fbpx
Таг: Бахреин

таг: Бахреин

Картинг пред претседателскиот кабинет: Петар Богатиновски се подготвува за Светско првенство во картинг

Картинг шампионот или како што медиумите во светот го нарекуваат македонското чудо од дете, 12 – годишниот Петар Богатиновски вчера го возеше својот картинг пред претседателскиот кабинет. Претседателот Стево Пендаровски на Фејсбук изрази поддршка за Петар, кој со победата во Централна Европска Зона – CEZ, е првиот Македонец којшто се квалификуваше за светското првенство во Бахреин во декември годинава. „Иако има...

Дали може да им се верува на апликациите за ковид-19?

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот портал за проверка на фактите polygraph.info анализира едно тврдење на министерот...

Египет, Саудиска Арабија, УАЕ и Бахреин одлучуваат за судбината на Катар

Министрите за надворешни работи на Египет, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и на Бахреин во Каиро имаат состанок за катарската криза. На состанокот ќе разговараат за реакцијата на Катар на 13 барања што четирите заливски држави ѝ ги доставија на Доха. Саудиска Арабија. Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Египет на 5 јуни објавија дека ги прекинуваат односите со Катар, а потоа на...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Бахреин

Полицијата во Бахреин употреби солзавец врз демонстрантите кои протестираа поради погубувањето на истакнатиот шиитски свештеник во Саудиска Арабија. Стотина демонстранти излегле на улиците на Ситра, град јужно од престолнината Манама. Шиитите во Бахреин се огорчени поради погубувањето на свештеникот Нимр ал Нимр, кое саудиските власти го извршија на 1 јануари, кога беа егзекутирани уште 46 лица обвинети за тероризам. Во Бахреин шиитите се...

И Судан ги прекина дипломатските односи со Иран

Судан денеска соопшти дека ги прекинал дипломатските односи со Иран, откако претходно Саудиска Арабија и Бахреин исто така ги прекинаа врските со Техеран во рамките на новото затегнување на односите на Блискиот Исток. Последните тензии меѓу арапските земји настанаа откако Саудиска Арабија во саботата го погуби шиитскиот свештеник Нимр Бакер ал Нимр, остар критичар на саудиските власти, што предизвика протести...

По Саудиска Арабија, и Бахреин ги прекина односите со Иран

Бахреин ги прекина дипломатските односи со Иран откако демонстрантите упаднаа и ја гаѓаа саудиската амбасада во Техеран. Локалните медиуми јавуваат дека властите на Бахреин побарале иранските дипломати да ја напуштат земјата во рок од 48 часа. Одлуката ја соопшти бахреинскиот министер за медиуми, Иса ал Хамади. „Бахреин одлучи да ги прекине дипломатските односи со Исламската Република Иран и да ги повика сите...

Борбен авион се урна во Саудиска Арабија

Борбен авион на бахреинската војска денеска се урна во Саудиска Арабија. Авионот, кој учествувал во коалициските операции против бунтовниците во Јемен, се урнал поради технички проблеми, но пилотот успеал да се спаси, соопшти коалицијата предводена од саудиските власти. Авионот се урна во југозападниот саудиски регионот Јазан, во близина на јеменската граница, прецизираа од коалицијата.

Бахреин: Убиени двајца полицајци во бомбашки напад

Двајца полицајци се убиени, а шест се повредени во бомбашки напад јужно од Манамa, главниот град на Бахреин, соопштија локалните власти. Министерството за внатрешни работи на Бахреин денеска на „Твитер“ објави дека полицајците се убиени во „терористичка експлозија“ во претежно шиитската заедница Ситра. Наводно, еден од преживеаните полицајци е тешко ранет, додека петмина добиле полесни повреди. Во Кралството Бахреин, со кое владеат...

САД ја продолжуваат воената помош за Бахреин

Соединетите Американски Држави (САД) ќе продолжат со воената помош за Бахреин, соопштиле претставници на властите во Вашингтон, јавува „Би-Би-Си“. Безбедносната соработка трае од 2011 година, кога заливската држава успеа да ја задуши Арапската пролет во земјата и да ги прекине масовните протести на шиитската заедница. Портпаролот на Стејт департментот, Џон Кирби, изјавил дека во Бахреин бил забележан напредок околу состојбата со...

Бугарската „криптокралица“ Ружа Игнатова се најде на листата на 10 најбарани лица на ФБИ

Бугарската државјанка Ружа Игнатова, позната и како „исчезнатата криптокралица“ е ставена на листата на 10 најбарани лица на ФБИ во САД, јавува „Би-би-си“. Игнатова се бара поради нејзината наводна улога...