fbpx
Таг: бар

таг: бар

Пожари на потегот од Бар до Никшиќ, НАТО и ЕУ ќе испратат помош

Голем број шумски пожари ја зафатија Црна Гора, слично како во соседна Хрватска, а најголем проблем во моментот е пожарот на полуостровот Луштица кај Тиват, каде ако ветерот продолжи да дува, ќе го донесе огнот до куќите. НАТО вети помош за справувањето со пожарите и се очекува таа да стигне денеска. Црна Гора побара меѓународна помош вчера. Министерот за внатрешни работи, Мевлудин...

Десет лица повредени во експлозија во бар во Милано

Силна експлозија одекнала во бар во централниот дела на северната италијанска метропола Милано утрово во два часот, при што се повредени десет лица, соопштија италијанската полиција. Сите повредени се хоспитализирани во неколку милански болници, но нивните животи не се загрозени. Според прелиминарната истрага, во моментот на експлозијата локалот веќе бил затворен. Сите настрадани се станари од првиот кат од зданието во...

Македонската компанија „Градежен институт“ ќе го проширува пристаништето во Бар

Македонската компанија „Градежен институт“ потпиша договор за соработка со АД „Лука Бар“ за проширување на пристаништето во Бар за 400 метри. Проширувањето на терминалот на брегот е во согласност со плановите за развој, со што ќе се овозможи доаѓање на средни и на големи патнички бродови во ова пристаниште во Црна Гора. Изградбата е во рамки на меѓународниот стратешки проект „Европско-јадрански поморски пат“...

Приведени четири албански државјанки во бар во Велешта

Полициски службеници ноќеска, по полноќ, при контрола во угостителскиот објект „Дипломат“ во струшкото село Велешта, затекнале четири албански државјанки кои престојуваат во Република Македонија спротивно од целта на престојот. Албанките се приведени и против нив ќе биде поднесена соодветна пријава. МВР информира дека за време на контролата во угостителскиот објект едно лице од село Велешта ги попречувало полициските службеници во вршењето...

Тројца повредени при тепачка во Крушево

Три лица се повредени во физичка пресметка која рано изутринава избила во крушевскиот бар „Бел-ами“. Како што соопшти полицијата, тепачка настанала меѓу С.Д. (35) од Прилеп, А.П. (18) од Битола и П.А. (30) од Прилеп, од едната страна и Б.Ј. (24) и З.Љ. (23) двајцата од село Житоше, од другата страна. При тепачката со телесни повреди се здобиле Б.Ј., З.Љ. и...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...