fbpx
Таг: Бахмут

таг: Бахмут

Видео од размена на затвореници претставено како да е предавање на украински војници

Во постот погрешно се тврди дека видеото кое се споделува прикажува украински војници кои се предаваат на руските сили. Видеоматеријалот е од размена на заробеници меѓу групата Вагнер и украинските вооружени сили во мај годинава во Украина. Размената тогаш беше потврдена од страна на двете држави, пишува Вистиномер.мк.   Текстот го пренесуваме во целост:   На вирална објава на социјалната мрежа Фејсбук споделено е видео за кое се...

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива, но таа ќе има висока цена

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изразил увереност дека Украина е подготвена за контраофанзива, но нагласил дека процесот ќе трае и ќе носи висока цена, пренесува Укринформ. Во интервју за „Вол Стрит Џурнал“ Зеленски сепак искажал и убеденост дека контраофанзивата ќе биде успешно. „Цврсто веруваме дека ќе успееме. Не знам колку долго оваа контраофанзива ќе трат. Да бидам искрен, може да тргне во...

Бахмут е украински град, Русија го нападна, не го ослободи

Бахмут е украински град и тој не може да биде ослободен од Русите, како што се тврди во постот. Русија го нападна Бахмут и целосно го уништи. Тоа што Русија тврди дека овој град е нејзин, е спротивно на реалноста.  Според Киев, дел од Бахмут сè уште е под контрола на Украина, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

Платениците на Вагнер се повлекуваат од Бахмут, руската војска ќе ја преземе контролата

Шефот на руската платеничка група Вагнер објави дека неговите сили почнале да се повлекуваат од украинскиот град Бахмут. Евгениј Пригожин во видеообраќање на апликацијата Телеграм вети дека до 1 јуни ќе ја пренесе контролата врз градот на руската армија, но Кијив вели дека сè уште контролира делови на градот, пренесува Би-би-си. Пригожин додава оти неговите сили се подготвени да се...

„Денеска градот остана само во нашите срца“ – Зеленски признал дека Бахмут е изгубен?

Ројтерс објави дека се чини оти Володимир Зеленски денеска потврдил дека Русите го зазеле украинскиот град Бахмут, пишува Гардијан. На прашањето дали Кијив го контролира градот, Зеленски одговорил: „мислам дека не“. „Денеска градот остана само во нашите срца“, додал украинскиот претседател. Но, во меѓувреме, од американскиот Институт за проучување на војната велат дека не можат да го потврдат тврдењето на Вагнер...

Украина тврди дека го враќа теренот во Бахмут, Зеленски во посета на Италија

Украина вели дека го вратила теренот во Бахмут, што претставува редок напредок по неколкумесечните успешни руски офанзиви во овој источноукраински град. Би-би-си пишува дека, според властите во Кијив, украинските сили напредувале 2 километра за една недела. Русија, пак, соопшти дека нејзините трупи се „прегрупирале“ во една област. Тврдењата сигнализираат промена на ситуацијата во Бахмут, но нема јасен доказ за украинската контраофанзива....

Украина тврди дека освоила веќе окупирани територии кај Бахмут, Русија демантира

Украина вели дека успеала да поврати дел од веќе окупираните територии од Русија кај градот Бахмут, што е редок напредок по неколкумесечните успешни руски придобивки во источниот град во Донецкиот регион, јавува Би-би-си. Заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар рече дека украинските сили напреднале два километри за една недела. Тврдењата сигнализираат промена на моментумот во Бахмут, кој руските сили...

Франција ја повика ЕУ да го вброи „Вагнер“ во групата на терористички организации

Францускиот парламент едногласно усвои необврзувачка резолуција за да ги охрабри 27-те земји-членки на ЕУ да ја стават руската платеничка војска „Вагнер“ на официјалната листа на терористички организации, пренесува Гардијан. Велика Британија исто така се подготвува да го преземе истиот чекор во претстојниот период. „Каде и да работат, членовите на „Вагнер“ шират нестабилност и насилство“, рече пратеникот Бенџамин Хадад во францускиот...

Русија со фосфорни бомби го гаѓа Бахмут во најновиот обид за окупација

Украинските власти објавија снимки од дрон, во кои се гледа дожд од бел фосфор над Бахмут како последица на користењето на фосфорна муниција при гранатирањето на руските сили. Би-би-си пишува дека користењето на оружјето со бел фосфор не е забрането, но неговата употреба во населби во кои има цивили се смета за воено злосторство. Користењето на фосфорни бомби е најновиот...

Над 20.000 руски војници загинати во Украина од декември лани

Повеќе од 20.000 руски војници загинале во Украина од крајот на декември 2022 година до денес, покажуваат проценките на САД, пренесува Би-би-си. Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби изјави дека дополнителни 80.000 руски војници биле повредени, цитирајќи ја неодамна декласифицираната разузнавачка информација. „Рускиот обид за офанзива во Донбас, главно преку Бахмут, не успеа... Русија не...

