fbpx
Таг: битолски театар

таг: битолски театар

Почина актерот Митко Апостоловски

На 67-годишна возраст почина актерот Митко Апостоловски. Веста за неговата смрт преку социјалната мрежа Фејсбук ја пренесе неговиот колега од битолскиот театар Петар Горко. „Почивај во мир, колега, пријателе, прекрасен човеку. Неизмерна загуба чувствувам. Нека ти е вечен споменот“, напиша Горко на својот Фејсбук профил. Митко Апостоловски е роден во Битола на 7 март 1955. Дипломирал на Вишата музичка школа во...

Битолскиот театар го чека новиот директор

Битолскиот народен театар (БНТ) деновиве ќе го избере новиот директор, откако во петокот заврши конкурсот за прв човек на оваа културна институција во Битола. Вршителот на должност директор на театарот, костимографот Благој Мицевски, вели дека в понеделник ќе се знае колку кандитати се пријавиле на конкурсот за директор и кој сè ги исполнува условите да биде прв човек на оваа...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...