу ми е важно да добијам информација од штипскиот бизнис-сектор, дали и колку е заинтерсиран за да се приклучи на гасоводната мрежа.Компаниите треба да дојдат до Општината и да земат формулар, кој...

Заев и економскиот тим на Владата на средба со бизнис-заедницата

Премиерот Заев и економскиот тим на Владата денеска имаа работна средба со повеќе од 200 претприемачи, бизнисмени и стопанственици, во организација на Сојузор на стопански комори на Република Македонија. Од кабинетот на премиерот соопштуваат дека Заев ги слушнал барањата и предлозите на стопанствениците и изразил цврста определеност на Владата да ја интензивира соработката со бизнис-заедницата, како и одлучноста низ заемна консултација...

Отворена фабриката „Адиент“ во ТИРЗ – Струмица

Премиерот Зоран Заев, американскиот амбасадор Џес Бејли,  директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Виктор Мизо, и Владимир Теплик од компанијата „Адиент“ денеска ја отворија оваа фабрика во технолошко-индустриската развојна зона во Струмица. Инвестицијата изнесува 20 милиони американски долари и ќе вработи повеќе од 1.300 лица. Заев истакна дека отворањето на американската фабрика „Адиент“ значи отворање на нови работни места...

Бектеши и Река разговарале за изградба на далноводот Битола – Елбасан

Проектот за изградба на далноводот Битола - Елбасан, кој се очекува да ја стабилизира и да ја зајакне дистрибутивната мрежа за електрична енергија, бил една од темите на разговор помеѓу министерот за економија, Крешник Бектеши, и амбасадорот на Албанија во Македонија, Фатос Река. Од Министерство за економија информираат дека двајцата соговорници се согласиле за продлабочување на меѓусебната соработка преку поголема трговска...

Жбогар: Партиите го признаа парламентарното мнозинство, недостига вистинска дебата

Позитивна работа е што политичките партии признаа дека има парламентарно мнозинство, но загрижува отсуството на вистинска дебата во Собранието, изјави денеска амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, за време на посетата на Ресен во рамките на проектот „ЕУ за тебе“. - Позитивно е што сите политички партии признаа дека е формирано парламентарно мнозинство и тоа претставува еден чекор...

ССК: Стабилност во новата година за економски пораст

На крајот од оваа година, бизнис-секторот апелира за стабилност во 2017 година како услов за економски пораст, се вели во соопштението на Сојузот на стопански комори на Македонија. Во него се додава дека на предновогодишниот настан организиран од комората било истакнато дека важно е на крајот на секоја година да се даде признание за сработеното, но и да се извлече поука...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...