fbpx
Таг: Без Филтер

таг: Без Филтер

По лекарите, и медицинските сестри од Штип се селат во странство

Над десетина медицински сестри и техичари во Клиничката болница во Штип во моментов зеле оправдано неплатено отсуство во законскот рок до три месеци и работат некаде по здравствените институции на европските земји. Зачестен е трендот медицински персонал со средно образование со над дваесетгодишен работен стаж да поминува по неколку месеци во странство во неколку наврати, а потоа некои од нив...

Ако се намали загадувањето до ЕУ стандардите, ќе се избегнат над 800 смртни случаи годишно

video
Повеќе од 3.000 лица годишно умираат како резултат на загадениот воздух во Македонија, предупреди Европската агенција за животна средина (ЕЕА) во последниот европски извештај за квалитетот на воздухот, објавен во понеделникот. Македонија е прогласена за земја со најзагаден воздух и во врвот по бројот насмртни случаи по глава на жител, покрај Косово, Србија, Унгарија и Бугарија. Според Светската здравствена организација,...

ЈКП Тетово ветува дека во 2019 година ќе обезбеди 200 нови контејнери со капаци

Проблемот со контејнерите за отпадоци без капаци, што е една од клучните пречки за одржување на хигиена во Тетово, Јавното комунално претпријатиe од Тетово ветува дека ќе почне да го решава во текот на следната година. Тие планираат половина од нив да  ги заменат со нови контејнери кои ќе имаат капаци, известува „Порталб.мк“. - Во план-програмата за 2019 година предвидовме да...

За три години, тројно се намалени пријавите за несакани реакции од вакцини (инфографик)

За три години, тројно е намален бројот на пријави од граѓани за несакани реакции од вакцините, покажува евиденцијата на Институтот за јавно здравје. Во 2015 година, регистрирани се 48 пријави за несакани ефекти од вакцини, додека во 2016 се регистрирани 16, а во 2017 само 13 пријави. Значителното намалување на несаканите реакции може да се поврзе со воведувањето на поливалентните...

Екологистите најавуваат блокада на патот кон Бугарија поради рудникот Иловица

Под мотото „Сите против рудникот на смртта“ струмичката еколошка иницијатива „Здрава котлина“, која се спротивставува на отворањето на рудникот Иловица, за 10 ноември со почеток во 11,30 часот најави двочасовна предупредувачка блокада на сообраќајот на кружниот тек на излезот од Струмица кон Бугарија како и на транзитниот пат, во сите насоки. Повикувајќи ги граѓаните да им се придружат, за самите...

И со зголемен буџет, на АРМ ќе и треба најмалку една деценија да се доопреми

На АРМ ќе и требаат најмалку четири години за со најавените буџети, кои ќе се зголемуваат, да го купи само минималниот неопходен број на оклопни транспортери, а најмалку една деценија за да ја купи сета потребна опрема, покажуваат пресметките направени врз основа на постоечката формација на АРМ и проекциите на Министерството за финансии во Фискалната стратегија за 2019-2021 година. Владата...

Воздухот почна да нѐ труе, мерните станици отидоа на сервис

Граѓаните со месеци не можат реално да се информираат за нивото на загадување на воздухот во дел од најзагадените подрачја во земјава. Сензорите на повеќето мерни станици кои го прикажуваат најчестиот вид на загадување не испраќаат податоци до Министерството за животна средина. Во скопските населби Гази Баба и Лисиче мерните станици работат селективно, па така, инструментот за мерење на ПМ10...

Во Македонија „врие“ од говор на омраза, но случаите ретко имаат судска завршница

Од стапувањето на сила на новите законски измени на Кривичниот законик за говор на омраза во февруари 2014 година, Кривичниот суд Скопје има осудено само две лица со парична глоба поради говор на омраза. Бројот на казни е многу мал, споредено со пријавите на дигиталната платформа „Пријави и спротивстави се на говорот на омраза" каде за истиот период се евидентирани...

Катерина Ставридис: Имунизацијата е едно од најголемите достигнувања на медицината

Вакцинацијата директно придонесува за намалување на бројот на заболени и смртноста од вакцино-превентабилните заболувања. Според СЗО со вакцинирањето се спасуваат два до три милиони деца во светот, секоја година, вели епидемиологот д-р Катерина Ставридис. - Последен случај на дифтерија во Македонија е регистриран во 1976 година, неонатален тетанус не е регистриран од 1993 година, а последен случај на детска парализа...

Дишеме отров четири пати повеќе и осум пати подолго од дозволеното (инфографик)

Просечното годишно загадување на воздухот во Македонија со ПМ10 честички во минатите десет години е од два до четири и пол пати повисоко од граничните вредности пропишани со Директивата на ЕУ за квалитет на воздухот, кои од 1 јануари 2015 година се задолжителни за сите земји-членки. ЕУ веќе почна постапка против неколку членки кои ги надминуваат граничните вредности. Бугарија, соочена со...

