fbpx
Таг: БезбедностВоСообраќајот

таг: БезбедностВоСообраќајот

Полицијата во еден ден со 47 санкции за автобуси што вршеле превоз на ученици

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека во текот на вчерашниот ден (02.12.2022) во периодот од 12 до 16 часот на територијата на Република Северна Македонија била спроведена акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата констатирани се 47 сообраќајни...

Возиме крш – просечната старост на автомобилите и автобусите се искачи на 19,5 години [инфографик]

По македонските патишта се вози крш од возила, чија што просечна возраст се зголемува од година во година. Нови загрижувачки податоци објави Државниот завод за статистика (ДЗС) за тоа каква била старосната возраст на возилата на крајот од 2021 година. Неславен рекорд на возниот парк е достигнат кај сите видови возила, но најзагрижувачка е состојбата кај регистрираните автомобили и...

МВР: За еден ден изречени 295 казни за брзо возење

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден спровело засилена акциска контрола на територијата на целата земја за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 295 возачи. Од нив 14 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури...

Општина Карпош ќе излезе на терен, кејот на Вардар ќе биде повторно осветлен

На кејот на Вардар во скопската општина Карпош е регистриран дефект на уличното осветлување и поради тоа велосипедската и пешачката патека се неосветлени на потегот од мостот „Обединети Нации“ до мостот кај хотелот „Александар Палас“, информираа денеска за Мета.мк од Општина Карпош. „Екипи на општина Карпош во текот на денот ќе излезат на терен да го санираат дефектот“, велат од...

Кејот на Вардар во Карпош неосветлен, граѓаните навечер се рекреираат во темница [фото]

Пешачката и велосипедската патека покрај реката Вардар во скопската општина Карпош изминативе денови воопшто не е осветлена. Граѓаните кои се рекреираат во вечерните часови се во опасност поради темницата. Со исклучок на многу мал број светилки кои работат, целата патека е неосветлена на потегот од мостот „Обединети Нации“ до мостот кај хотелот „Александар Палас“. Поради високите температури, голем број од...

РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти

„Не си фраер ако загинеш на матура!“, „Покажи ја матурата на дело!“, „На матурска прослава, без автомобил!“ се пораките кои Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) ги упати до матурантите и нивните родители на почетокот од периодот на матурските прослави. Во пресрет на матурските прослави, РСБСП апелира до матурантите да не управуваат моторно возило без возачка дозвола...

Да се биде велосипедист во Скопје значи да си учесник во сообраќајот од втор ред

Исечени столпчиња за заштита на велосипедските патеки, паркирани автомобили на просторот каде што треба да се движат велосипедистите, необележани или несоодветно обележани велосипедски патеки, неискастрени гранки од дрва што висат над патеките, контејнери за отпад на патеките и бројни шајки, стакло, песок и други опасни материи за гумите на велосипедите. Ова е грдата слика од велосипедската инфраструктура во Скопје,...

Три години затвор и три години забрана за возење доби возачот што ја прегази Викторија кај „Сити мол“

Три години затвор и три години забрана за возење доби возачот Јордан Ѓоргиев кој на 20 јануари со БМВ џип ја прегази 24-годишната Викторија Николова од Радовиш кај „Сити мол“. Судот образложи дека висината на казната за тешки дела во сообраќајот е помала од законски предвидениот минимум од 4 години за ова дело, затоа што се земени предвид и олеснителните...

„Скопје живее во епидемија на сообраќајно насилство“: Вo среда 89-та велосипедска Критична маса

Велосипедистите од иницијативата „НаТочак“ во среда ќе ја возат 89-та Критична маса по улиците низ Скопје во знак на протест против пасивниот однос на локалната власт за преземање мерки за унапредување на очајната безбедност на улиците во главниот град. Возењето ќе започне во 17:30 часот од плоштад Македонија. Од оваа иницијатива велат дека „Скопје живее во епидемија на сообраќајно насилство“...

Полицијата вчера изрекла 218 сообраќајни казни во Скопје, 12 лица фатени без возачка дозвола

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден на територијата на Градот Скопје изрекло вкупно 218 мерки. Притоа, 57 санкции се за возење повеќе од дозволената брзина, 44 мерки за недавање предност на пешаци, 10 санкции за прекршоци што ги прават пешаците, информираат од МВР. Само во Скопје вчера биле фатени 12 возачи кои управувале со возило без...

