fbpx
Таг: бездомни кучиња

таг: бездомни кучиња

„Ако имаш место во срцето, имаш и во домот“ – кампања на „Лајка“ за посвојување бездомни кучиња

Јавното претпријатие „Лајка“ го објави почетокот на кампањата за промоција на посвојување на кучиња скитници. Кампањата симболично започнува утре, 23 септември, Интернационалниот ден на вдомените кучиња. Кампањата се води под мотото „Ако имаш место во срцето, имаш и во домот“, а целта е да се зголеми стапката на посвоени кучиња, но и да се подигне свеста на јавноста за работата...

Рекордна бројка за вдомување кучиња од прифатилиштето „Лајка“ на отворениот ден за граѓаните

Рекордни 20 апликации за вдомување бездомни кучиња од ЈП „Лајка“ добило претпријатието на отворениот ден за вдомување, што се одржа во саботата. Од ЈП „Лајка“ им се заблагодарија на сите граѓани, активисти и здруженија кои ги посетиле и со кои имале можност да поразговараат како може да ја подобрат работата и вдомувањето на кучињата. На отворениот ден, граѓаните имаа можност да...

За три месеци во Тетово ќе има прифатилиште за кучињата скитници, најави Касами

За не подолго од три месеци се очекува Тетово да добие прифатилиште за кучињата скитници, најави градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами, запрашан за овој хроничен долгогодишен и сè уште нерешен проблем во Тетово, град во кој кучињата скитници ги има насекаде, а голем е и бројот на напади и каснувања, пишува Порталб.мк. Според Касами, кучињата скитници се национален проблем,...

„Шорткат“ ја носи приказната за тројца млади што ја изработија апликацијата „Најди Аптека“

Во вечерашната епизода на „Шорткат“ ја третираме приказната за тројца млади таленти што ја изработија веб-апликацијата „Најди Аптека“, која на граѓаните може да им заштеди време и пари при пребарувањето лекови во аптеките. Во 77-тото издание на вестите за млади информираме за барањето на Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците (ОДАС) да се намали обемот на материјал за полагање...

Од понеделник „Лајка“ ќе ги заловува бездомните кучиња во Аеродром

Од понеделник заловувачкиот тим на ЈП Лајка ќе започне со стратешко заловување во општина Аеродром, известуваат од јвното претпријатие. Тимот заловувачи во текот на целата следна недела ќе заловува во општината во следните реони: Ново Лисиче, Јане Сандански, Реонски Центар, Бисер, Стар Аеродром, Мичурин и Острово. „Заловувачкиот тим ќе го залови секое бездомно куче кое што ќе го сретне во овие...

Со огнено оружје во Карпош убиенo e маалското куче Тоби

Во скопската населба Карпош, кај Млечниот ресторан, утринава со огнено оружје бил убиен маалскиот миленик Тоби, за кој долго време се грижеле жителите. Според сведоштвата на активистите и лицата кои го пријавиле случајот, кучето било застрелано помеѓу 8:30 и 9 часот утринава. Убиството го потврдија и од Министерството за внатрешни работи (МВР). „На 27.02.2023 во 12.50 часот во Полициска станица Карпош...

Груев: Има епидемија на заразна болест штенечак кај кучињата, сопствениците да внимаваат на своите миленици

Сопствениците на домашни миленици периодов треба да избегнуваат групирање на повеќе кучиња со непознат вакцинален статус и секако, сега, додека трае ова, да ги намалат прошетките колку што е можно повеќе по парковите и по местата каде што циркулираат повеќе улични кучиња. Сепак, најважно сите сопственици да проверат дали нивниот миленик е со активна вакцина против штенечак.

Жител од струшко се сомничи дека со пушка убил седум кучиња, бил повикан на разговор во полиција

Жител од струшкото село Ливада со иницијали М.З. (62) од струшкото село Ливада вчера бил повикан на службен разговор во Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга, соопшти Министерството за внатрешни работи. Тој се сомничи дека во рок од половина час (од 6:45 до 7:15 часот) вчера, 10.01.2023 г. со својата пушка усмртил седум кучиња скитници. „Од него, одземена е ловечка пушка...

Епидемија на заразна болест кај кучињата во „Лајка“, 30 дена нема да се заловуваат нови

Јавното претпријатие „Лајка“ во наредните 30 дена нема да заловува бездомни кучиња од скопските улици освен оние кои се пријавени за агресивни или кои каснале граѓани, соопштија од „Лајка“. Оваа одлука е донесена откако на почетокот на декември била констатирана појава на инфективна болест штенечак – кучешка чума кај пет заловени кучиња.   „Станува збор за вирусно заболување од високозаразна природа...

Струга полна со кучиња-скитници, вакцини за каснатите нема, надлежните без решение

Иако кучињата-скитници го загрозуваат движењето и безбедноста на граѓаните во општина Струга, надлежните органи со години не успеваат да најдат решение за овој проблем. Луѓето каснати од кучињата-скитници по лекувањето во Струшката болница принудени се да одат на вакцинација во Охрид. Локалните власти во Струга велат дека се обидуваат да најдат решение, но дека тоа е проблем кој не...

Бања Лука прва во регионот доби полиција за кучиња

Градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ на својот официјален профил на Фејсбук објави дека Бања Лука добила полиција за кучиња, која е прва од ваков вид во поширокиот регион. Според Станивуковиќ, целта на оваа служба е да се обезбеди подобра безбедност за граѓаните, почитување на обврските на сопствениците на кучиња, но и контрола на условите во кои живеат животните по...

Јавна трибина: „Напуштените кучиња – закана за дивиот свет“ во МКЦ

Трибина на која ќе се говори за заканата за дивиот свет што ја предизвикуваат напуштените кучиња во руралните средини ќе се одржи на 29 август, понеделник со почеток во 9:30 часот во Младинскиот културен центар (МКЦ), во организација на Македонското еколошко друштво (МЕД). „Често гледаме оставени кучиња на планински превои како Ѓавато, Буково, Маврово и Попова Шапка. А теренските истражувања...

Порталб: Проблемот со кучињата скитници во општина Тетово не може целосно да биде решен годинава

Проблемот со кучињата скитници во Тетово и Тетовско годинава нема целосно да се реши. Договорот на Општина Тетово со „Амос Пет“, здружението избрано да се справува со овој проблем предвидува за 12 месеци да се третираат само 82 кучиња спасени од улица, што е околу 20 отсто од вкупниот број кучиња кои талкаат наоколу низ градот. Досега се заловени...

Последниот училиштен ден за основците од Сарај заврши исполнет со љубов и емпатија кон животните и луѓето [Галерија]

Основците од скопската Општина Сарај последниот училиштен ден го поминаа на несекојдневен начин. Околу 20 ученици од Долно Свиларе наместо вообичаените прослави за успешниот крај на учебната година имаа забавен ден исполнет со дружба и игра близу скопскиот аквадукт во прифатилиштето за бездомни кучиња Хепи Шелтер. Во организација на Здружението на граѓани Нексус граѓански концепт и во соработка со одделението...

Во недела нерасните кучиња ќе имаат можност да учествуваат на изложба, повикот е отворен

Оваа недела, на 22 мај, во хотелот Белви во Скопје, со почеток од 10:00 часот, сите кучиња кои не се расни, а имаат микрочип и пасош за миленици и не боледуваат од некоја заразна болест, ќе имаат можност да учествуваат на изложба. Ќе има различни фан категории во кои секој сопственик може да го пријави своето куче за најубаво стилизирано...

Во Србија поставени рециклирачки машини кои во замена за пластични шишиња испуштаат храна за кучиња бездомници

Хуманитарната организација „28 ЈУН“ вчера во општината Стари Град во Белград, Србија постави двe рециклирачки машини кои откако ќе примат пластично шише за рециклирање испуштаат храна наменета за кучиња бездомници. Се работи за рециклирачки кутии со големина на банкомат се напојуваат со струја преку соларни панели поставени на нивниот горен дел што значи дека нивната работа е овозможена преку енергија...

Шест месеци од отворањето, ЈП Лајка заловила 399 кучиња во Скопје

Од отворањето на новото Јавно претпријатие за благосостојба на животни скитници - Лајка на 14 октомври минатата година, па досега, заловени се вкупно 399 бездомни кучиња. Ова го соопшти претпријатието по повод шест месеци од отворањето. „Вратени на локација се 223 кучиња, извршени се 184 стерилизации, 160 се кастрирани, 74 вдомени, 20 се вратени на сопствениците. Додека пак, еутанизирани се...

Лани 646 граѓани пријавиле каснување од бездомно куче, „Лајка“ заловила околу 150 кучиња

Минатата година пораснал бројот на пријави до полицијата за каснување од бездомни кучиња на територијата на Град Скопје, покажуваат податоците на Министерството за внатрешни работи. Лани, пријавени се 646 случаи по горенаведениот основ и имајќи ја предвид ситуацијата со полицискиот час и карантинот на почетокот на пандемијата со корона вирусот, сепак нема намалување на бројот на каснување од бездомни кучиња....

Зана Шехи: Да бидеме гласот на безгласните, животните не можат да ги изразат нивните потреби

„Ние треба да сме гласот на безгласните“, вели Зана Шехи, активистка за правата на животните која живее во Скопје. Зана, уште од мала возраст покажала грижа за животните во улица. Во интервју за Порталб.мк таа изјави дека како мала не можела да замисли колку е голем проблемот со животните скитници. Но, кога пораснала, се информирала за ова прашање и...

Вработени од ЈП „Лајка“ ќе проверуваат дали вдомувачите соодветно ги чуваат кучињата

Се подготвуваат првите групи на кучиња во одделот за вдомување, кој ќе биде отворен наскоро за граѓаните. Исто така, наскоро ќе биде активна и веб страната на која на граѓаните ќе им бидат достапни сите информации поврзани со прифатилиштето на ЈП „Лајка“, можностите за вдомување, волонтирање и отворените денови за граѓаните, изјавија за „Мета.мк“ од ова јавно претпријатие. „Секој граѓанин...

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден...