fbpx
Таг: бездомни животни

таг: бездомни животни

Контраспин: Проблемот со кучињата скитници не се решава со спинови

Проблемот е многу сложен и голем имајќи ги предвид и отштетите што ги плаќаат општините на годишно ниво (Само во Скопје беа над еден милион евра) и траумите на оштетените граѓани, па оттука со овој проблем треба да се занимава и државата и општините. Добро е што премиерот Ковачевски денеска ретерираше дека државата нема ингеренции и дека тоа е...

Институциите да се разбудат: Да се спречат напади врз граѓани од кучиња, но и убиства на кучиња и фрлање отрови

Убиствата на уличните кучиња во Струга кои се случија завчера и големиот број на каснувања ја прелеаа капката на трпението на граѓаните, кои со години очекуваат од надлежните институции да го решат проблемот со сè поголемиот број на улични кучиња низ државата. Активисти од повеќе здруженија за заштита на правата на животните, но и други граѓани и поединци кои...

JП Лајка стерилизирало 111 кучиња во ноември

Јавното претпријатие (ЈП) Лајка, кое е задолжено за проблемот со бездмните животни во Скопје соопшти дека продолжиле да си ги вршат обврските, и покрај, како што велат, тешката финансиска состојба во која се наоѓало претпријатието. Во текот на ноември, тимот на ЈП Лајка извршил 111 стерилизации/кастрации на бездомни кучиња, и со оваа бројка бил срушен досегашниот рекорд на претпријатието на...

Згрижувањето на уличните животни останува на поразително ниво

Светскиот ден на животните (4 Октомври) се одбележува со цел да се подобрат стандардите за благосостојба на животните. Но, додека глобално движење се стреми кон создавање свет во кој животните секогаш се препознаваат како чувствителни суштества и секогаш се посветува целосна грижа за нивната благосостојба, кај нас состојбата е поразителна. Улиците во Скопје, а и во другите градови се преполни...

Активистите потсетуваат: Подгответе топли засолништа за бездомните мачки

Активистите од Здружението за згрижување на бездомни мачки, „Енџелкетс санктуари“ се обратија до јавноста со совет во кој споделуваат искуство како едноставно да се направат топли куќарки за мачки за да се заштитат од ладното време. „Студот во септември нè изненади. Но, како и да е, на бездомните мачки им треба засолниште. Пред куќа, пред зграда, направете нешто. Пружете им...

[ВИДЕО] Социјален експеримент за насилство врз бездомни мачки

Здружението за згрижување на бездомни мачки, Енџелкетс санктуари“ направи социјален експеримент за тоа како луѓето реагираат на насилство врз мачките. На експериментот снимен на видео и споделен на социјалните мрежи е претставена најлонска кеса во која е ставен мал звучник од кој се слуша како вреска мачка и „неодговорни луѓе“ што ја малтретираат. Погледнете како реагираат луѓето кога во нивна близина...

Сѐ повеќе домашни миленици завршуваат на улица додека нивните сопственици се сончаат на плажа

Како што почнува сезоната на одмори, сè повеќе домашни миленици, кучиња и мачки завршуваат на улица. Сопствениците ги напуштаат затоа што не можат да ги земат со нив на одмор и ги оставаат нивниот живот да го продолжат талкајќи низ градот. Активистите кои деноноќно се обидуваат да ги спасат од суровоста на бездомниот начин на живот, даваат сè од...

Животните имаат права само на хартија, активистите финансиски и психички исцрпени, но не се откажуваат

Пријави за неодговорно сопствеништво, организирање борби со кучиња, малтретирање и убивање животни на улица, шверц на диви животни, нелегални зоолошки градини. Правата на животните во Македонија секојдневно се прекршуваат, активистите и здруженијата го вклучуваат алармот, а институциите недоволно и несоодветно реагираат на прекршоците. Денешниот ден, 10 декември, освен што е Меѓународен ден на човековите права, се одбележува и како Меѓународен...

Вистиномер: Стационарот за бездомни кучиња во Струмица готов, но се најавува отворање до крајот на годината

Мета.мк ја пренесува анализата на „Вистиномер“ на изборно ветување на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски: Ветување: Изградба на стационар за кучиња бездомници во Струмица     ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Ветувањето на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски за изградба на „Стационар за кучиња бездомници’’,  наведено  во неговата изборна програма  „Живот во Струмица за сите“ (стр. 21), со која излезе на локалните избори во 2017 година, досега (04.10.2021) не...

МИОА ќе ги издава дозволите за активистите да можат по два часа дневно да се грижат за бездомните животни

До утре, 12 часот, сите регистрирани друштва за заштита на правата на животните може да достават пополнет образец за пет членови од здружението кои ќе се грижат за бедзомните животни во текот на продолжениот викенд за кога е предвиден полициски час од петок попладне до вторник наутро. Активистите ќе добијат дозвола два часа дневно во услови на ограничено движење да...

„Анима Мунди“ бара дозволи за активистите да се грижат за бездомните животни вон полицискиот час

Од Здружението за заштита на животните, „Анима Мунди“ бараат да им се овозможат дозволи за движење на активистите кои се грижат за бездомните кучиња. „Ние ги почитуваме мерките на Мининистерството за здравство и Владата, ја разбираме сериозноста на ситуацијата во која се наоѓаме и во ниту еден случај не би ги нарушиле предвидените мерки и процедури, но веќе со недели...

Кучињата се трујат, тетовци бараат хумано решение

Во изминатиов период бројот на кучиња скитници во Тетово е зголемен, a jaвноста беше вознемирена од неколку случаи на затруени кучиња. Експертите велат дека на сето тоа влијаат многу фактори, но најважното прашање е како тие кучиња се нашле на улица и како да се спречи таа појава. - Честопати фактор е брзоплетата одлука на сопствениците - набавуваат домашно милениче,...

Град Скопје реагира на труењето животни

Градот Скопје најостро ја осудува постапката на одредени неодговорни поединци или групи, кои фрлаат отров и отровни материи заради труење на бездомни животни, се вели во соопштението што денеска го испратија градските власти. Реакцијата уследи денеска, откако оваа и претходната седмица реагираа неколку скопски општини, а постојано реагираа и здруженија за заштита на животните и многу поединци. „Оваа постапка е крајно неодговорна и...

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ...