fbpx
Таг: банка

таг: банка

Вистиномер: Со лажна наградна игра се мамат Фејсбук корисниците да споделат лични податоци

Не е вистина дека „Шпаркасе банка“ доделува над 25 илјади евра преку наградна игра на Фејсбук. Станува збор за лажна Фејсбук страница која го злоупотребува името и брендот на банката, доведувајќи ги во заблуда корисниците во обид да дојде до нивните лични податоци. Вистинската Фејсбук страница на „Шпаркасе банка“ има повеќе од 86 илјади следачи и бројни елементи кои...

Граѓаните „гладни“ за потрошувачки, „заситени“ од автомобилски кредити

Кредитите на домаќинствата во август годинава бележат месечен раст од 0,3 отсто, којшто е резултат на повисоките кредити одобрени во денари, додека кредитите во странска валута бележат пад, покажуваат новите податоци на Народната банка. На годишна основа, растот изнесува 9 отсто и е поизразен кај кредитите одобрени во денари. „Со исклучување на податоците за кредитите на домаќинствата на банката во стечај,...

МТСП: Етапната исплата на августовските пензии почнува утре

Исплатата на августовските пензии ќе почне од утре. Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките, за пензионерите кои не користат картички, ќе се реализира во четири...

Охридска Банка оди во рацете на Штајермаркише Шпаркасе

Француската банкарска групација „Сосиете Женерал“ ќе ги продава своите банки во Македонија и Црна Гора, Охридска Банка и Сосиете Женерал Монтенегро, јавија дописниците на балканските медиуми од Париз, Франција. Информацијата попладнево ја потврди и Охридска Банка, со соопштение на својата веб-страница. Сосиете Женерал информацијата ја објавила денеска. Охридска Банка ќе биде продадена на австриската Штајермаркише Шпаркасе, а црногорската Сосиете Женерал...

Народна банка организира конференција за плаќања и пазарна инфраструктура

Народната банка во соработка со Централната банка на Холандија ја организира 11. конференција за плаќања и пазарна инфраструктура, насловена „Време е за дигитализација“, од 6 до 8 јуни во Охрид. „Конференцијата ќе опфати теми кои што, меѓу другото, ќе се однесуваат на новите дигитални технологии за плаќање развиени од секторот „финтек“, безбедноста во дигиталната трансформација, глобалните трендови во финансирањето на...

Им ги испразниле сефовите на пет граѓани во „Шпаркасе банка“

Пет граѓани пријавиле во СВР Скопје дека од сефови што ги изнајмиле во „Шпаркасе банка“ им биле одземени пари и предмети. Како што извести полицијата, за настанот бил известен и јавен обвинител и се спроведува истрага.

Фатен еден од разбојниците што ја ограбија „Халк банка“

Осомничениот Е.М. (29) од Скопје е приведен и доби кривична пријава поради грабежот во експозитура на „Халк банка“ на 3 ноември годинава. Пријавениот заедно со уште две, засега непознати лица, на улицата Александар Урдаревски во експозитура на „Халк банка“ извршил грабеж, при што одзел околу 1.200.000 денари. „Е.М. и едно од двете лица извадиле пиштоли, заканувајќи им се на вработените и...

Девет години и два месеци казна затвор за Бобан Смилевски за грабежот во НЛБ

Бобан Смилевски доби девет години и два месеци затвор за милионскиот грабеж што го изврши во НЛБ. Неговиот брат Горан Смилевски, второобвинет во случајот, е осуден на шест години и шест месеци затвор. Третообвинетиот Борис Минчевски доби пет години и два месеца, а Мирослав Каевски беше условно осуден на две години и судот му изрече забрана за отуѓување и за давање...

Граѓанин открил нелегално поставена опрема на банкомат во Аеродром

Вчера попладне во Единицата за информации и команда Скопје, граѓанин пријавил дека при вадење на картичката од банкомат на банка на булеварот Видое Смилевски - Бато во населбата Аердром, забележал дека на банкоматот се вградени двојна тастатура и двоен скен-детектор. Од МВР информираат дека претставник на банката потврдил дека станува збор за додатоци кои биле нелегално поставени. Се преземаат мерки за...

Заложничка драма во банка во Германија

Вооружен крадец влегол во банка во јужниот германски град Валдшут и како заложници држи двајца вработени, соопшти германската полиција. „Вооружениот крадец влегол во банката денеска попладне, додека во објектот имало двајца вработени“, стои во полициското соопштение. Полицијата имала престрелка со ограбувачот, за кој се верува дека е повреден. Полициските единици поставија кордон во близина на банката, а властите ги повикаа граѓаните да...

Експлозија на бомба во центарот на Атина

Силна експлозија го потресе центарот на Атина доцна ноќеска. Бомбата поставена во торба експлодираше нешто пред 23 часот синоќа, пред канцелариите на „Јуробанк“ во строгиот центар на градот. Во експлозијата се причинети големи материјални штети на банката и на околните згради, но нема повредени. Според информациите од полицијата, половина час пред експлозијата имало предупредувачки повик во еден грчки медиум дека...

Парите од НЛБ отишле во Србија, тројца му помагале на Бобан С. во грабежот

Единицата за економски и за компјутерски криминал на МВР до надлежното Основно јавно обвинителство поднела кривична пријава против уште три лица осомничени дека биле вмешани и му помагале на Бобан С. во грабежот на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ, соопшти денеска МВР. Како што информираат оттаму, станува збор за братот на Бобан С., 44-годишниот Г.С., потоа 24-годишната Е.П.,...

Приведено едно лице за кражбата на речиси 3 милиони евра од НЛБ

Едно лице е приведено во врска со грабежот во НЛБ вчера, на крај на работното време, при што беа украдени речиси три милиони евра од трезорот на банката, соопшти СВР Скопје. Случајот го пријавил директорот на трезорот на банката, вчера во 16.58 часот. Тој кажал дека нивниот вработен Б.С.(40) од Скопје извршил тешка кражба од трезорот на банката. Тој, според пријавата,...

Заложничка драма во банка во Германија

Вооружен напаѓач утринава во филијала на банката „Шпаркасе“ во Дуизбург зел двајца службеници како заложници. Во тек е голема полициска акција. Германската полиција соопшти дека напаѓачот е азилант, а дека маж и жена, кои се вработени во банката, се држат како заложници. - Во моментов целата околина е опколена – соопшти портпаролот на полицијата, додавајќи дека во акцијата се вклучени и...

ВМРО-ДПМНЕ ја дала партиската зграда под хипотека

ВМРО-ДПМНЕ неколку дена пред изборите зела кредит од три милиони евра од Комерцијална банка и за таа цел го заложила под хипотека новото седиште, палатата „Христо Татарчев“, објави „Призма“. Како што пишува во Службен весник, партијата зела „рамковен риволвинг кредит“, што значи дека не морала да ги подигнe сите три милиони евра одеднаш. Освен својот дел од објектот, ВМРО-ДПМНЕ во банката...

Заложничка драма при обид за грабеж во банка во Алабама

Најмалку едно вооружено лице, кое наводно сака да ограби банка, држи непознат број заложници во бакната „Кредит јунион“ во Таскалуса, Алабама. Според првичните информации од полицијата, меѓу заложниците се и вработените на банката. Банката се наоѓа во близина на универзитет, кој е затворен по дојавата за грабеж.

Кристин Лагард прогласена за виновна за невнимателна одлука за трошење јавни пари

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, е прогласена за виновна поради невнимателност во периодот додека сè уште била министерка за финансии на Франција. Таа, како што пишува „Њујорк тајмс“, можеби ќе биде принудена да се повлече од својата функција. На директорката на ММФ ѝ се судеше поради последиците од спорот што во 2008 година го водеше францускиот бизнисмен Бернард Тапие...

Почнува судењето на директорката на ММФ, Кристин Лагард

Денеска во Париз почнува судењето на генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, која е обвинета за небрежност во случај на арбитража, додека беше министерка за финансии на Франција, јавуваат светските агенции. Лаград, која е под истрага од 2014 година, најавила дека за време на судењето, кое треба да трае до 20 декември, ќе земе отсуство од ММФ. На...

„Џеј Пи Морган“ казнета со 264 милиони долари заради подмитување кинески функционери

Американската банка „Џеј Пи Морган Чејс“ треба да плати казна од 264 милиони долари поради наводите дека компанијата ангажирала деца на високи кинески функционери заради добивање бизниси во Кина, јавува „Би-би-си“. Министерството за правда на САД, ваквата шема на банката ја оквалификува како „подмитување под некое друго име“. Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на САД и Министерството за правда...

Во Тирана потпишан договор за изградба на далекувод помеѓу Албанија и Македонија

Албанската и германската влада денеска потпишале втор договор за изградба на 400-киловолтен далекувод кој ќе ги поврзува Албанија и Македонија, јави дописничката на „Мета“ од Тирана. Германската банка КФВ ќе финансира 50 милиони евра, а вкупно изградбата ќе чини 70 милиони евра. Должината на далекуводот од Елбасан до Битола ќе биде 151 километар, од кои 56 километри се на територијата на...

Сајбер безбедноста и човековите права на Интернет во фокус на новата епизода на „Шорткат“

Институциите не успеале правилно да комуницираат за сајбер нападите што погодија повеќе државни интернет-страници изминативе месеци. Во новата епизода на Шорткат, во која главна тема се сајбер безбедноста и...