fbpx
Таг: Бектеши

таг: Бектеши

Возачот на министрите Бесими и Бектеши доби кривична за загрозување на безбедноста во сообраќајот

Единицата за безбедност на патниот сообраќај до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Ј.Б.(38) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на безбедноста во сообраќајот“ по член 297 од Кривичниот законик. Според увидот на полицијата Ј.Б. (38) со службеното возило „шкода“ не застанал на црвено светло на семафорот и кога навлегол во крстосницата на...

Рестораните и кафулињата од утре ќе работат до 20 часот, на една маса ќе можат да седат најмногу 4 лица

По денешното укинување на полицискиот час, од утре почнуваат со работа угостителските објекти кои имаат летни тeраси. Работното време ќе биде до 20 часот. Притоа ќе мора да се почитуваат препораките за дистанца и за носење заштитна опрема. Како што информираше на прес конференција, министерот за економија Крешник Бектеши, според протоколот на Комисијата за заразни болести, кој предвидува три...

Потпишани договори за фотонапонски централи на 29 локации на приватно земјиште

Од денеска ќе може да стартува изградбата на фотонапонски централи на приватно земјиште, според тендерот што беше објавен минатата година, за доделување премии за струја од вакви централи. Тоа го соопшти на прес конференција министерот за економија Крешник Бектеши, кој денеска ги потпиша договорите со инвеститорите. -Ова е почеток на нов инвестициски циклус во делот на обновливите извори на енергија...

Над 19.000 компании побарале финансиска помош за исплата на плати

Повеќе од 19.000 компании досега поднеле барања до УЈП за финансиска поддршка за исплата на платите за месеците април и мај, во висина до 14.500 денари месечно по вработен. Како што информира на прес конференција министерот за економија Крешник Бектеши, во последните два месеца како резултат на последиците од корона вирусот врз економијата, Владата донесе мерки за поддршка на...

Бектеши: Не е точно дека угостителите не сакаат помош, има голем интерес за кредити

Министерот за економија Крешник Бектеши на прес- конференција ги демантираше информациите од туристичко - угостителската комора, при Сојузот на стопански комори, ССЈ, што беа презентирани вчера дека угостителите не сакаат да ги користат мерките за поддршка, затоа што се недоволни и селективни, дека ќе го зголемат задолжувањето и нема да им олеснат во надминување на кризата. Министерот Бектеши потенцира дека...

Нема да се плаќа царина за увоз на 13 медицински производи и потрошен материјал

Се укинуваат увозните давачки, царини, за медицински помагала и потрошен медицински материјал, одлучи владата на  синоќешната седница. Одлуката се однесува на 13 медицински производи и ќе важи се додека трае вонредната состојба поради корона вирусот. Како што информира на прес конференција министерот за економија, Крешник Бектеши, владата на предлог на Министерството за економија, одлучи да се укинат царините за етил...

Стигна првиот снег, жичарата со шест седишта на “Попова Шапка„ сѐ уште не е готова

Жичарата со шест седишта во “Попова Шапка“ остана ветување цели пет години. Иако падна првиот снег и деновите на отворање на зимската сезона се приближуваат, оваа жичара сѐ уште не е официјално пуштена во употреба. Министерот Бектеши изрази оптимизам дека таа ќе биде наскоро пуштена во функција, а од “Елем турс“ сега веќе 6 месеци остануваат со истото оправдување,...

Двете анализи за Попова Шапка ќе бидат доставени до Владата

Длабинската економска анализа за Попова Шапка, е доставена до „Елем турс“, а ќе биде предадена и на Влада заедно со физибилити студијата кога и таа ќе пристигне - според „Елем турс“ тоа ќе биде најдоцна до 20 октомври. Од „Елем Турс“ велат дека двете анализи се нарачани во еден пакет па затоа така и ќе бидат предадени на Владата,...

Бектеши и „Елем турс“ велат дека жичарата на Шапка со шест седишта ќе биде готова за идната сезона

За жичарата со шест седишта, што се очекува да се изгради веќе пет години, министерот за економија Крешник Бектеши вели дека ќе биде готова за идната туристичка сезона. Според него останале неколку технички прашања, пред да се издаде дозволата и жичарата да се пушти во употреба, пишува „Порталб.мк“. Првиот договор за изградба на жичарата е од 10 март 2014 година,...

Бектеши: Регионалниот пат за Шапка ќе биде реконструиран, општината треба да ги поправи локалните

Реконструкцијата на патот Тетово - Попова Шапка започна и работите се во тек, ова го најави министерот за економија, Крешник Бектеши, пред неколку дена. Екипа на „Порталб“ беше на терен и виде дека таму се работи. Од друга страна, Граѓанската иницијатива "Да ја спасиме Попова Шапка" реагираше со коментар дека само се означуваат дупки со црвена боја, пренесува „Порталб.мк“. Рехабилитацијата...

Заев ги смирува граѓаните: За Иловица ќе донесеме одлука за која нема да се каеме

Јасни беа пораките на граѓаните на општините Босилово и Ново Село на информативната средба со премиерот Зоран Заев и министерот за економија Крешник Бектеши: рудникот во Иловица не смее да проработи. Заев и Бектеши повторија дека нема компромис со здравјето на луѓето, за што во изминатите девет месеци се направиле суштински законски промени. - Направивме измени на законот да не...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...