fbpx
Таг: банкрот

таг: банкрот

Народна банка смирува: Пропаѓањето на американската банка нема директни ефекти кај нас

Пропаѓањето на американската Sillicon Valey Bank (Банка на Силициумската Долина) нема никакви директни последици за нашиот банкарски систем, имајќи ја предвид малата изложеност кон нерезидентите, но и традиционалниот деловен модел заснован врз кредитирање на фирмите и граѓаните при стабилни извори на финансирање, порача Народната банка на Северна Македонија. Оттаму велат дека билансите на нашите банки „се исклучително солидни, високо капитализирани...

Илон Маск не ја исклучува можноста Твитер да банкротира

Федералната трговска комисија на САД вели дека ги следи настаните во Твитер со „длабока загриженост“, откако највисоките службеници за приватност и усогласеност на платформата дале отказ. „Гардијан“ пишува дека заминувањата на директорите се случија истиот ден кога Илон Маск, новиот сопственик на Твитер, во своето прво обраќање до вработените рече дека не е исклучена можноста од банкрот. Компанијата за социјални мрежи...

„Морган Стенли“ прогнозира дека Русија може да банкротира до 15 април

Шансите Русија да го отплати својот надворешен долг се намалуваат, бидејќи цените на обврзниците паѓаат, се наѕира рецесија во државата и се натрупуваат разни ограничувања за плаќања откако Русија изврши инвазија врз Украина, прогнозираат од американската инвестициска банка „Морган Стенли“, пренесува Блумберг. Неисполнувањето на обврските се зема како  најверојатно сценарио за Русија, а првиот рок до којшто би можело да...

Личниот банкрот нема да биде применлив на македонска почва поради високите камати

Во четиригодишната Програма на владата, покрај другото, е најавена имплементација на старата идеја за донесување на закон за личен стечај. Закон за личен стечај е најавен како модел за заштита на должникот и спречување на нови задолжувања. Но, и заштита на доверителите, кои ќе можат да ја наплатат реална вредност на долгот, со што би се спречил системот на...

Народна банка: Сопствениците на Еуростандард банка не понудија реално решение за нејзина продажба

По вчерашната прес-конференција на Трифун Костовски, најголем акционер и поранешен претседател на Управниот одбор на Еуростандард банка, кој обвини дека Народната банка на Северна Македонија (НБРСМ) и поранешното раководство на Еуростандард банка се виновни за нејзиното пропаѓање, со соопштение до јавноста денеска се обрати Народна банка. Таа порачува дека Еуростандард банка немала доволно капитал, а сопствениците не понудиле реално...

„Адриа ервејз“ банкротираше, Скопје останува без директни летови за Љубљана

„Адриа Ервејз“ вчера банкротираше и го остави Меѓународниот аеродром Скопје без двата дневни лета за и од Љубљана. Раководството на авиокомпанијата објави дека пред судот во Крањ е отворена стечајна постапка, а судот ќе донесе пресуда за побарувањата во рок од три дена. Во исто време, словенечката влада ги отпочна преговорите со „Луфтханза“ за преземање на дел од летовите на...

Доверителите на „Агрокор“ го прифатија договорот со руските банки и спречија банкрот

Доверителите на хрватскиот холдинг „Агрокор“ го одoбрија договорот за надмирување на долговите, во што ќе се вклучат руските банки  „Сбербанк“ и “„ВТБ“, кои ќе преземат 46 отсто од акциите. На овој начин, ќе се избегне банкрот на најголемата компанија на Западен Балкан во која има вработени 60.000 лица и учествува со 15 проценти во домашниот бруто-производ (БДП) на Хрватска. Холдингот „Агрокор“...

Скандалозната „Кембриџ аналитика“ прогласи банкрот

Британската интернет-аналитичка компанија „Кембриџ аналитика“, којашто се најде во центарот на скандалот поради злоупотребата на личните податоци на над 80 милиони корисници на „Фејсбук“ во политички кампањи, соопшти дека прогласува банкрот. „Кембриџ аналитика“ има седиште во Велика Британија, а синоќа челниците на компанијата им соопштиле на вработените да ги вратат своите картички и компјутерите, затоа што компанијата престанува со работа. Првите...

Грчката компанија „Маринопулос-Карфур“ пред банкрот

Грчкиот бизнис-гигант и синџир маркети „Маринопулос-Карфур“ е на еден чекор пред банкрот. Компанијата поднесе барање да биде заштитена и консолидирана од нејзините кредитори, кое ќе се разгледува в петок. Доколку барањето биде одбиено, „Маринопулос“ ќе биде принудена да поднесе банкрот, со тоа ставајќи ги во неизвесност судбините на 12.500 вработени. Компанијата има долг кон банките, снабдувачите, вработените и кон државата од околу...

