fbpx
Таг: Багдад

таг: Багдад

Најмалку 38 жртви во самоубиствен бомбашки напад во Багдад

Најмалку 38 луѓе се убиени и уште 105 се повредени во двојниот бомбашки напад во средиштето на Багдад, втор во последните три дена. Двата напади уследија по неколкуте седмици релативен мирна состојба во главниот град на Ирак. - Двајца самоубијци активираа експлозив кој го носеле на плоштадот Ал-Тајаран во центарот на Багдад - изјави генералот Сад Ман, портпарол на оперативната...

Тринаесет загинати во бомбашки напад во Багдад

Најмалку 13 лица загинаа, а 24 се повредени во експлозија на автомобил бомба што денеска одекна пред популарна слаткарницата во центарот на Багдад, соопшти ирачката полиција. Екстремистичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот. Нападот се случил по полноќ, а екстремистите најверојатно далечински го детонирале експлозивот, скриен во еден од паркираните автомобили. На снимките поставени на социјалните мрежи се гледаат хаотични сцени...

Најмалку осум загинати во напад во Багдад

Во експлозија на автомобил бомба на пазар во шиитски кварт во Багдад, загинаа најмалку осум лица, соопштија ирачките претставници. Меѓу загинатите, двајца се полицајци, а во експлозијата се повредени 15 лица. Засега никој не ја презел одговорноста, но нападот ги има обележјата на Исламска држава, која минатата недела изведе бомбашки напади во главниот град на Ирак, при што беа убиени речиси...

Бомбашки напад во Багдад, 32 загинати

Најмалку 32 лица се убиени, а 61 се ранети во бомбашки напад во претежно шиитски кварт на Багдад, соопштија ирачките власти. Нападот го извел бомбаш самоубиец кој се разнел во автомобил бомба. Нападот се случи на денот на доаѓањето на претседателот на Франција, Франсоа Оланд, во официјална посета на Багдад. Помеѓу жртвите има голем број новинари кои чекале да влезат на...

Најмалку 80 шиитски аџии убиени во бомбашки напад во близина на Карбала

Најмалку 80 луѓе, од кои поголемиот број Иранци, загинале во самоубиствен бомбашки напад кој денеска се случил јужно од главниот град на Ирак, Багдад, на бензинска пумпа, која била полна со автобуси со шиити кои се враќале од аџилак од светиот град Карбала, јавуваат светските медиуми. Нападот, кој бил изведен со камион полн со експлозив, се случил во селото Шомали,...

Најмалку 17 загинати и 50 ранети при експлозија во Багдад

Најмалку 17 лица загинаа, а повеќе од 50 се ранети кога бомбаш самоубиец активираше експлозив во толпа шиитски муслимани во Багдад. Експлозијата се случила во шатор полн со луѓе, кои учествувале во шиитски ритуали ашура, кои го претставуваат оплакувањето на Хусеин, внук на пророкот Мухамед. Светските медиуми наведуваат дека шаторот бил поставен на пазар преполн со луѓе во северен кварт на ирачката престолнина.

Во напад со автомобил бомба во Багдад, загинаа 12 лица

Најмалку 12 цивили се убиени, а 28 се ранети при напад со автомобил бомба во трговската зона во центарот на Багдад, соопштија ирачките власти. Автомобилот полн со експлозив, кој бил оставен на паркиралиште во квартот Карадах, во кој доминира шиитско население, експлодирал при што биле оштетени 15 возила. Исламска држава во интернет-соопштение презеде одговорност за овој напад.

Најмалку 12 загинати во бомбашки напад во Багдад

Бомбаш самоубиец утринава се разнесе на безбедносен пункт во северниот дел од Багдад, при што погинаа најмалку 12 лица. Меѓу загинатите има најмалку осум цивили, додека другите жртви се полицајци, а во нападот, исто така, се повредени 32 лица. Напаѓачот, кој до местото на експлозијата дошол пеш, го детонирал експлозивот на една од најфреквентните влезни точки во багдадската населба Кадимија, во...

Осум загинати во самоубиствен напад во Багдад

Во самоубиствениот напад со автомобил бомба на полициски пункт во Багдад загинаа осум лица. Нападот се случи еден ден по бомбашкиот напад во истиот кварт, во кој настрадаа 12 лица. Полициски претставник соопшти дека напаѓачот удрил со автомобилот полн со експлозив во контролниот пункт во шиитскиот кварт Ал Рашиди во североисточниот дел на ирачката престолнина. Во нападот загинаа осум, а повредени...

САД ќе испратат дополнителни 560 војници во Северен Ирак

САД ќе испратат дополнителни 560 војници во Северен Ирак за да учествуваат во борбата против екстремистичката група Исламска држава, изјави денеска секретарот за одбрана на САД, Ештон Картер. Говорејќи за време на посетата на Багдад, тој рече дека новите војници ќе помогнат во борбата за повторна контрола на Мосул, кој сега се наоѓа во рацете на милитантите на ИД. Ирачките сили...

