fbpx
Таг: бесплатно

таг: бесплатно

Од вечерва почнува МакеДокс бесплатно „Кино на отворено“ во Кисела Вода

Од вечерва, со почеток во 21 часот, па до 14 август, во партнерство со МакеДокс, пред Домот на Култура „Билјана Беличанец” ќе се одвива „Кино на отворено“. Љубителите на филмската уметност ќе имаат можност бесплатно да ги гледаат филмските проекции на документарните филмови од програмата на МакеДокс, меѓу кои се: Cinema Komunisto во режија на Мира Турајлиќ, Grand mothers of...

Бесплатни тестирања за ХИВ и сексуално преносливи болести

Од денеска до 24 мај, под мотото „Тестирај. Лекувај. Превенирај“, се одржува пролетната Европска недела на тестирање, кон која се приклучува и здружението ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување, за и кај нас да се зголеми бројот на луѓе кои се тестираат за ХИВ и за другите сексуално преносливи инфекции, како дел од грижата за сопственото здравје. Од...

Паркинзите на ЈП ПОЦ бесплатни за Велигденските празници

Од утре, 26 април, до понеделник, 29 април, паркирањето на паркинзите со кои управува ЈП Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ) ќе биде бесплатно за сите граѓани, поради Велигденските паразници, соопштија од јавното претпријатие. Редовната наплата за паркирање на паркиралиштата и издавање на договори во Дирекцијата на ЈП ПОЦ ќе продолжи во вторник, со вообичаено работно време. ЈП ПОЦ им го честита...

Од сабота бесплатно микрочипирање на домашните миленици

Набавени се 100.000 микрочипови за кучиња и мачки - домашни миленици и тие ќе бидат бесплатно вметнувани во телата на животните од страна на 135 ветеринарни друштва во земјава. Сопствениците ќе треба да платат само 120 денари за пасош за животното, со кој ќе може животното да го носат во странство. Акцијата ќе трае до 31 март следната година...

„МакеДокс“ организира бесплатна филмска работилница за тинејџери

Отворен е конкурс за млади лица од 13 до 19 години кои сакаат да научат за креативниот документарен филм. Учеството на филмската работилница за избраните кандидати за годинешната работилница за креативен документарен филм „Докуникулци 2018“ е бесплатно, порачува организаторот „МакеДокс“, кој ќе ја реализира работилницата заедно со фестивалот „ДримОН“. Заинтересираните треба да снимат кратко видео (најмногу пет минути, снимено со...

Новороденчињата на Клиниката за гинекологија бесплатно ќе добиваат пелени

Новороденчињата на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство ќе добиваат бесплатно пелени и влажни марамчиња, што досега ги купуваа нивните родители. Пелените и влажните марамчиња ќе ги донира компанијата „Бора“ која денеска ја официјализираше соработката со ГАК. – Со производите на „Бора“ ќе се грижиме за најмалите, но посебно важно е дека ќе се надмине досегашната пракса родителите сами да купуваат...

Шилегов: Градскиот превоз ќе биде бесплатен се до намалување на загадувањето

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска соопшти дека градскиот автобуски превоз ќе биде бесплатен се до намалување на загадувањето. Тој соопшти дека како дел од вонредните мерки што Град Скопје ги воведува за да се намали загадувањето ќе биде и прекинот на сите градежни активности на градилиштата, интензивно миење на градските улици, зајакнати инспекциски надзори како и ограничувањето на...

ССНМ го поздрави бесплатниот пристап до документи од Карастарот и од Централниот регистар

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ја поздрави одлуката на Владата за бесплатен пристап на истражувачките новинари до документите од Централен регистар и од Агенцијата за катастар на недвижностите, и истовремено побара власта да го измени Законот за пристап до информации од јавен карактер. „Сметаме дека со оваа одлука на истражувачките новинари ќе им се олесни пристапот до...

