fbpx
Таг: бања

таг: бања

Вистиномер: Си-Ен-Ен не објавил слика од Звоначка Бања, претставувајќи ја како украински бомбардиран хотел

Твитот што се споделува во постот што го рецензираме не е на „Си Ен Ен“, туку е монтажа. Мајк Мајконски – авторот на твитот е познат на социјалните мржи по објавување на сатирични фотографии, мимови и снимки и други хумористични содржини. „Пиротски вести“ за него пишува дека се вика Милорад Усковиќ, дека живее во Пирот и се смета за...

Тетовската бања со мини депонија, инспекторите за животна средина ова го дознаваат од медиумите

Полека но сигурно, делот од реката Пена кај Тетовската бања го добива епитетот депонија. Иако ова место е преполно со отпадоци и има страшна реа, Инспекторатот за животна средина во Тетово за ова дозна од новинарот на „Порталб.мк“ бидејќи тие не ја забележале депонијата и не биле претходно известени за овој случај, пишува „Порталб.мк“. Ова не е прва, но ниту...

За нечистотијата кај Тетовската Бања виновни биле несовесните граѓани, вели Општината 

Тетовската Бања која, поради лековитите својства, привлекува многу посетители истите ги враќа разочарани поради нечистотијата и отпадоците. Жителите се жалат дека отпадот не се собира редовно, додека Општина Тетово, од друга страна, вели дека несовесното население е главната причина за загадувањето на животната средина, пишува „Порталб.мк“. Според Општината во Тетовска Бања има доволен број контејнери за отпадоци и тие се...

Тетовска бања: За старите проблеми, нови ветувања од Општината

Новите патишта и тротоари кон Тетовската бања иако се изградена пред неколку години, се пропаданти и уништени во некои делови, бидејќи не биле анализирани другите фактори кои имаат влијание врз овие инвестиции. Од друга страна, Општина Тетово ветува дека во Тетовската бања ќе да има нови инвестиции, паркинзи, тротоари и шеталиште, пренесува „Порталб.мк“. "Годишната програма која се подготвува од Општина...

Тетовска бања: Потпорниот ѕид пред уривање, Општината вели дека ќе градат нови ѕидови

Потпорниот ѕид на Тетовска бања веќе долги години е готов да се сруши. Од општина Тетово велат дека основниот проект немал геотехнички елаборат и дека наскоро ќе се изградат нови ѕидови и ќе се постават метални мрежи за задржување на земјиштето, пренесува „Порталб.мк“. Но, од општината не конкретизираат кога ќе се случи тоа, а од ветувањето на градоначалничката помина...

Во базенот на бањата Стрновац пронајдено починато лице

Вчера, во 22.30 часот, во СВР Куманово пријавено е дека во базенот на бањата Стрновац – Општина Старо Нагоричане е пронајдено починато лице. По овластување од Јавно обвинителство, на местото на настанот пристигнале полициски службеници и лекар, при што е констатирано дека се работи за тело на непознато машко лице, кое се наоѓало на скалите за влез во базенот, свртено со...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...