fbpx
Таг: АВРМ

таг: АВРМ

Кривична пријава за двајца вработени во Агенцијата за вработување за нелегално пријавување на 87 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против две лица, Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје, вработени во Агенција за вработување, соопшти Министерството за внатрешни работи. Пријавата е поради постоење сомнение за сторено кривично дело: „злоупотреба на службена положба и овластување“, според член 353 од Кривичниот законик. „Пријавените, во периодот од 20 ноември 2020...

Анализа на Порталб: Речиси 1.000 угостители ставиле клуч на врата во кризната 2020 година

Расте бројот на фирми во земјава што ставиле клуч на врата, како и бројот на луѓе што останале без работа. Податоците од Државниот Завод за статистика покажуваат дека само за една година речиси 1.000 фирми од секторот „Други услужни дејности“ одлучиле да го затворат бизнисот. Токму оваа дејност, според официјалните податоци, апсорбира околу 7 отсто од вкупниот број на...

Порталб анализа: Во некои дејности се делат откази, во други има побарувачка за нови вработувања

За речиси 52.000 лица е зголемен бројот на регистрираните во графата „невработени“ на крајот од октомври годинава, во споредба со лани истиот месец. Близу 16.000 лица се соочиле со губење на работното место како последица на кризата со ковид-19, пишува „Порталб.мк“. Здравствената криза донесе дисторзија на пазарот на труд, многу луѓе останаа без работа, но има професии кои се...

АВРМ досега примила над 2.300 барања за паричен надомест за лицата кои останаа без работа

Агенцијата за вработување (АВРМ) до 26 јуни ќе ги прима барањата на лицата кои потпишале спогодбен отказ или дале лична изјава за прекин на работниот однос во периодот од 11 март до 30 април. Дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, во „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ изјави дека досега до АВРМ се пристигнати над 2.300...

Пазарот е недоволно отворен за вработување на лицата со попреченост

Пазарот на труд во државава е отворен подеднакво и нуди исти услови за сите оние кои сакаат да најдат работа, барем тоа го гарантираат законските норми. Сепак, беше и сѐ уште е мал бројот на лицата со попреченост кои се вклучени во него и покрај низа грантови, проекти, здруженија и центри за нивно поголемо интегрирање во пазарот на работна...

Кривична за поранешниот директор на АВРМ за злоупотреба на службената положба

Владимир Поповски, поранешниот директор на Агенцијата за вработување (АВРМ) доби кривична пријава од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР. Се товари за злоупотреба на службената положба и овластување за три работи, меѓу кои и тоа што на своја рака, без одлука на Управниот одбор на АВРМ дал четири возила на користење на Министерството на труд...

Димитриев: За една година невработеноста е намалена за три проценти

За само една година невработеноста е намалена за три проценти и се отворени повеќе од 20.000 работни места на ниво на држава, изјави техничкиот премиер, Емил Димитриев, при посетата на Агенцијата за вработување на Република Македонија. – Ова е голем успех за сите институции кои се вложија во реализацијата. Намалувањето на невработеноста е резултат на повеќе реализирани мерки и политики...

Агенцијата за вработување ќе отвори дисперзирана канцеларија во Пласница

Агенцијата за вработување денеска ќе отвори дисперзирана канцеларија во селото Пласница. Отворањето нови простории, според АВРМ, е резултат на напорите за доближување на услугите на Агенцијата за невработените лица и за работодавците.

Отворени денови на Агенцијата за вработување

Денеска во 10 часот невработените и работодавците од Демир Капија ќе можат да се запознаат со мерките за вработување на Агенцијата за вработување на Република Македонија (АВРМ). Активностите на Агенцијата ќе продолжат во Гевгелија во 12 часот, а во Богданци мерките за вработување ќе бидат презентирани во 15 часот. На настаните ќе присуствува директорот на Агенцијата, Влатко Поповски.

Саем за вработување во Охрид

Агенцијата за вработување на Република Македонија денеска во Спортскиот центар „Билјанини извори“ во Охрид организира Саем за вработување. Како што соопштија од АВРМ, со саемот ќе бидат опфатени работодавци од приватниот сектор, невработени лица, ученици и студенти од Охрид, Струга, Кичево и од Македонски Брод. Свои презентации ќе имаат и владини институции, како и организации од невладиниот сектор.

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...