fbpx
Таг: автопат Миладиновци – Штип

таг: автопат Миладиновци – Штип

Со заем од 15,3 милиони евра ќе се градат 3 нови патарини на автопатите

Распишан тендерот за изградба на 3 нови патарини и за воведување на електронска наплата на наплатните рампи долж Коридорот 8 и автопатот Миладиновци - Штип. Со заем од 15,3 милиони евра преку Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе се изградат патарините „Кадрифаково“ и „Преод“ на автопатот Миладиновци - Штип, како и идната патарина „Арбиново“ на автопатот Кичево -...

Минимален попуст на патарините со електронска наплата за редовните возачи

Електронската наплата на македонските патарини долж Коридорот 10 ќе стартува во текот на месецов и со неа за прв пат ќе се воведе минимален попуст за редовните корисници на оваа услуга. Со најновата одлука на владата за висината и начинот на наплата на овој надоместок, редовните корисници ќе добијат попусти од 2 до 7 отсто на патарините при надополнувањето...

Од денеска ќе може да се вози по автопатот Миладиновци – Штип

Министерството за транспорт и врски информира дека автопатот Миладиновци - Штип од денеска е пуштен во сообраќај во двата правци. Поради тоа што допрва треба да се довршат одредени инфраструктурни објекти долж автопатот, од Министерството апелираат до сите корисници да ја почитуваат поставената хоризонтална и вертикална сигнализација. „Упатуваме благодарност до сите граѓани кои во овие неколку месеци беа трпеливи во...

На автопатот Миладиновци – Штип сè уште се работи

Не се оствари најавата на директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов дека автопатот Миладиновци - Штип ќе биде пуштен во употреба до крајот на мај. Помина и оваа недела, а од најавите нема ништо. Сепак, иако не е пуштен за употреба, со назнака дека не е безбеден, по автопатот се вози, во насока од Штип кон...

Миладиновци – Штип: Изградба, провизии и доцнења (хронологија)

Со пробиен рок на изведба од дури две години, деновиве се привршуваат подготовките за пуштање во употреба на автопатот Миладиновци - Штип. Неговата изградба започна на 21 февруари 2014 година, со ветување од тогашната влада дека делницата долга 47 километри ќе биде завршена до 1 мај 2017 година. За проектот вреден 206 милиони евра кон крајот од 2013 година...

Државата од патарините лани се офајдила со 40,5 милиони евра

Јавното претпријатие за државни патишта лани успеало да инкасира 40,5 милиони евра од наплатата на патарина на македонските автопати. Податоците од финансиските извештаи на ова јавно претпријатие за 2018 година велат дека државата успеала да извлече за 5% повеќе средства од граѓаните за патарина во споредба со 2017 година. Ланскиот план на ова јавно претпријатие бил дури и поамбициозен, па...

Автопатот Миладиновци – Штип во употреба до крајот на месецов

Автопатот Миладиновци - Штип ќе биде пуштен во употреба за 10 до 15 дена, јавува државната агенција „МИА“. Како што информира директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов, инспекцијата пред официјалното пуштање во употреба уште во декември лани покажала дека дел од сервисните патишта и заштитните мрежи долж автопатот не биле во целост завршени. Оттука, кинески „Синохидро“...

Надлежните без конкретни рокови за завршување на автопатот Миладиновци – Штип

Дождливите денови во јуни и свлечиштата што се појавија на одделни делници, го пролонгираа рокот за завршување на автопатот Штип – Миладиновци, кој се гради веќе петта година. Ова е објаснувањето од директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, кој не даде прецизен одговор кога автопатот ќе биде завршен - кон средината на овој месец, во ноември или...

Судењето за „Траекторија“ продолжува на 4 септември

Со преслушување на уште 20-тина „бомби“, приложени како доказ, денеска се одржа уште едно рочиште од случајот „Траекторија“, односно за изградбата на автопатите Кичево -Охрид и Миладиновци -Штип со кинески кредити, во кој обвинети се екс премиерот Никола Груевски, поранешниот вице премиер Владимир Пешевски, екс министерот Миле Јанакиески и поранешниот директор на ЈП за државни патишта Љупчо Георгиевски. Следното рочиште...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...