fbpx
Таг: безбедносна состојба

таг: безбедносна состојба

Украина и ЕУ со ист став: Русија сака да направи проблем во Западен Балкан

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и Европската Унија во изминативе денови предупредија на активностите на Русија за да предизвика проблеми во Западниот Балкан, кои би го отргнале вниманието на меѓународната јавност од воената агресија врз Украина. Зеленски најпрво на 15 ноември годинава јавно предупреди дека Русија би можело да подготвува војна во регионот на Западниот Балкан, со цел да го одвлече...

Пендаровски ќе го свика Советот за безбедност поради состојбата во регионот и на Блискиот Исток

Претседателот Стево Пендаровски во вчерашното интервју за „Клик плус“ на ТВ 21 најави дека во наредните седум до десет дена ќе биде свикан Советот за безбедност на чиј дневен ред ќе бидат состојбите на северот на Косово, војната во Украина и последните случувања на Блискиот Исток, односно конфликтот Хамас – Израел. „Некои викаат тоа е далеку од нас, меѓутоа ние...

Спасовски за 24 ТВ: Стабилна и мирна безбедносна состојба, без никакви индиции за нарушување

Безбедносната состојба е стабилна и во овој момент без никакви индиции дека може да биде нарушен мирот, безбедноста и спокојот на граѓаните, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во вчерашното гостување на ТВ24. Спасовски образложи дека глобалните случувања, како што се воената агресија на Русија врз Украина, економската криза, енергетската криза и случувањата во регионот, секако имаат свое влијание,...

Ковачевски: Силна осуда за воената агресија од страна на Русија врз Украина, безбедносната состојба во земјава е стабилна

Претседателот на Владата на Северна Македонија, Димитар Ковачевски го осуди чинот на отворената воена агресија на Руската Федерација на Украина. „Го осудувам чинот на отворена воена агресија од страна на Русија врз Украина. Војната е најлошиот начин за решавање на недоразбирањата, а агресијата врз Украина е закана и за европскиот и светскиот мир. Владата ја следи многу внимателно состојбата во Украина....

Пендаровски: Блокадата од Бугарија нема да нè дестабилизира, но можни се облици на авторитарно владеење

Нашите граѓани можат да бидат спокојни, блокадата на Бугарија за почетотот на преговорите со ЕУ нема да има безбедносна дестабилизација на земјава, независно од бројот на нон-пејпери коишто некои упорно ги лиферуваат, е пораката на претседателот Стево Пендаровски во годишното обраќање пред пратениците во Собранието на РСМ. „Искуството по НАТО самитот во Букурешт 2008-та нè учи дека е можно демократско...

Спасовски: УБК нема преземено активности против која било држава или амбасада

Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) нема преземено никакви активности што се против која било држава или која било амбасада во Македонија. Ова денеска го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање во врска со неодамнешното повлекување на целиот персонал на Амбасадата на Србија во Скопје и обвинувањата од Белград за „многу офанзивни разузнавачки активности против...

МВР: Нормализирана е безбедносната состојба, ќе преземеме дополнителни мерки

Министерство за внатрешни работи доцна вечерва информираше дека безбедносната состојба во централното градско подрачје, околу и во Собранието е нормализирана со воспоставување на нарушениот јавен ред и мир. „Поради претходната севкупна безбедносна состојба, МВР-СВР Скопје ќе преземе дополнителни мерки и активности за заштита на сигурноста на граѓаните, објектите и за обезбедување стабилна и поволна безбедносна состојба. До 23.30 часот во Градската...

Хотелиерите очекуваат добра сезона, но се плашат од влошување на безбедносната состојба

Хотелиерите од Охрид и од Струга, како и малите станоиздавачи се задоволни од продажбата на капацитетите во пресрет на туристичката сезона, но се плашат од евентуално влошување на безбедносната состојба. Според најавите и склучените аранжамани за претстојната туристичка сезона, сите очекуваат дека ќе биде успешна, но само доколку не дојде до некоја поголема дестабилизација на безбедносната ситуација, со оглед на...

Безбедносните служби подготвени да реагираат во случај на нов бегалски бран

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска има работна средба со раководителите на институциите задолжени за справување со кризната состојба, намалување на ризикот од терористички напади и за безбедност на изборниот процес. „На средбата, директорите на Агенцијата за разузнавање, Управата за безбедност и контраразузнавање, Бирото за јавна безбедност, државниот секретар во МВР и претставници на Генералштабот на АРМ го информираа претседателот...

Спасовски: Пријавен е случај на нудење поткуп од ВМРО-ДПМНЕ за гласање на изборите

Двајца граѓани на Прилеп пријавиле случај на нудење поткуп во име на ВМРО-ДПМНЕ заради добивање глас на изборите закажани на 11 декември, изјави денеска министерот за внатрешни работи и носител на листа од СДСМ во изборната единица 2, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на СВР-Битола и на полициската станица во Прилеп. Спасовски соопшти дека во врска со случајот...

Спасовски во СВР Тетово: Притисоците врз избирачите да се пријават во МВР

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, при денешната посета на Секторот за внатрешни работи Тетово, апелираше секој притисок што се врши врз гласачите од страна на државните службеници во пресрет на престојните избори, навремено да се пријави во Министерството за внатрешни работи. - Истакнав дека ниту еден полициски службеник не смее да се вклучува во политички кампањи, не смее да се...

Иванов: Системот на разузнавачките служби беше тектонски нарушен од Верушевски

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во интервју за „Дневник“ повторно директно ги нападна лидерот на СДСМ, Зоран Заев, обвинувајќи го дека е креатор на политичката криза, и Специјалното јавно обвинителство, за кое вели дека постапува селективно. Иванов повторно го повикува Заев „да собере храброст“ и да побара да му биде повлечена аболицијата за случајот „Глобал“ од 2008 година. „Заев неколкупати изјави...

Спасовски: Нема опасност од терористички напади

Безбедносната состојба во Македонија во моментов е стабилна и нема опасност од терористички напади, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по денешната посета на Секторот за внатрешни работи Скопје, додавајќи дека е подигнато нивото на безбедност во земјава за да се превенираат можни несакани инциденти. - Превентивно го подигнавме нивото на безбедност во Република Македонија за да превенираме можен терористички напад. Постојано имаме...

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...