Грчката влада размислува за зголемување на данокот на додадена вредност

Уште една голема грчка компанија, синџирот продавници за бела техника и за електронски уреди „Илектроники Атинон“, прогласи банкрот. На улица остануваат повеќе од 450 вработени и се затвораат 45 продавници низ цела Грција. Прогласувањето банкрот го шокираше грчкиот бизнис-сектор, кој живее во грч дека поради финансиската криза, бегалскиот бран, малата заинтересираност од странските инвеститори, на сè поголем број компании им се заканува...

Во САД се зголемува бројот на банкротирани нафтени компании

Бројот на банкроти меѓу нафтените и гасните компании во САД во четвртиот квартал оваа година се зголеми на највисоко квартално ниво, покажуваат податоците на Управата на федерални резерви од Далас, јавува њујоршката агенција „Блумберг“. Најмлаку девет американски нафтени и гасни компании кои натрупале долг од повеќе од 2 милијарди долари, поднеле барање за банкрот во четвртиот квартал, се наведува во...

Грција се подготвува за проверка на грчките депозити во странство

Грција од идната недела планира да почне со контрола на сметките во странство на грчки државјани. Според податоците доставени до грчкото Министерство за финансии од германските власти, 10.588 Грци пренеле околу 3,5 милијарди евра. Поконкретно, во 2006 година на странски сметки од грчки државјани биле депонирани 3,9 милијарди швајцарски франци и 2,9 милијарди франци во 2008 година. Борбата со даночното затајување...

Белизе меѓу седумте земји кои се на раб на банкрот

Американскиот портал „24/7 Вол стрит“ објави листа на седум земји кои се на раб на банкротирање, откако Порто Рико објави дека не е во состојба да исплати рата од долгот кон кредиторите, која изнесува 58 милиони долари. На дното на листата се најде Белорусија, а пред неа се Аргентина и Јамајка. Четвртото место ѝ припадна на централно-американската држава Белизе, која...

Грците поделени меѓу стравот и гордоста

Два дена пред отворање на гласачките места во Грција, сè уште е неизвесно дали ќе надвладее поддршката за грчката влада или, пак, поддршката за мерките на кредиторите за да се осигури останувањето на Грција во еврозоната. Анкетата на весникот „Етнос“ покажува мала предност на гласачите што ќе гласаат за мерките на кредиторите пред оние кои се против нив. Според анкетата, 44,8 отсто од...

Истече времето, Грција не ја плати ратата, неизвесноста сè поголема

Истече времето за Грција и во Вашингтон и во Брисел. Грчката влада не ја исплати ратата од 1,6 милијарда евра од долгот кон ММФ, европската финансиска помош не е обновена и државата останува без финансиски средства, со огромен долг кон меѓународните институции. Со ова државата е во „дифолт“, односно нема да може да врши сервисирање на долговите ниту, пак, да...

Еврозоната го разгледува сценариото за грчки банкрот

Високи официјални лица на еврозоната го разгледуваат најлошото сценарио за Грција, вклучувајќи го и нејзиниот евентуален банкрот, во случај разговорите меѓу Атина и кредиторите да не бидат успешни. - Банкротот во разговорите е споменат како едно од можните сценарија, ако тргне на лошо - изјавил анонимен извор од Брисел за новинската агенција „Франс прес“. Министрите за финансии на еврозоната ќе се...

Грчкиот народ растргнат меѓу оптимизмот за договор и најавите за банкрот

Во Грција владее вистински хаос од измешани изјави, најави, оптимизам и песимизам за тоа дали државата е поблиску кон договор или кон работ на банкрот. Грчката влада, полна амбициозен оптимизам, најавува дека до следната недела ќе биде постигнат договор со ЕУ, кој ќе ја осигури финансиската стабилност на државата. Меѓународните кредитори излегуваат со сосема спротивни изјави, истакнувајќи дека никаков договор...

Стопанските комори предупредуваат: Ако не се реши кризата, одиме кон банкрот

Ако трошите и не додавате, ако нема инвестиции и ново производство, нема можност за кредити и извори на финансирање, тогаш не е исклучено ништо, ниту банкрот. На ова денеска предупредија првите луѓе на Стопанска комора на Северозападна Македонија, Стопанска комора, Сојузот на стопански комори, Бугарско-македонската комора, Турската комора, Сојузот на израелски компании. Нивниот заеднички став и порака е што побргу...

Детроит излезе од стечај

Градот Детроит излезе од стечај по банкротирањето во 2013 година. Градските и државните власти постигнаа спогодба за отпишување на седум милијарди долари од вкупниот долг од 18 милијарди долари. Планот вклучува и инвестиции вредни 1,4 милијарда долари, што ќе ја подобрат градската инфраструктура. Банкротот е предизвикан со смалување на бројот на жители, а во периодот меѓу 2000 и 2010 година Детроит загуби 250.000...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...