fbpx
Таг: бендови

таг: бендови

Во МКЦ наредна сабота ќе се одржи 10-тото издание на Фестивалот „Земјотрес“

Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје на 19-ти февруари (сабота) ќе биде домаќин на 10-тото издание на Фестивалот „Земјотрес“. На јубилејното издание на фестивалот на свежа, домашна и независна музика ќе настапат повеќе од 20 музички уметници на три одделни подиуми. За 10-ката на „Земјотрес“ се најавени: 350teric, Andreja Salpe B2B Galatheia, Avelina, Basement Cult, Corrosion, Cruel, Cut Your Nipple,...

Кои беа ‘Liverbirds’ – еден од првите женски рок бендови во светот

Во едно поранешно време, период кога рокенрол музиката ги поставува своите почетоци во бунтовниот Ливерпул (Велика Британија) по никнувањето на Битлси, никнуваат уште едни Битлси, женски Битлси. Се нарекуваат 'The Liverbirds' што ја симболизира фиктивната птица симбол на градот Ливерпул, онаму каде што во 1962 година започнува нивната приказна. Не знаејќи да свират ниту еден инструмент, но тргнувајќи од својата амбиција...

Млади македонски бендови викендов настапија на третото издание на Андерфест

Оваа година по трет пат се одржа музичкиот фестивал Андерфест во Скопје. Како и минатите успешни изданија, така и овој пат фестивалот покажа дека во нашата држава има квалитетна македонска музика. На настанот настапија неколку македонски бендови предводени од млади музичари, а фестивалот се одржа според протоколите и тоа со 30 отсто присутност на публика и задолжителен сертификат за...

Со скратена, но возбудлива програма, ЗДРАВО МЛАДИ 11 успешно одолеа на КОВИД-19

Тимот на Младинскиот културен центар (МКЦ), но и верните обожаватели на нивните настани, се чини дека долго ќе го паметат 11-тото издание на фестивалот ЗДРАВО МЛАДИ. Постојани промени на протоколите за одржување на настани, рапиден раст на бројот на новозаболени лица од ковид-19, откажување на настапите на закажаните Viagra Boys и Noga Erez на 10 дена пред своите настапи,...

Денеска почнува првото издание на Дојран Рок Фест

Денеска ќе се одржи првото издание на Дојран Рок Фест на плоштадот во Стар Дојран. Фестивалот, којшто претендира да постане традиционален во летниот период и во текот на наредните години, ќе биде отворен со настапот на пет различни музички групи од земјава, и тоа: Bad Obsession, High Voltage, Cruel, Daktili и The Chicks. „Особено сме горди и посебно возбудени за...

„Фанк Шуи“ кандидати за HEMI MUSIC AWARDS, тројцата победници ќе се дознаат на 23 мај

HMA (HEMI MUSIC AWARDS) полека се приближува кон крајот на втората фаза. На 23-ти мај (недела), преку онлајн настапи на 9-те финалисти, ќе се одредат тројцата победници на ова натпреварување, информираат од Пасворд продукција. Меѓу деветте финалисти е и македонскиот бенд Фанк Шуи, кои за време на финалниот настан ќе се претстават со песна по сопствен избор. Публиката и...

Обезбедени 20 тони вода за митингот на опозицијата

Граѓани  почнаа да се собираат за митингот на опозицијата, кој за еден час треба да почне пред Владата. Според информации од СДСМ, за следење и за известување од митингот акредитирани биле повеќе од 150 новинари од земјата и од странство. За граѓаните  се обезбедни околу 20 тони амбалажирана вода. Во моментов настапува групата „Репортерс“, а свој настап ќе имаат и „Белизе бенд“, Бени Шаќири (Бени...

Вистиномер: Нема докази дека на ова видео се прикажани починати лица од вакцина во Диселдорф

Самиот факт што смртта настапила после вакцинацијата, не докажува дека вакцината ја предизвикала смртта и тоа го наведуваат сите релевантни државни агенции чија задача е да собираат пријави за...