fbpx
Таг: билборди

таг: билборди

Град Скопје ќе отстрани 240 билборди од улиците

Град Скопје ќе отстрани 120 билборди и 120 ситилајти од јавните површини во Скопје, најави денес скопскиот градоначалник Петре Шилегов, со цел да придонесе за подобра проодност на градскиот простор за пешаците и за велосипедистите, посебно во услови на епидемијата на корона вирусот, кога е потребно одржување на дистанца помеѓу граѓаните. Од сегашните 680 билборди, ќе останат 560, а...

Владата на Орбан лани потрошила 40 милиони евра на анти-Сорос пропагандата

Вкупно 40,5 милиони евра потрошила минатата година Владата на Унгарија на пропагандата против невладините организации и Институтот „Отворено општество“ на американскиот мултимилијардер роден во Унгарија, Џорџ Сорос, пишува унгарскиот центар за истражувачко новинарство „Atlatszo“, изнесувајќи ги резултатите од своето истражување. Притоа, истражувачките новинари утврдиле дека третина од тие пари завршиле во џебот на Леринц Месарош (Lőrinc Mészáros), близок пријател на...

ДИК ги распредели рекламните паноа и билборди на партиите за локалните избори

Државната изборна комисија (ДИК) денеска со жрепка ги распредели локациите на паноата и на билбордите за политичко рекламирање понудени од фирмите што стопанисуваат со нив, за потребите на партиите за претстојните локални избори. Распределбата на локациите на рекламните паноа и на билбордите беше извршена според принципот - 40 отсто за партиите од власта, 40 отсто за партиите во опозиција во...

ДИК: Денеска е последен рок за објавување на цените за закуп на рекламен простор за локалните избори

Државната изборна комисија се обратила до сите општини за да обезбедат соодветни просторни и технички услови за работа на општинските изборни комисии, за непречено организирање и спроведување на локалните избори на 15 октомври, информираат комисијата. ДИК ги известила сите општини и Градот Скопје дека се должни најдоцна денеска јавно да ги објават локациите и цените за закуп на рекламните паноа и билборди,...

СДСМ Аеродром и Општина Аеродром се расправаат за „бесплатното“ рекламирање

Со остра реакција за рекламирањето на Општина Аеродром во медиумите, на билборди и на автобуси на ЈСП „Скопје“ се огласи општинската организација на СДСМ во општина Аеродром, прашувајќи „зошто се трошат народни пари за рекламирање општина“ или, ако навистина рекламирањето е бесплатно, зошто и со што ги задолжила Општината медиумите и огласувачите да го даваат рекламниот простор бесплатно. - Повеќе од...

Ждрепка за 400 изборни билборди до 1 ноември

Најдоцна до 1 ноември, Државната изборна комисија (ДИК) треба да организира ждрепка на која ќе им се поделат билбордите на политичките партии, на кои тие ќе можат да се рекламираат за изборната кампања. - Сè уште не сме одредиле кога ќе биде ждрепката, но тоа мора да биде најдоцна до 1 ноември - велат од ДИК. Според Изборниот законик, најдоцна пет...

„Блиц“: Хајка против Србите во Македонија

Ултрадесничарската партија ВМРО-НП почна хајка против Србите во Македонија, пишува српскиот весник „Блиц“. Билбордите со пораки „Стоп за српската асимилација на македонската нација“, како и фејсбук-групата „Сакаме да слушаме македонска музика, а не српски кич“, според „Блиц“, претставуваат јасни антисрпски пораки кои имаат цел да предизвикаат омраза и нетрпеливост кон Србите и кон Србија. Весникот наведува дека Град Скопје и Министерството...

Во Гренобл ќе се садат дрвја на местото на билбордите

Францускиот град Гренобл ќе стане првиот град што целосно го отстранува уличното комерцијално рекламирање, откако така одлучи градскиот совет, пренесува „Радио МОФ“. Градоначалникот од Зелената партија, Ерик Пиол, вети дека на местото на билбордите ќе бидат засадени дрвја и поставени паноа кои ќе ги информираат граѓаните за случувањата во нивниот град. - Општината одбира да го ослободи јавниот простор во Гренобл...

Еди Рама во Прешево, пречекан со билборди и со знамиња

Албанскиот премиер Еди Рама денеска ќе ги посети општините Прешево, Бујановац и Медвеѓа. Мерките за безбедност се на високо ниво. За пречекот на Рама во Прешево поставени се и билборди „Добредојде, премиере“ и фотографии со неговиот лик, пренесе српски „Блиц“. Билбордите ги поставила Општина Прешево каде живее албанско население, а на една куќа во центарот на Прешево, на сто метри оддалечена од...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...