Украина тврди дека ја контролира клучната рута за снабдување во Бахмут

Украина продолжува да го контролира клучниот пат за снабдување во Бахмут, изјави во саботата воен портпарол, додека шефот на руската платеничка група Вагнер се закани дека ќе повлече дел од неговите војници од источниот град доколку Москва не испрати повеќе муниција, пренесе Ројтерс. Руските сили се обидуваат 10 месеци да се пробијат низ остатоците на некогашниот град со 70.000 жители....

Продолжува жестоката битка за Бахмут, одбиени 53 руски напади

Украинските бранители одбиле 53 напади ор руските борбени сили во близина на Бахмут, Авдиивка, Маринка и Шахтарск во текот на изминатиот ден, објави Укринформ. Жестоката битка за Бахмут сè уште трае. Ова е наведено во извештајот на Генералштабот на вооружените сили на Украина од 06:00 часот, 22 април, објавен на Фејсбук. „Во текот на изминатите 24 часа, воздухопловните сили на вооружените...

Додека гинат цивили од руските напади, Путин во посета на окупираните делови на Украина

Рускиот претседател Владимир Путин повторно ги посетил окупираните делови на украинските региони Херсон и Луханск. Руските власти не соопштија кога Путин ја извршил посетата, но се наведува дека тој бил во штабот на армиската командна група „Днепар“ во областа Херсон, како и во седиштето на руската национална гарда во окупираниот регион Луханск, пренесува Гардијан. Најновите информации за посетата на Путин...

Русија напреднала во освојувањето на центарот на Бахмут

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство во најновиот извештај наведува дека Русија најверојатно напредува во борбите за освојување на Бахмут во централното градско подрачје и го зазела западниот брег од реката Бахмутка, пренесува Гардијан. „Клучната рута за снабдување на Украина кон западниот дел на градот е веројатно сериозно загрозена“, се наведува во овој извештај. Во него се додава и дека постои...

Најмалку пет цивили загинаа во руските ракетни напади врз украински градови

Руската агресија врз Украина продолжила со исто темпо во изминативе 24 часа, при што најмалку пет цивили загинале во ракетните напади врз невоени објекти. Четворица цивили загинале, а тројца се повредени во гранатирањето на населени места во Донецкиот регион, јавува Укринформ. Ракетни напади врз цивилни цели биле извршени врз градовите Торецк, Авдивка и Торске. Гранатирање на населени места имало и...

Пригожин тврди дека го окупирал Бахмут, Украина демантира

Шефот на руската платеничка војска „Вагнер“, Евгениј Пригожин во своето најново обраќање тврди дека го подигнал руското знаме на зградата на градското собрание во Бахмут, јавува Би-би-си. Во снименото видео Пригожин изјави дека Бахмут сега постанал „руски и во правна смисла“. Сепак, тој призна дека украинските сили сè уште се концентрирани во западните области на овој град од Донецкиот...

Сопрено напредувањето на руската војска кај Бахмут

Врховниот командант на украинската војска, Валериј Залужни тврди дека битката за градот Бахмут, кој Русија со месеци се обидува да го освои, е „стабилизирана“. Огромните напори што ги вложуваат украинските сили ја спречија Русија да напредува кај Бахмут, пренесува Би-би-си. Би-би-си пишува и за податоците на западни официјални лица месецов, кои проценија дека меѓу 20.000 и 30.000 руски војници биле...

Зеленски ги посети војниците на фронтот кај Бахмут

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно ги посети војниците на линијата на фронтот во Бахмут, каде што борбите беснеат со месеци. Уништениот град долго време беше фокусна точка на војната, додека руските сили се обидуваат да ја оживеат својата воена кампања на исток, пренесе Би-би-си. Неговата посета дојде кога руските сили започнаа серија напади врз украинските градови, во кои најмалку осум...

Британски воен советник: Руските сили имаат до 30.000 жртви во борбите за Бахмут

Руските сили од мај минатата година во борбите за освојување на градот Бахмут во Донецкиот регион имале помеѓу 20.000 и 30.000 загинати и повредени војници, пренесува Укринформ. Ова го изјави Јан Стабс, висок воен советник во британската делегација во ОБСЕ, кој вчера зборуваше на Форумот за безбедносна соработка во Виена. „Во текот на изминатата недела, видовме интензивна борба додека Русија...

Борбите во Бахмут се интензивираат, бројот на загинати војници расте

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во синоќешното обраќање изјави дека изминативе денови биле убиени над 1.000 руски војници, додека 1.500 биле ранети, пренесува весникот Гардијан. Тој изјави дека почнувајќи од 6 март, украинските сили успеале да убијат повеќе од 1.100 непријателски војници само во секторот Бахмут. Овие податоци не можат да се проверат од независни извори. Сепак, последните податоци на британското...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...