fbpx
Таг: Азовстал

таг: Азовстал

Зеленски: Разговорите со Русија за ослободување на војнците од Азовстал се многу сложени

Украинскиот претседател во ноќното обраќање објави дека наводно разговорите со Русија за извлекување на опсадените и ранетите украински борци од утврдениот металуршки комбинат крај јужниот пристаништен град Мариупол, се многу сложени, како и дека Кијив користи „влијателни посредници“, пренесе Ројтерс. Руските сили постојано ја бомбардираат челичарницата која е последниот бастион на стотици украински бранители во градот речиси целосно контролиран од...

Американски функционер предупредува: Русија планира да анектира делови од источна Украина

Русија планира да анектира голем дел од источна Украина кон крајот на овој месец, предупреди висок американски функционер, а фабриката за челик во Мариупол, која е последното упориште на отпорот во градот, беше под обновен напад еден ден по првата евакуација на цивили од централата, пренесе Асошиетед Прес. Мајкл Карпентер, американскиот амбасадор во Организацијата за безбедност и соработка во Европа,...

Радмила Шекеринска: Русија го заостри односот кон Западот заради внатрешни причини

Радмила Шекеринска е една од оние политичарки во земјава која била на високи функции и во државата и во својата матична партија – СДСМ. Побаравме мислење за некои актуелни...