fbpx
Таг: биенална изложба

таг: биенална изложба

Страхил Петровски ја доби наградата „Гранд При“ на отварањето на „Зимски салон“

Вчера во просториите на Чифте амам беше отворена 19-тата по ред ликовна манифестација организирана од Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ), „Зимски салон“. На отварањето свое обраќање имаа министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, амбасадорката на Романија во Македонија, Адела Моника Аксинте и кураторот на изложбата Анка Боериу, романска професорка на Националниот Универзитет за уметности во Букурешт. „19-тиот ликовен Салон несомнено...

ДЛУМ го објави конкурсот за учество на биеналната изложба „Зимски Салон“

Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) по 19-ти пат го објави конкурсот за учество на биеналната изложба „Зимски Салон“, на која што се поканети да ги достават своите уметнички дела членовите на ДЛУМ. Под кураторство на професорот на Националниот Универзитет за уметности во Букурешт, Анка Боериу зададената тема на овогодинешното издание е „Повторно поврзување, обновување, воздигнување, реконструирање“. Процесот на избирање...

Биенална изложба на фотографии – Фотоесеј со домашни и странски преставници

Сношти во просториите на Националната Галеријa на Република Северна Македонија беше отворена втората биенална изложба на фотографии во организација на фото клубот „Елема“. На изложбата можат да се избројат вкупно 45 фоторафии, припадници на фотографски есеи кои ги застапуваат 13 домашни, странски автори и членови на „Елема“. Македонски фотографи чии дела се во склоп на настанот се: Кирил Штрков, Боро Рудиќ,...

МЗШВ: Активно се работи за подигнување на електронскиот систем, базата на министерството е сигурна и етапно се враќа во функција

Електронскиот систем на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 12-ти овој месец беше цел на хакерски напад од меѓународна хакерска група Black Byte. Нападот предизвика блокирање на редовниот работен...