fbpx
Таг: бактерија

таг: бактерија

Пред да јадете виршли, убаво сварете ги, препорачуваат експертите

Пред да се консумираат виршли, тие треба термички да се обработат, односно убаво да се сварат, зашто тоа е еден од начините за заштита од листерија моноцитогенес. Ова го потенцираат универзитетските професори со кои поразговаравме, откако Агенцијата за храна и ветеринарство вчера соопшти дека донела одлука за повлекување од продажба во земјава на пет серии од виршлите „Вуди“ бидејќи во...

Дезинформации дека ковид-19 е предизвикан од бактерија, а не од новиот корона вирус

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, но и во светот. Српскиот сервис за...

Бактеријата МРСА пронајдена кај дете и воспитувачка во градинка во Кисела Вода

Бактерија МРСА (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus) е изолирана кај дете и воспитувачка во клонот „Кокиче“ во градинката „Весели цветови“ во Кисела Вода. Во епидемиолошкото одделение во Центарот за јавно здравје информираат дека ситуацијата е под контрола и апелираат родителите да не креваат паника. - Направивме епидемиолошки увид, дадовме препораки да се дезинфицира градинката. Бактеријата не е опасна за здрави деца, опасна...

Ешерихија коли во водата од струшкиот водовод

Во водата од струшкиот градски водовод, има зголемено присуство на хлор и на бактерии, покажале анализите на Регионалниот центар за јавно здравје од Охрид. Пронајдена е бактерија ешерихија коли и други колиформни бактерии, поради што Дирекцијата за храна, како надлежна институција, донесе забрана за употреба на водата за пиење. Од Дирекцијата за храна потврдуваат дека е изречена забрана за користење на...

70 проценти од пилешкото во Британија, заразено со бактерија

Речиси 70 отсто од пилешкото месо што се продава во британските супермаркети е заразено со бактеријата кампилобактер, се наведува во извештајот на Британската агенција за безбедност на храната(ФСА), пренесуваат медиумите во Велика Британија. Според извештајот, во речиси 18 отсто од заразеното пилешко месо присуството на бактеријата е поголемо од дозволеното. ФСА иницирала истражување за заразените производи, кое ќе трае најмалку една година, пренесуваат...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...