fbpx
Таг: бизнис форум

таг: бизнис форум

Заев – Борисов: Oтвораме перспективи за засилена економска соработка

Премиерот Зоран Заев за време на работната посета на Бугарија, остварил тет-а-тет средба со премиерот Борисов, со кого разговарале за идната соработка помеѓу двете земји, која после потпишувањето на Договорот за пријателство и добрососедство бележала постојан раст во сите области. На средбата се разгледувале можности за создавање услови за зголемување на трговската размена со взаемно намалување на царинските стапки. „Премиерите...

Делегација на Стопанска комора утре на бизнис-форум во Атина

Делегација на Стопанската комора на Македонија, утре ќе учествува на еднодневен бизнис-форум во Атина и на билатерални средби помеѓу македонски и грчки стопанственици, информираат од таму. Настанот, Комората го организира во соработка со Атинската трговско-индустриска комора, во насока на интензивирање и зголемување на економската соработка помеѓу двете држави. Во делегацијата ќе учествуваат компании-членки на Комората од повеќе различни сектори градежништвото, металната индустрија,...

Дигитализација во секоја сфера, заклучок на бизнис-форумот на Копаоник

Потребна е дигитализација во секоја сфера, е генералниот заклучок од бизнис- форумот на Копаоник кој се одржа од 4 до 7 март. „Централни теми на форумот беа дигитализацијата, образованието, креативната економија, развој на науката. Приоритет треба да биде реструктуирањето на јавните претпријатија, а истото се однесува и на оние кои се во државна сопственост“, истакна претседателот на Сојузот на економисти и...

Бизнис-форумот на Копаоник ќе се одржи од 4 до 7 март

Јубилејниот 25. бизнис-форум на Копаоник ќе се одржи од 4 до 7 март во хотелот „Гранд“. До сега присуството на овој форум го потврдиле преку 1.000 учесници, меѓу кои повеќе министри од владата на Србија, гувернерот на Народна банка на Србија, како и српската премиерка Ана Брнабиќ. Од Македонија, за сега е познато учеството на бизнисменот Светозар Јаневски, кој ќе биде...

Хан: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ не може да биде успешна без економска поддршка

Протекционизмот не е вистински одговор за развој на економијата, изјави шефот на италијанската дипломатија Анџелино Алфано, при отворањето на бизнис-форумот во Трст, кој се одржува во рамките на самитот Западен Балкан – ЕУ. Алфано истакна дека отвореноста и транспарентноста на државните органи кон бизнис-секторот се клучни за повисока динамика на економијата, а дека вистински предизвик е креирањето нови работни места...

Прв македонско-полски форум на жени претприемачи

Прв македонско-полски бизнис-форум на жени претприемачи ќе се одржи во Варшава од 28 јуни до 1 јули. Целта на форумот е да се создадат поблиски контакти за отворање можности за економска соработка, промоција на македонскиот извоз во Полска и за привлекување потенцијални странски инвестиции од Полска. Исто така, ќе се согледуваат полските искуства од користењето на структурните фондови на ЕУ и можностите...

Анѓушев – Линд: Искуствата на Шведска за изворите на енергија ќе се применуваат кај нас

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, е во дводневна посета на Кралството Шведска, а вчера се сретнал со министерката за европски прашања и за трговија, Ан Линде, информираат од кабинетот на министерот. Двајцата соговорници разговарале за чистите технологии и за обновливите извори на енергија, при што била договорена соработка за искористување на шведските искуства и знаења во Македонија. Вчера, Анѓушев се сретнал и...

Бизнис-форум во Шведска на кој учествуваат 80 претставници од Македонија

Повеќе од 80 претставници од јавниот и од приватниот сектор од Македонија и од Шведска учествуваат на бизнис-форумот што почнува денеска во Стокхолм, во организација на „Македонија 2025“ и на Амбасадата на Македонија во Шведска. Главната тема за дискусија на форумот е производството на енергија од обновливи извори. Шведска е лидер во светот по одржлив развој, а Македонија има големи...

Денеска почна бизнис-форум во Сараево на тема „Еден регион – една економија“

Tрадиционалниот  бизнис-форум во Сараево почна денеска и на него учествуваат преку 1.600 учесници од над 30 земји, меѓу кои и актуелни и поранешни шефови на држави и на влади, претседатели на големи корпорации, на банки и на ЕУ. Главното мото со кое започна еден од панелите на годинешната средба е „Еден регион, една економија – поврзување и потенцијали“, соопшти Регионалниот...

Иванов – Иваниќ: Македонија и БИХ треба да ја интензивираат економската соработка

Политичките односи меѓу Република Македонија и Босна и Херцеговина (БИХ) се одлични, но недостига поинтензивна економска соработка, на која мора да се работи во следниот период. Ова е задничката оценка на претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, и на претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Младен Иваниќ, на денешниот бизнис-форум што се одржа во Скопје. Иванов и Иваниќ посочија дека...

