fbpx
Таг: билети за јавен превоз

таг: билети за јавен превоз

Дневниот билет почна да се продава и во возилата на ЈСП-Скопје

ЈСП-Скопје информира дека дневниот билет почна да се продава и во возилата на скопскиот јавен превоз. Тој чини 120 денари и важи за повеќекратно користење на сите линии во текот на еден ден, односно може да се користи за неограничен број преседнувања на сите линии, во период од 5 до 24 часот. Досега, дневниот билет беше достапен единствено во билетарниците...

Новата година ќе почне со помалку автобуси во јавниот превоз во Скопје

Поради новогодишното празнување и поради зимскиот распуст за учениците, јавниот автобуски превоз во Скопје ќе биде редуциран од полноќ до 20 јануари, соопшти Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ - ЈСП. Измените ќе ги опфатат и автобусите на градското превозно претпријатие и на приватните превозници. Поради Нова Година, утре, првиот ден на 2022 година, автобусите ќе почнат да сообраќаат најрано во 7.05 часот...

Берлин воведе билети за јавен превоз со масло од коноп што се јадат

За да го покрене расположението меѓу жителите во пресрет на Божиќните и Новогодишните празници, властите од Берлин издадоа посебни билети за јавен превоз што содржат масло од коноп. Откако ќе се искористи билетот во машините за валидација, тој може да се изеде. Берлинските власти велат дека ваквиот потег може да има смирувачки ефект кај корисниците на јавниот превоз, олабавувајќи...

Зимскиот распуст за учениците почнува утре, наставата ќе продолжи на 21 јануари

Почнувајќи од утре па сè до 20 јануари ќе трае зимскиот распуст за учениците од основните и средните училишта. Наставата ќе продолжи на 21 јануари. Оваа година, првото полугодие траеше пократко, поради тоа што учебната година започна еден месец подоцна од регуларниот термин, односно на 1 октомври. Иако имаше барања првото полугодие да заврши порано и зимскиот распуст да трае подолго,...

Пожарникари кои го гаснеа пожарот на Серта, спасија куче од огнената стихија

Работат по 12 часови во денот, борејќи се со пожарите кои ја зафатија планината Серта, а притоа успеваат и да направат хумани дела кои уште повеќе ја враќаат довербата...