fbpx
Таг: беспилотно летало

таг: беспилотно летало

Хрватските радарски системи го следеле дронот што се урна во Загреб, долетал преку Унгарија и Романија

Дронот што во хрватската престолнина Загреб предизвика експлозија и при ударот кој се случи синоќа околу 23 часот остави кратер во пречник од три метри ги вознемири загрепчани. Полициската управа на Загреб добила повеќе пријави од граѓани дека почувствувале детонација на поширокото подрачје на населбата Јарун, на која ѝ претходел пад на објект од воздух. „На местото на пријавата итно биле...

Град Скопје од викендов со дронови ги лоцира изворите на загадувањето

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало, а како прва локација била избрана депонијата „Вардариште“, информираа од Град Скопје. - Жителите на Аеродром и на Гази Баба веќе подолг период се задушуваат од непријатна миризба што се шири покрај кејот на Вардар. Сега, со 3Д мапирањето на „Вардариште“...

Можни се воздушни напади на САД на позиции на Исламска држава на Филипини

Пентагон разгледува план со кој на американската војска би ѝ се дало зелено светло да изврши воздушни напади на позициите на терористичката организација Исламска држава на Филипини, јави „Ен-би-си њуз“, повикувајќи се на двајца неименувани високи функциониери на одбраната. Планот би можел да биде презентиран денеска, а како што се наведува, нападите би биле изведени со беспилотни летала. Позициите на екстремистите...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...