Азески: Од ЕУ ни треба помош за владеење на правото, корупцијата и за инфраструктурата

„Инфраструктурата останува најголем приоритет, бидејќи таа е основа на сите приказни околу регионалниот развој и пораст, а ние на тој план многу малку имаме направено. Најмногу имаме направено на планот на автопатиштата, најмалку за инфраструктурата на железницата, а и гасификацијата мора да остане голем приоритет,“ изјави претседателот на Стопанска комора на Македонија, Бранко Азески, на бизнис-форумот на Копаоник. Според него, друга...

Свилановиќ: Крајно време е Балканот да ги препознае пораките од ЕУ

„Крајно време е Западен Балкан да ги препознае пораките од ЕУ и да тргне напред преку регионалната соработка“, изјави Горан Свилановиќ, генерален секретар на Советот за регионална соработка (РСС), меѓувладино тело на земјите од Процесот за соработка во Југоисточна Европа, од кој дел е и Македонија. Тој ја модерираше панел-дискусијата што се одржа првиот ден од познатиот бизнис-форум „Копаоник 2017“, на кој, како...

Бизнис-форумот на Копаоник ќе се одржи од 7 до 9 март, ќе има и претставници од Македонија

Традиционалниот бизнис-форум на Копаоник, годинава ќе се одржи од 7 до 9 март и на него ќе учествуваат повеќе од 1.000 учесници, високи државни функционери и влијателни бизнис-лидери, кои ќе ја разгледуваат програмата за реформи, не само во Србија, туку и во регионот. На првиот ден на форумот, говорник ќе биде и претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, кој ќе...

Вучиќ и Рама го отворија првиот српско-албански бизнис-форум

Премиерите на Србија и на Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама, денеска го отворија првиот српско-албански бизнис-форум, на кој присуствуваат околу 300 бизнисмени од двете земји. Вучиќ рече дека Србите и Албанците се двата најголеми народи на Балканот и дека не треба да дозволат некој друг да им ги уредува односите и иднината. Тој оцени дека без оглед на политичките...

Хан не нè спомна, побара Западен Балкан прво економски да се обедини, па да влезе во ЕУ

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, во своето обраќање на бизнис-форумот во рамките на Самитот за Западен Балкан во Париз, со ниту еден збор не ја спомна Македонија, за разлика од Црна Гора, Албанија, Србија и од Косово. Еврокомесарот смета дека иако во моментов ЕУ е во тешка фаза, потенцијалот за членство во ЕУ продолжува да биде...

Македонско-чешки бизнис-форум ќе се одржува во Охрид

Македонско-чешки бизнис-форум на кој е најавено учеството на познати чешки бизнисмени и на претседателите на Чешка, Милош Земан, и на Македонија, Ѓорге Иванов, ќе се одржува во Охрид. Пред собирот и во функција на негова подготовка, во Охрид имаа средба градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, директорот на одделот на канцеларијата на чешкиот претседател, Јиндриц Форејт, амбасадорот на Чешка во Македонија, Мирослав Рамеш,...

Македонско-австриски бизнис форум ќе се случува на 7 јуни

Македонско-австриски бизнис форум на кој ќе учествуваат девет австриски и домашни компании ќе се одржи на 7 јуни во Стопанската комора на Македонија. Компаниите ќе бидат од текстилната, прехранбената, фармацевтската, металната индустрија. Целта е да се продлабочи директната соработка со што ќе се развива конкурентноста, ќе се создадат нови производи и ќе се зголеми извозот на македонските компании. - Овој форум е...

Потенцијалот на регионот и спојувањето пазари, теми на бизнис-форумот во Сараево

Стопанска комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) учествува на седмата конференција на меѓународни инвестиции „Сараево бизнис-форум“, која се одржува под мотото „Еден регион, една економија“. На оваа конференција ќе се разговара за потенцијалот што го нуди овој регион, можноста за спојување пазари, како и за соработката со Кина. Утре, пак, експерти од различни земји ќе предложат идеи и платформи за создавање заедничка...

Иванов ги повика египетските бизнисмени да инвестираат во Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов на денешниот бизнис - форум се одржа во Каиро ги повика египетските стопанственици да ја посетат Македонија, да се запознаат со позитивното искуство на веќе присутните компании и да се уверат дека Македонија нуди големи можности за ширење на нивниот бизнис. Иванов рече дека трговската размена меѓу двете земји е на исклучително ниско ниво. Иванов рече дека...

Иванов во Каиро ќе зборува на бизнис-форум

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој од вчера е во официјална посета на Египет, денеска попладне во Каиро ќе се обрати на отворањето на бизнис-форум за презентација на инвестициските можности во Македонија. Бизнис-поволностите во Македонија ќе ги претстави министерот без ресор задолжен за привлекување странски инвестиции Бил Павлески. Целта на форумот е јакнење на економската соработка со Египет, за која...

Нуредини: Гас има доволно, Скопје-Север не треба да работи на мазут

Топланата Скопје- Север треба да користи гас, бидејќи во државата има доволни количини, рече денеска министерот за животна средина Насер Нуредини. Тој посочи дека овој енергетски објект, за разлика...