fbpx
Таг: бездомни мачки

таг: бездомни мачки

Активистите потсетуваат: Подгответе топли засолништа за бездомните мачки

Активистите од Здружението за згрижување на бездомни мачки, „Енџелкетс санктуари“ се обратија до јавноста со совет во кој споделуваат искуство како едноставно да се направат топли куќарки за мачки за да се заштитат од ладното време. „Студот во септември нè изненади. Но, како и да е, на бездомните мачки им треба засолниште. Пред куќа, пред зграда, направете нешто. Пружете им...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...