fbpx
Таг: БИРН

таг: БИРН

БИРН организира дводневна обука за прибирање средства за медиуми

Балканската истражувачка репортерска мрежа (БИРН) организира дводневна обука за прибирање финансиски средства, наменета за вработени во медиумите од Северна Македонија, Албанија, Косово, Србија, Црна Гора и БиХ, во рамките на проектот „Media for All“. Оваа обука би требало да им помогне на финансиските менаџери, проект-менаџерите или проект-координаторите и другите медиумски професионалци на повисоки хиерархиски нивоа коишто се задолжени за развојот...

БИРН го продолжи рокот за апликации за стажирање на млади новинари

Балканската мрежа за истражувачко новинарство (БИРН) одлучи да го продолжи рокот за апликации за стажирање на млади новинари. Младите новинари, студентите по новинарство и неодамна дипломираните професионалци на возраст од 18 до 26 години од Северна Македонија, Косово, Србија, Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина имаат можност до 16 октомври да аплицираат за 4-месечно стажирање во медиумски редакции. Избраните...

Истиномер: Математички егзибиции на српските власти со бројките за ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести,што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до Грција...

БИРН откри дека српската влада ги крие бројките за починати и заразени од ковид-19

Во Србија од 19 март до 1 јуни годинава од ковид-19 умреле 632 пациенти, што е 388 повеќе од официјално соопштената бројка за тој период, која изнесува 244, откри Балканската истражувачка новинарска мрежа БИРН, преку увид во податоците во официјалниот државен информатички систем за ковид-19. Новинарите на БИРН откриле и дека бројот на нови случаи на заразени во последните денови...

Македонско истражувачко новинарство: На работ на квалитетот и опстанокот

Истражувачко новинарство во македонските традиционални медиуми речиси и да нема. И тие малку стории што се објавуваат годишно ги има претежно во онлајн медиумите и се финансирани со странски донации. Телевизиите, радијата, весниците и дел од онлајн медиумите се претворени во слепи пренесувачи на дневните настани произведени од комуникациските стратегиии на државните институции, политичките партии и на невладиниот сектор. Новинарите...

Ризикот од дезинформации е дел од предизвикот за известување од балканскиот регион

Во екот на пренесувањето дезинформации, новинарите во Косово тврдат дека сè поголеми се предизвиците за известувањето за настани од регионот. Професионалците од оваа област тврдат дека медиумите кои немаат присуство на терен низ Балканот треба особено да внимаваат при филтрирањето на информациите што ги објавуваат во форма на вести, но исто така да бидат внимателни и со медиумите од кои...

БИРН Косово: Немаше пожар во „Телеком Косово“

Интернет-весникот „Инсајдер“  објави информација дека зградата на „Телеком Косово“ е во пламен. Веста беше придружена и со видео, за кое „Инсајдер“ напиша дека е испратено од граѓанин. Оваа информација се ширеше и од други медиуми како: „Репортер“, „Службен портал“, „Газета експрес“, „Перископи“, за подоцна да биде избришана од сите, освен од порталот „Reporteri.net“. Непосредно по објавувањето на веста, БИРН Косово...

БИРН Косово: Лажна вест за смрт на обвинетата за убиството на Ивановиќ – Силвана Арсовиќ е жива

БИРН Косово анализираше вест објавена на косовскиот „Индекс Онлајн“ за наводна сомнителна смрт на Силвана Арсовиќ, екс-секретарка на убиениот српски политичар од Косово, Оливер Ивановиќ и обвинета заедно со пет други лица за неговото убиство. Во врска со случајот, kallxo.com го контактирал и специјалниот обвинител Сил Хоџа, кој поднесе обвинение против Арсовиќ и пет други лица за убиството на Оливер...

Фаик Испахиу: Корумпираните политичари, маскирани како новинари, се главниот извор на лажни вести во Косово

Фаик Испахиу e извршен директор на Internews Косово. Дипломирал режија, телевизија, филм, радио и театар и над 20 години работи на супервизија, обука и поддршка на професионално новинарство и развој на слободните и независни медиуми во Косово и во балканскиот регион. Покрај тоа, Фаик е режисер и извршен продуцент на најгледаните дебати „Живот во Косово“, „Правда во Косово“ и „Интерњус...

БИРН Косово: Невистина е дека Иса Мустафа беше транспарентен за трошењата на неговата Влада

Косовската секција на Балканската мрежа за истражувачко новинарство (БИРН) ја анализираше изјавата на поранешниот косовски премиер Иса Мустафа, дадена во интервју за ТВ емисијата „Jeta në Kosovë“ („Животот на Косово“), во која тој изјавува дека бил транспарентен кога станува збор за трошењата на неговата влада. Имено, во интервјуто објавено на 21 ноември 2019 година, Мустафа тврди дека неговите сметки биле на располагање...

Дезинформациите се стари колку и човештвото, медиумите денес се преслаби да ги совладаат

Дезинформациите не се ништо друго освен лага, стара колку и човештвото. Само што во овие нови времиња тие лаги во вид на лажни вести се пласирани од одреден центар на моќ и со (зло)употреба на медиумите, се прави обид некому да му се наштети или да ја заведе јавноста во своја корист. Медиумите се претворија во платформа за пласман...

Инвестициите служеа за пропаганда, треба да се знае колку се субвенционирани

Ако реализираните странски инвестиции во земјава ги гледаме квантитивно, од тоа што сме очекувале и во однос на тоа што е остварено, тогаш не е големо разочарувањето. Но, квантитавните индикатори, како што се бројот на вработувања или реализирани инвестиции, не зборуваат многу. Важен е квалитетот на инвестициите, новата вредност што ја создаваат, какво е нивното секундарно и терцијално влијание во синџирот на...

ЛДП: Груевски да даде отчет за лажираниот инвестициски „бум“

„Пропаднаа во вода лагите на Груевски дека од Македонија направил одлична бизнис-дестинација, со голем економски потенцијал и „сцена за светската бизнис-публика“. Затоа го повикуваме Груевски и неговиот инвестициски „дрим тим“ да дадат отчет пред македонските граѓани за нереализираниот ’инвестициски бум’“, порача ЛДП во реакција по вчера објавеното истражување на проектот „Призма“ на БИРН, кое покажа дека странските инвестиции се седум...

БИРН: Странците инвестирале седум пати помалку од најавеното

Странските инвеститори инвестирале седум пати помалку од најавеното и отвориле три пати помалку работни места отколку што ветиле, покажува базата на податоци  „Странски инвестиции под лупа“ изработена од новинарскиот тим на БИРН Македонија. Истражувањето опфатило 138 инвестиции што биле најавени или промовирани од Владата во период од 2007 до 2016 година. Тоа покажува дека дури 43 од најавените странски инвестиции...

БИРН: 446 милиони евра субвенции за растително и сточарско производство

Државата исплатила 150 милиони евра субвенции за сточарско и 296 милиони евра за растително производство, во период од пет години од 2010 до 2014 година. Ова го покажуваат податоците на Балканската истражувачка мрежа (БИРН) која денеска ја промовираше базата на податоци за доделените субвенции во периодот од 2010 до 2014 година во растително и сточарско производство. Поголемиот дел од средствата, односно 83...

Хан од балканските влади бара поголема слобода за медиумите

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во видеообраќање на регионалната конференција на БИРН во Сараево „Предизвици за медиумската слобода“, изјави дека состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост и бара итно внимание. Хан рече дека слободата на медиумите на Балканот останува точка на особена загриженост за Европската комисија, особено прашањето на владиното мешање и закани против независноста на јавните...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...