Стечајците на ОХИС на средба во Владата: Нови пресметки на плата и за придонеси

Претставници на поранешните вработени во АД ОХИС Скопје-во стечај и претставници на Синдикатот денеска одржаа средба со министерот задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клима за домашни претпријатија, Зоран Шапуриќ. Од Владата информираат дека на состанокот, на нивно барање, им бил презентиран извештајот од електронската продажба на недвижниот и подвижниот имот од стечајната маса на ОХИС, и планот за авансна...

Бочварски: Компаниите од Штип треба да кажат дали ќе се приклучат на гасоводот

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска остварил средба со претставници од бизнис-секторот во врска со изработка на идејниот и основниот проект за гасификација на Општина Штип. - Многу ми е важно да добијам информација од штипскиот бизнис-сектор, дали и колку е заинтерсиран за да се приклучи на гасоводната мрежа.Компаниите треба да дојдат до Општината и да земат формулар, кој...

Во последните четири години опфатот со МРП вакцината е под 90 отсто

Падот на опфатот со првата доза на МРП вакцината (против морбили, паротитис и рубеола) е силно поврзан со влијанието на антивакциналното лоби кое зема засилен замав и во нашата земја, па многу родители или ја одбиваат МРП вакцинацијата или ја одложуваат до поголема возраст на своите деца. Ако се погледнат бројките од извештајот за имунизација кој го прави Институтот за...

Се стеснуваат роковите за ребалансот за 2018 и за буџетот за 2019 година

Ќе предизвика ли процесот на уставни измени согласно договорот од Преспа временски теснец за усвојување на ребалансот на буџетот за 2018 година и на буџетот за 2019 година е прашање што заслужува внимание со оглед на тоа што се уште не е започната постапката во Собранието за разгледување на владиниот предлог за изменување и дополнување на буџетот за годинава. Собраниската...

Мерната станица во Лисиче три недели не го мери загадувањето на воздухот

Мерната станица која го мери квалитетот на амбиенталниот воздух во скопската населба Лисиче веќе три недели не е во функција и не покажува податоци за загадување со канцерогените ПМ-10 честички и воопшто не го мери количеството на ПМ-2,5 честичките, а нередовно ги покажува и концентрациите на озон. Инструментот поставен во Гази Баба уште од август не ги мери концентрациите на...

Жителите на Штука порачуваат: Ако го отворат рудникот Иловица, за нас тука нема живот

Пладне е. Пред селскиот дуќан во Штука, под падините на Огражден, насобрани петнаесетина, главно средовечни и постари луѓе. Помладите се на работа, на училиште, ги има и доста на печалба. Ова е уште еден од собирите на кои главна, всушност единствена тема на муабет е рудникот Иловица, кој го носи името на соседното село, иако е целосно во атарот...

Докторите кон „антиваксерите“: Родителите да ги знаат последиците од невакцинирањето

Намалувањето на бројот на вакцинирани деца на територијата на целата земја, според познавачите, се должи и на кампањите против вакцинирањето, но и на недовербата на  родителите во здравствениот систем. Во Македонија вакцинацијата е задолжителна, а лекарите посочуваат зошто е тоа така и зошто е неопходно децата да се имунизираат, како и дека со вакцините се искоренети многу заразни болести...

Гасификацијата во Куманово продолжува кон поголем број на станбени објекти

Јавното претпријатие „Куманово-гас“ ја проширува секундарната гасоводна мрежа во Куманово на неколку улици, информираа од претпријатието. „Во овој период се проектира проширувањето на мрежата во други делови од градот, Соколана, Зелен Рид, кај поранешен Монопол, каде што планираме да бидат опфатени објектите на Противпожарната единица, основното училиште „Толи Зордумис“, средното „Наце Буѓони“ населбата „Карош“, изјави директорот на претпријатието, Никола Денковски. Стручните...

Град Скопје сè уште тактизира околу субвенционирањето на печки на пелети

Грејната сезона веќе почна, а Градот Скопје сè уште не го објавил вториот повик за субвенционирањето на купувањето печки на пелети за заинтересираните граѓани. Огласот требаше да биде објавен пред почетокот на сезоната на греењето, како втор годинава, откако на Совет на Град Скопје не помина обидот на градоначалникот Петре Шилегов во ребалансот на градскиот буџет да го „протне“...

Колективниот имунитет „опаднат“, државата со вакцини ќе го зголемува (инфографик)

Минатата година, опфатот на вакцинација на ниво на држава бил помал од 95 отсто, колку што е препораката на Светската здравствена организација, освен за „бе-се-же“ (БСГ) вакцината, покажуваат последните бројки на Институтот за јавно здравје. Има 2.800 деца на возраст од 13 месеци кои не ја примиле „ем-ер-пе“ (МРП) вакцината, а дури 2.400 од нив се од Скопје. Опфатот...

По повеќе од две недели, проработе веб-страницата на Министерството за образование и наука

Веб-страницата на Министерството за образование и наука проработе по повеќе од две недели. Сепак, доколку некој сака да пристапи до објавените содржини, треба претходно да прифати подесувања дека се...