fbpx
Таг: банкноти

таг: банкноти

Фалсификувани банкноти од 2.000 денари се во оптек, НБРСМ со совет како да ги препознаете (фото)

Во земјава е забележана појава на фалсификувани банкноти од 2.000 денари, кои се наоѓаат во оптек. Народната банка (НБРСМ) информира дека на едноставен начин граѓаните и правните лица можат да проверат дали станува збор за фалсификат. „Појавениот тип на фалсификат е изработен на обична (комерцијална), двослојна хартија којашто при допир значително се разликува во дебелината, цврстината и еластичноста во однос...

Американскиот долар е најомилена странска валута на македонските фалсификатори

Експертизите на доставените сомнителни книжни и ковани пари во текот на минатата година откриле фалсификувани денари, американски долари и евра, покажува најновиот извештај на Народната банка. Од вкупно 1.031 направена анализа на странски валути се утврдени 919 фалсификувани пари и 112 оригинални пари. Во вкупниот број фалсификувани книжни девизи, најзастапени се американските долари (731 парче) и еврата (149 парчиња). Забележително...

Од утре пластични банкноти од 10 и 50 денари, хартиените излегуваат од употреба

Народна банка на Република Македонија (НБРМ) соопшти дека утре, 15 мај, влегуваат во оптек првите полимерни пари, банкнотите од 10 и 50 денари. Истовремено со пуштањето во оптек на пластичните банкноти, се повлекуваат од употреба хартиените банкноти во вредност од 10 и 50 денари, односно со нив нема да може да се плаќа, ама ќе може бесплатно да се...

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери ја почна двојазичноста

Нелегално избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, поддржан од СДС, почна да го применува албанскиот јазик како јазик на кој Собранието се обраќа до јавноста, покрај македонскиот, давајќи ни само мал поглед како ќе се одвива и ќе се имплементира двојазичноста на дело, обвини ВМРО-ДПМНЕ. Партијата вели дека Џафери кажал „дека нема намера да го почитува сегашниот закон за употреба...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се претвори во маша на Рама и на Тачи и закана по безбедноста во регионот

Криминалецот Зоран Заев во еден ден ги направи Македонците и Бугари и Срби, и покажа како планира „да ја витка кичмата“ на Македонецот во иднина, порачува ВМРО-ДПМНЕ во денешното редовно утринско соопштение за јавноста. Партијата вели дека Заев е поттикнувач и поддржувач на пеењето на албанската химна во Собранието и дека со кршење на Уставот, законот и на деловникот...

Заев за БТВ: Ќе му докажеме на Иванов дека ја гарантираме унитарноста на Македонија

„Господинот Иванов го крши Уставот, ја штити владејачката гарнитура и сето тоа го прави за да нема трансфер на власта и да нема одговорност на врхушката на нашите политички опоненти. Јас сум убеден дека со овие чекори што ги преземаме, ќе дојде до доделување на мандатот од Ѓорге Иванов кај нас за да формираме влада и во македонското Собрание...

ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа значи директно мешање во внатрешните работи

„Меѓу тиранската платформа и државните и национални интереси на својот народ, аболираниот криминалец Зоран Заев ја одбра платформата. Тиранската платформа значи директно мешање во внатрешните работи на Македонија“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „овојпат Заев ја продава цела Македонија, само за да ја засити својата патолошка желба за власт без поддршка од народот“. -...

Османи: Двојазичните банкноти и униформи не се неуставни

И двојазичните банкноти и униформите ќе бидат уставни, вели портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во изјава за „Радио Слободна Европа“ по денешната прес-конференција на Зоран Заев. Лидерот на СДСМ рече дека тие би биле спротивни на уставните одредби, односно дека така сугерирале експертите што ги консултирала неговата партија. - Ние сметаме дека се целосно во рамки на Уставот, како што и...

Заев: Експертите се против промена на државните симболи, банкнотите и униформите

Банкнотите се употребуваат на територијата на целата држава и испишувањето на друг јазик на нив, покрај македонскиот, е спротивно на уставните одредби, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање, по презентацијата на програмата на партијата за новата влада. Ова, како што рече Заев, бил ставот на уставните експерти што ги консултирала партијата. Истото важи за униформите...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сака да ги осуди партизаните и борците од АСНОМ за нивната борба

„Усвојување резолуција во Собранието на Република Македонија со која се осудува геноцидот врз албанскиот народ во Македонија во периодот 1912-1956 година. Ова е точка од платформата преку која СДСМ сака да ги осуди борците од АСНОМ и партизаните за нивната борба за слободна држава“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „граѓаните не се должни да...

Новите апоени од 200 и од 2.000 денари ќе излезат кон крајот на годинава

Новите банкноти од 200 и 2.000 денари треба да бидат пуштени во оптек кон крајот на оваа или на почетокот од следната година, информираат од Народна банка. Одлука за официјалното пуштање во промет треба да донесе Советот на Народна банка, а подготовките се сè уште во тек. Избрана е компанија што ќе ги печати, а планирано е да се произведат по 10 милиони парчиња...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...