Иницијатива за бесплатно сместување за обожавателите што ќе дојдат за Суперкупот

Поради огромниот пораст на цените за сместување во хотелите во Скопје и кај некои станоиздавачи поради претстојниот Суперкуп на УЕФА, неколку млади луѓе почнаа акција да го обелат образот на Скопје пред фудбалските обожаватели. Со нивниот проект „Суперкуп Скопје“ SuperCupSkopje, членовите на заедницата WeTalkIT ги поврзуваат фудбалските обожаватели на кои им треба сместување со луѓе од Македонија кои имаат желба да им понудат...

Охрид „чести”: Велигденско бесплатно паркирање за гостите од земјата и од странство

Охрид се полни со гости, за што потврда се од синоќа осветлените прозорци и полните паркиралиштата, пред зградите од населбите што од охриѓани од милост ги прекрстиле во Карпош 3 и Карпош 4. За сите гости, Охрид, преку ЈП „Билјанини извори“, чести 4 дена велигденско бесплатно паркирање насекаде во градот. Четирите неработни дена од продолжениот празничен велигденски викенд, во Охрид ќе ги...

Пензионерите од Виница бараат бесплатен превоз

Пензионерите од Виница бараат субвенции од локалната власт за користење јавен превоз. Нивните аргументи се дека скопските пензионери се привилегирани, со тоа што можат двапати неделно да користат бесплатен јавен превоз. Виничките пензионери додаваат дека еднаш неделно имаат потреба да заминат на лекар или во набавка на лекови, а билетите за јавниот превоз им се товар, особено на тие...

ФЗОМ промовираше три нови услуги

Tри нови електронски услуги денеска на својот портал промовираше Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Услугите се однесуваат на правата што се гарантирани врз основа на закон за осигуреници, кои досега беа достапни само во хартиена форма. Оттаму велат дека осигурениците отсега ќе можат да ги добијат поедноставно, побрзо и поефикасно по електронски пат услугите: - Барање за добивање решение за ослободување...

Груевски најави „Средношколска среда“ и бесплатен автобуски превоз за студентите

Од први јануари следната година ќе се воведе бесплатен превоз во јавниот градски сообраќај за сите редовни студенти на сите државни универзитети во земјата. Ова денеска го најави премиерот Никола Груевски во своето обраќање на Свечената академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски. - Почнувајќи од први јануари 2016 година, а заради грижа за повисок студентски стандард, на сите редовни...

Јавен повик за бесплатно зимување на 1.000 деца

Во наредните 14 дена, деца од семејства корисници на социјална и постојана парична помош, деца со пречки во развојот, деца чии родители се корисници на посебен додаток и деца без родители и родителска грижа може да аплицираат на јавниот повик, објавен денеска, за бесплатен зимски одмор за 2016 година. Право на учество имаат сите деца од наведените категории од петто...

„Гугл ерт про“ отсега е бесплатна

Компанијата „Гугл“ одлучи бесплатно да ја понуди „про“ верзијата на „гугл ерт“, која претходно годишно чинеше 399 долари. Корисниците сега без пари би можеле да користат дополнителни опции за мерење на 3Д-градби, печатење фотографии со висока резолуција, снимање видеозаписи со висока дефиниција. За да ги користат споменатите предности, корисниците сега треба да се регистрираат, по што добиваат бесплатна лиценца. „Гугл ерт...

Спасов: Од наредната година почнува проектот „Бесплатен туристички викенд за корисниците на пензија“

Освен зголемување на пензиите, спроведување проекти како бесплатната бањско-климатска рекреација, реконструкција на пензионерските домови, бесплатен јавен превоз во Скопје, од наредната година пензионерите ќе добијат бесплатен туристички викенд, истакна министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, во обраќањето на 8. седница на Собранието на Сојузот на здруженија на пензионерите на Македонија. Според Спасов, проектот „Бесплатен туристички викенд за корисниците...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи...