fbpx
Таг: бегалец

таг: бегалец

Интервју со бегалец од законот: Има ли правила?

Разговорот кој го водеше новинарката на ТВ „Сител“ со експремиерот Груевски, кој е правосилно осуден по еден судски предмет, а по уште неколку се води како обвинет и судењата се во тек, подигна доста прав. Една од причините за тој интерес е и дилемата – дали треба да се разговара со бегалец од законот? Постојат ли услови до кои...

САД: Груевски да ја отслужи затворската казна во Македонија

САД сметаат дека осудениот пратеник и експремиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил портпаролот на Стејт департментот за „Политико.еу“. „По темелен и транспарентен правен процес, Никола Груевски беше обвинет од македонскиот суд за злоупотреба на службената должност и осуден на две години затвор. Пресудата беше потврдена и од...

Орбан: Го примивме Груевски, но не се мешаме во внатрешните работи на Македонија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, потврди дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски е во Будимпешта и дека тамошните власти го обработуваат неговото барање за азил во согласност со домашните и меѓународните закони. „Никола Груевски поднесе барање за азил до надлежните унгарски власти. Поранешниот македонски премиер ја соопшти својата намера да поднесе барање за бегалски статус во Унгарија“, се наведува во изјавата...

Пресуда на Стразбур против Македонија за неправедно протерана бегалка

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда за случајот „Љатифи против Република Македонија“, со која се утврдува повреда на членот 1 од протоколот 7 на европската конвенција за човековите права, кој се однесува на процедуралните гаранции во случај на протерување на странци. Како што образложува судот во Стразбур, жалителката Ѓилизаре Љатифи, родена во 1991 година, на осумгодишна возраст, заедно со...

Тројца бегалци починале од студ во кампот Морија на Лезбос

Бегалец утринава е пронајден мртoв во кампот Морија на Лезбос. Станува збор за момче на возраст меѓу 18 и 20 години, најверојатно од Пакистан, кое починало од премрзнување. Момчето е трета жртва од студот во бегалскиот камп Морија во Грција. Викендов од студ почина и 46-годишен бегалец од Сирија, а на 24 јануари од премрзнување почина и 20-годишно момче од...

Избоден бегалец од Сирија на островот Хиос

Нов инцидент се случи во бегалскиот камп Суда на островот Хиос, кога пет лица брутално нападнаа бегалец од Сирија. Момчето на 26-годишна возраст било прободено повеќепати во градниот кош и во раката. Повредениот бегалец сам успеал да дојде до болницата на островот и колабирал само што стигнал пред влезот. Извори од болницата за локалните медиуми на островот изјавиле дека бегалецот се...

Во Германија уапсен сириски бегалец кој планирал напади

Германската полиција денеска соопшти дека уапсила маж кој е осомничен дека планирал бомбашки напад. „Уморни, но задоволни: минатата ноќ во Лајпциг фативме осомничен за тероризам“, напиша припадник на полицијата на Саксонија на „Твитер“. Полицијата викендот трагала по 22-годишниот Џабер Албакр, сириски бегалец, кој преку интернет бил во постојан контакт со Исламска држава. Полицијата, во рамки на операцијата која почна во саботата во...

Малолетен бегалец од Авганистан прободен со нож на Хиос

Малолетен бегалец од Авганистан е пренесен во болницата на островот Хиос поради сериозна повреда со нож. Шеснаесетгодишното момче било физички нападнато и прободено со нож од 18-годишен бегалец од Авганистан, поради несогласување додека играле фудбал во бегалскиот центар на островот. Напаѓачот, исто така, завршил во болница поради физички напад од група Авганистанци откако претходно го нападнал 16-годишното момче. Ситуацијата на Хиос...

ИД ја презеде одговорноста за нападот со секира во германскиот воз

Седумнаесетгодишниот Авганистанец кој со секира нападна луѓе во воз во Германија, бил припадник на Исламска држава, соопштија од ИД. Портпаролот на германската полиција претходно изјави дека напаѓачот за време на нападот извикувал „Алаху акбар“, а кај него било пронајдено рачно изработено знаме на ИД. Припадниците на безбедносните сили го убија напаѓачот. Авганистанецот дошол пред две години во Германија како малолетник, без придружба,...

Бегалец загина во тепачка во бегалски камп во Атина

Бегалец од Авганистан го загуби животот во тепачка во бегалскиот камп Елинико, во јужните предградија на Атина. Човекот бил прободен со нож во гради и имал сериозни повреди на главата со кои се здобил во мешаница и физичка пресметка која почнала меѓу група бегалци од Авганистан во привремениот бегалски камп на просторот на стариот атински аеродром. Бегалецот им подлегнал на...

Истепан и ограбен бегалец од Ирак

Непознати лица синоќа во близина на железичката станица во Демир Капија претепале и ограбиле бегалец од Ирак. „К.Ф.(26) од Ирак додека спиел, бил физички нападнат со тупаници и со клоци по телото и по главата, при што му одзеле еден мобилен телефон и 50 евра. Извршен е разговор во присуство на родител со едно лице на возраст од 16 години за...

Во Србија уапсен бегалец со ист пасош како на терористот од Париз

Српската полиција уапсила бегалец кој имал пасош со истите детали како тој пронајден во близина на телото на еден од напаѓачите во Париз, пишува „Гардијан“. Сите генералии на пасошот биле исти, освен фотографијата. Српските власти се сомневаат дека двата пасоша се фалсификувани и додаваат дека се во контакт со француските истражители. Француската полиција пронашла сириски пасош со името Ахмед Алмухамед во близина на...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...