fbpx
Таг: Багдад

таг: Багдад

Заложничка драма во трговски центар во Ирак, 12 загинати

Најмалку 12 луѓе загинаа, а 25 се повредени во експлозија на бомба поставена во автомобил пред еден од трговските центри во Багдад. Четворица напаѓачи по експлозијата влегле во трговскиот центар и зеле заложници. Во нападот загинале и најмалку тројца полицајци. Се верува дека центарот на Џавахер, во источниот дел на Багдад, каде што најголемиот дел од населението е шиитско, зарoбени биле помеѓу...

Во повеќе бомбашки напади во Багдад, убиени се најмалку 35 лица

Најмалку 35 лица загинаа во повеќе бомбашки и самоубиствени напади во Багдад, чија мета биле шиитски квартови. Најсмртоносниот од нив се случил во северниот кварт Шааб, каде што во експлозија на автомобил-бомба, по која следел и самоубиствен напад, загинале 19 лица, соопштиле безбедносни и болнички извори. Автомобилот експлодирал во близина на пазар полн со луѓе, а кога не местото на нападот...

ИД нападна хотели во Багдад

Милитантите на Исламската држава ја презедоа одговорноста за нападите со автомобил-бомба пред два хотела во Багдад. Ирачките власти соопштија дека во два одделни напади во хотелите „Иштар“ и „Бабилон“ загинале најмалку 10 лица, а дузина биле повредени. Безбедносните сили соопштија дека пронашле уште еден автомобил-бомба на паркиалиштето на хотелот „Бабилон“, при што експлозивната направа била детонирана.

ИД ја презеде одговорноста за нападот на погреб

Сунитската екстремистичка група Исламска држава денеска ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад на погреб во близина на Багдад, во кој загинаа 16 лица. Во вчерашниот напад во градот Таџи, со мнозинско сунитско население, на 22 километри северно од Багдад, ранети се 34 лица. Нападот е извршен на погреб на татко на двајца членови на провладината милиција, позната како Сахва,...

Порталб: Двата парка кај автобуската станица во Тетово без редовно одржување (фото)

Општинските власти не ги одржуваат редовно Жена паркот и Скејтпаркот во Тетово. Тревата во двата парка не е искосена веќе извесно време, но има и отпадоци. Од јавното комунално...