Картер во ненадејна посета на Багдад

Американскиот министер за одбрана, Ештон Картер, допатува во ненајавена посета на Багдад, каде со ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади ќе разговара за борбата против Исламска држава и за плановите за преземање на Мосул од рацете на милитантите. Картер, кому ова му е четврта посета на Ирак откако во февруари 2015 година дојде на чело на Пентагон, доаѓа два дена откако ирачките...

Бројот на жртви во бомбашкиот напад во Багдад достигна 250

Бројот на загинатите во бомбашкиот напад во Багдад се зголеми на 250 лица, соопшти ирачката влада, со што тој напад стана најсмртоносен од инвазијата на војската на САД во 2003 година. Камион полн со експлозив е активиран во област во која семејства купувале по повод крајот на рамазанскиот пост. Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот, а според претходните процени, бројот на...

Се зголеми бројот на загинати во нападот во Багдад

Најмалку 213 мртви е последниот биланс од самоубиствениот напад во Багдад, што е еден од најсмртоносните напади извршени во Багдад во последната година и најтежок во историјата на Ирак. Првиот напад се случил кога автомобил бомба експлодирал во густо населениот шиитски кварт Карад, во екот на подготовките за обележување на крајот на светиот муслимански месец Рамазан. Другата експлозија се случила...

Во експлозии во Багдад, најмалку 54 лица убиени

Најмалку 54 лица се убиени во ирачкиот главен град Багдад, во серија експлозии. Полицијата и медицинските лица велат дека во нападите се повредени најмалку 100 луѓе. Првата експлозија се случила на отворен пазар во доминантно шиитска населба при што загинале најмалку 28 лица и повеќе од 60 биле повредени, а во меѓувреме во две нови експлозии загинале над 20 лица и...

Напад на пазар во Багдад – 50 мртви

Најмалку 50 лица се убиени во експлозија на бомба на пазар во багдадскиот кварт Садр. Ирачки полициски претставници изјавија дека околу 60 лица се повредени во нападот, додавајќи дека неколку ранети се во критична состојба. Бомбата уништила повеќе автомобили, а оштетила и неколку околни згради, потврди полицијата. Засега никој не ја презема одговорноста за нападот, но се претпоставува дека е дело...

Во експлозија на автомобил бомба во Багдад, убиени 13 лица

Во експлозија на автомобил бомба во Багдад загинаа 13 шиитски аџии кои одбележувале годишнина од смртта на имам. Паркираниот автомобил бомба експолодирал околу пладне во југозападниот дел на Багдад, а во нападот повредени се најмалку 28 лица. Засега никој не ја презема одговорноста за нападот, меѓутоа терористичката организација Исламска држава редовно изведува терористички напади на ирчаките шиити, кои ги смета за...

Ирачките демонстранти го напуштија парламентот

Демонстрантите кои вчера упаднаа во парламентот во Багдад го напуштија законодавниот дом по шест часа откако влегоа во силно обезебедуваната „зелена зона“, каде што се наоѓаат најважните владини институции и странски амбасади. Припадници на групата Сараја ал Саламџ, која е формирана од шиитскиот свештеник Муктада ал Садр, побараа од демонстрантите да го напуштат парламентот, по што тие излегле од зградата,...

Најмалку 13 загинати во експлозија во Багдад

Најмалку 13 луѓе загинаа, а повеќе од 35 се повредени во денешната силна експлозија на автомобил бомба, во предградие на Багдад, соопшти полицијата. Експлозијата се случила во област каде шиитски верници одат пеш до светилиште на годишен помен. Локалната полиција рече дека нападот е насочен кон шиитски верници, но други безбедносни претставници велат дека целта на нападот бил отворениот пазар во...

Во бомбашки напад во Багдад убиени 14 лица

Најмалку 14 лица се убиени, а десетина се ранети во два самоубиствени напади во предградие на Багдад, соопштија ирачките власти. Според зборовите на еден полициски службеник, едниот напад е извршен доцна синоќа со автомобил бомба на контролен пункт во предградие на истокот на Багдад, при што се убиени шест цивили и четири војница, а ранети се 28 луѓе. Речиси во исто...

Бомбашки напад во Багдад, загинаа три лица

Најмалку тројца луѓе загинаа, а 22 се повредени кога бомбаш-самоубиец активирал појас со експлозив во центарот на Багдад. Мета на бомбашот биле работници собрани на плоштадот Тајаран, а засега ниедна терористичка група не ја презема одговорноста за нападот. Самоубиствените напади најчесто ги изведува таканаречената Исламска држава која во 2014 година, освои голем дел од Ирак, но оттогаш беше приморана да се...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...