Порталб: Недостасува сигнализација на патот Тетово-Јажинце, за една година 110 сообраќајни несреќи

Сто и десет сообраќајни несреќи се регистрирани за една година на патниот правец Тетово-Јажинце, кој нема соодветна сообраќајна сигнализација. Експертите бараат поставување на хоризонтална и вертикална сигнализација за да се минимизираат сообраќајните несреќи на истиот, а кој е воедно и еден од најфреквентните во регионот. Од Јавното претпријатие за државни патишта велат дека годинава на овој пат ќе бидат...

Државата воведува рестрикции, возачите бараат поголемо осветлување на автопатот меѓу Скопје и Велес

Граѓаните коишто патуваат на автопатот меѓу Скопје и Велес бараат властите да ја зголемат безбедноста на овој патен правец преку поставување на осветлување и соодветна сигнализација на оние делови од автопатот каде што е познато дека има одрони или "диви" локации за одмор и паркинг, од каде што се вклучуваат и исклучуваат возила на автопатот. Возачите посебно реагираат на автопатот...

Експертите тврдат: Во земјава не постои систем за ефикасна контрола на транспортните компании

Контролите што се спроведуваат во превозот на патници со автобуси и комбиња не се строги, не се редовни и се без резултати. Постојат делови од различни институции кои функционираат независно едни од други, без директна поврзаност меѓу истите. Државниот инспекторат за транспорт и да има 100 инспектори, тие нема да можат ниту основните контроли да ги направат како што...

РСБСП: Внимателно со возењето во есенски услови, октомври и ноември најризични за возење

Според статистичките податоци, месеците октомври и ноември се најризични за возење, велат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП). Есенскиот период се карактеризира со пад на температурите и повеќе опасности во сообраќајот кои возачите мораат да ги имаат предвид. Тмурното време, обилните врнежи, првите мразеви, накиснатите лисја кои паѓаат на коловозите, големите температурни разлики, како и...

Синоќа се случи сообраќајна несреќа кај Соборниот храм, потешко повредено 20-годишно момче

Во сударот кој синоќа се случи околу 21 часот помеѓу булеварите Партизански одреди и Свети Климент Охридски во центарот на Скопје учествувале повеќе возила. Едно од возилата удрило и во споменикот на Свети Климент Охридски. Повредени се неколку луѓе, од кои едно 20-годишно момче имало потешки повреди. Покрај полицијата, интервенирала и Итната помош. Автомобил по судирот се удрил во споменикот на...

Полицијата изминатава ноќ напиша 141 казна за управување возила под дејство на алкохол

Само во една вечер полициските службеници фатија 141 возач кои управувале со своите возила во алкохолизирана состојба, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „Во текот на вчерашната вечер (02/03.10.2021) во периодот од 22.00 до 04.00 часот спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Република Северна Македонија, при...

„НаТочак“ бара: Ако нема вело-патека, брзината на возилата да се ограничи на 30 км на час

Граѓанската иницијатива „НаТочак“ во пресрет на одржувањето на локалните избори ги потсетува кандидатите за градоначалници низ земјава на нивното барање за воведување на „Зона 30“. Оваа мерка би значела ограничување на брзината на движење на возилата на 30 километри на час на сите улици каде што нема велосипедски и пешачки патеки. Од „НаТочак“ реагираат дека безбедноста на сите учесници треба...

Родителите да ги подучат децата за безбедноста во сообраќајот, апелира РСБСП

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) упатува апел до родителите да се вклучат во зголемување на нивото на сообраќајно образование на децата, посочувајќи дека секое незнаење има своја цена, а незнаењето во сообраќајот чини загубени човечки животи. „Почитувани родители! Да ги научиме децата како безбедно да поминат улица, да ги научиме безбедно да користат јавен превоз. Да...

Збеснат коњ трча во спротивна насока на автопатот Скопје-Тетово, не предизвика несреќа

Запрежна кола со збеснат коњ се движеше во спротивен правец, во најбрзата сообраќајна лента на автопатот Скопје-Тетово. Видео на социјалните мрежи го покажува исклучително ризичниот сообраќаен инцидент, којшто за среќа завршил без незгода. На видеото се гледа како полициски службеници подолго време се обидуваат, а на крајот успеваат да го застанат збеснатиот коњ. Од Министерството за внатрешни работи (МВР) засега...

Поставен нов бел велосипед во Скопје како потсетување за несреќи со велосипедисти да не се случуваат

Граѓанската иницијатива НаТочак постави бел велосипед (ghost bike) за загинатиот велосипедист Билаљ Љамалари, на бул. Кочо Рацин кај Црвен Крст. Ова е втор бел точак, после оној кој беше поставен на Илинденска, пред Градскиот Парк, за 13-годишниот Давид Анѓеловски. Поставувањето на белиот велосипед вчера вечер беше направено во рамките на одржаната Критична Маса #87: Бараме мерки за ноќните ѕверки, на...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...