fbpx
Таг: автопатишта

таг: автопатишта

По пратениците, и Пендаровски согласен на законот за номинирање стратешки партнер за изградба на автопати на Коридорите 8 и 10д

Иако Државната комисија за борба против корупцијата (ДКСК) побара од претседателот Стево Пендаровски да не го потпише штотуку усвоениот „Закон за утврдување јавен интерес и номинирање стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 и Коридор 10“, или кратко законот за давање на овие проекти без јавно наддавање на конзорциумот „Бехтел-Енка“, претседателот Стево Пендаровски го...

Вархеји – Заев: Економска помош за Балканот преку инвестиции во инфраструктурата, енергетиката и екологијата

Инвестиции во инфраструктурата, енергетиката, здравството, екологијата, дигиталната трансформација, поврзување на целиот регион на Западен Балкан преку проекти од ИПА 3 фондовите. Ова беше главната тема на денешната прес-конференција на премиерот Зоран Заев и Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји. Меѓу другото премиерот Заев рече дека вчера на сметката на буџетот легнале 80 милиони евра, „а останатите 80 милиони...

Анѓушев: Изградбата на автопатиштата и железницата ќе го раздвижат градежништвото

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев рече дека зголемениот домашниот бруто-производ (БДП) од 3,1 проценти се должи на влијателните фактори како што се индустријата, градежништвото, земјоделството и трговијата, каде што се бележи најголем пораст. - Во делот на градежништвото кога имавме пад од 40 проценти, БДП беше зголемен за 0,1 процент во првиот квартал. Градежништвото се уште има помали резултати во...

Одложено рочиштето за „Траекторија“ поради немање услови за снимање на судењето

Почетокот на судењето за случајот „Траекторија“ на СЈО, во кое обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешните министри Владимир Пешевски, Миле Јанакиески и ексдиректорот на Агенцијата на државни патишта, Љупчо Георгиевски, се одложи на барање на одбраната бидејќи во судницата не беа обезбедени услови за тонско и за визуелно снимање на рочиштето. Адвокатот Еленко Миланов во името на сите бранители...

Анѓушев – Ликсиан: Најдовме компромис за проблемот со автопатиштата

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, имал средба со амбасадорката на Кина во земјава, Јин Ликсиан, на која било разговарано и за изградбата на двете делници на автопатиштата кои ги изведува кинеската компанија „Синохидро“ и се финансирани од заемот од кинеската „Ексим банка“. Анѓушев на средбата рекол дека со измените на Законот за реализација на инфраструктурни проекти за изградба на...

СДСМ: Груевски земаше милиони евра провизии за автопатиштата

Лицемерно и очајнички е Никола Груевски, човекот што ја презадолжи државата за остварување на сопствени лукративни интереси, денес да глуми загриженост за состојбата во економијата, се вели во реакцијата на СДСМ, на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дека економијата стагнира. Од партијата исто така велат дека „лицемерно и очајнички е човекот што договараше и земаше милиони евра провизии...

Груевски: Економијата стагнира, нема нови инвестиции и градежни активности

Економијата стагнира, нема нови инвестиции, запрена е изградбата на автопатиштата и има силен пад на градежништвото, оцени денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски при посетата на Реканскиот регион. - Изградбата на патот помеѓу Кичево и Струга е речиси целосно запрена со работа. Сериозно е намалена градежната активност на патот од Скопје кон Штип. А патот од Смоквица до Демир Капија...

Бочварски: Поради пропусти во проектот, проблеми има и на патот Градско – Прилеп

По очигледните огромни пропусти на автопатoт Кичево – Охрид, каде само за еден тунел, поради пропусти во проектот, цената ќе се зголеми од 29 на 89 милиони евра, слични проблеми се јавуваат и во изведбата на експресниот пат Градско – Прилеп, изјави денеска потпретседателот на СДСМ, Благој Бочварски. - Постојат сериозни пропусти во проектната документација, непостоење или, пак, минимални геотехнички истражувања,...

Изградбата на автопатиштата доцни, а трошоците се зголемуваат, констатира ДЗР

Изградбата на автопатиштата Кичево – Охрид и Миладиновце – Штип, што се градат со кинески кредит, нема да заврши навреме. Крајните рокови - април 2017 година за автопатот Миладиновце – Штип, односно крајот на јануари 2018 година за Кичево – Охрид, ќе бидат сериозно пробиени, констатира Државниот завод за ревизија. Делницата на автопатот во западниот дел од земјава е...

Сообраќајот се одвива отежнато, забрана за камиони на Стража и на Пресека

На патните правци Кичево - Охрид, преку планинскиот премин Пресека, и Гостивар - Кичево, преку планинскиот премин Стража, има забрана за сообраќај на тешки товарни возила, информира Автомото-сојузот на Македонија. Патниот правец Македонски Брод - село Здуње на кој гравитираат 11 села, сè уште не е прооден за секаков вид на сообраќај, а патниот правец Скопје - Македонски Брод преку Јасен е...

Невреме во Албанија – исклучена струја, поплавени куќи, блокирани автопатишта

Лошото време и обилните врнежи од дожд што синоќа и утрово зафатија делови од Албанија предизвикале прекин на електричната енергија во поголем дел од главниот град на земјата, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Од фирмата за дистрибуција на електрична енергија (ОШЕЕ) соопштиле дека некои од трансформаторите биле поплавени поради што морале да ја исклучат струјата за да можат да интервенираат...

Земјоделците ги блокираа грчките автопатишта, засега нема блокади на границите

Движењето низ автопатиштата низ Грција деновиве ќе биде отежнато поради масовните штрајкови на грчките земјоделци. Тие се незадоволни од мерките на грчката влада за пензиското и за здравственото осигурување и од укинувањето на бенефициите. Повеќе од 10.000 земјоделци со своите трактори се распоредени на автопатиштата низ цела Грција и повремено го блокираат движењето низ нив. Засега нема блокада на граничниот премин Богородица, ниту кај...

Намалена видливост на патните правци Тетово – Шапка, Велес – Катланово и Градско – Прилеп

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла има на патните правци Тетово – Попова Шапка од 30 до 40 метри, до 50 метри на патниот правец Велес – Катланово и до 100 метри на патниот правец Градско – Прилеп. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....

СДСМ: Зврлески нема ни професионален ни морален кредибилитет да носи одлуки

„Материјалите од прислушувањето и содржините од него се надлежност на специјалниот јавен обвинител. Тој е единственот што во независна и непристрасна постапка, ослободен од рацете на Никола Груевски, може да донесе одлуки во кои ќе верува јавноста“, изјави на прес-конферeнција Петре Шилегов, портпаролот на СДСМ. Тој вели дека се покажала „непрофесионалноста на Марко Зврлески, кој е во директен линк со Никола...

Вистиномер: Не е точно дека во 2021 година смртноста во американската армија се зголемила за 1.100 проценти

Откако во 2021 година се појави ненадеен раст на смртноста и медицински состојби како канцер, Питер Грејвс, портпарол на одделот за набљудување во Агенцијата за здравје на армиските припадници...