fbpx
Таг: авионсканесреќа

таг: авионсканесреќа

Продолжува потрагата на Синај

Руските спасувачи пребарале подрачје со површина од 40 квадратни километри на местото на падот на авионот „ербас А321“ во Египет, соопшти руското министерство за вонредни работи. Спасувачите нашле лични предмети и документи на патници, а потрагата продолжува и денеска. Во меѓувреме, британските истражувачи велат дека причина за падот на рускиот авион во Египет е бомба, која била поставена во делот на...

Првите заклучоци за падот на рускиот авион за неколку месеци

Тимот што го истражува падот на рускиот авион во Египет, ќе испита дали во авионот имало експлозивен материјал, а првите резултати се очекуваат за неколку месеци, рече Александар Нерадко, шеф на руската агенција за авијација „Росавијација“. Авион на руската компанија „Когалимавија“, „ербас А321“ се урна на 31 октомври во Египет, при што загинаа сите 224 патници и членови на екипажот. Рускиот премиер...

Путин: Авионската несреќа е голема трагедија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека авионската несреќа во која загинаа 224 лица е голема трагедија. - Би сакал уште еднаш да изразам сочувство на семејствата и на роднините на жртвите. Тоа е голема трагедија. Ние со нашите срца и души сме со вас – рече Путин на состанокот со рускиот министер за транспорт, Максим Соколов, кој е на чело...

Индонезија: Пронајдени се телата за загинатите во авионската несреќа

Откриени се телата 54 лица кои загина во авионската несреќа која пред два дена се случи во планински регион на Индонезија. Портпаролот на индонезиското Министерството за транспорт на Индонезија соопшти дека нема преживеани. Во авионот имало 49 патници, меѓу кои пет деца, како и пет членови на екипажот. Авионот летал од Џакарта за индонезискиот град Оксибил, а исчезнал од...

Членови на семејството на Бин Ладен загинале во авионска несреќа во Британија

Членови на семејството на Осама бин Ладен биле во авионот кој вчера попладне се урна во Хемшир, Велика Британија, соопштиле од амбасадата на Саудиска Арабија во Лондон, јавува „Би-Би-Си“. Приватниот авион се урна во близина на аеродромот „Блекбуш“, а во несреќата загинаа пилотот и сите тројца патници. Во изјава, објавена на „Твитер“, саудискиот амбасадор во Велика Британија, принцот Мохамед бин Наваф...

Холивудскиот композитор Џејмс Хорнер загина во авионска несреќа

Холивудскиот композитор и автор на музиката за филмскиот хит „Титаник“, Џемјс Хорнер, загинал во авионска несреќа, што се случила вчера во Калифорнија, пренесуваат светските медиуми. Тој имаше 61 година. Според медиумите, Хорнер, кој бил обучен пилот, бил сам во мал приватен авион кој, од засега непознати причини, се срушил северно од Санта Барбара. Композиторот, кој е двоен добитник на престижниот „Оскар“,...

Два авиона се судрија над Јадранско Море

Едно лице загина, а едно е повредено при судир на два акробатски авиони едноседи, во близина на италијанскиот брег на Јадранско Море. Двете летала паднале во вода, при што едниот пилот загинал, а другиот е повреден, соопштија италијанските власти. Трагедијата се случила над плажа која била преполна, па многумина ја забележале несреќата со своите камери. Телевизијата „Скај ТГ24“ прикажа снимка на која се...

Лубиц вежбал како да го урне авионот на „Џерманвингс“

Андреас Лубиц, копилотот осомничен дека намерно го урна авионот на „Џерманвингс“ и така уби 150 лица, на претходниот лет вежбал како да урне авион. Германскиот весник „Билд“, наведувајќи извор близок до француската агенција БЕА кој го истражува случајот, пишува дека Лубиц истиот ден кога се случила несреќата, вежбал како да урне авион, контролирано спуштајќи го без причина. Лубиц страдал од тешка депресија,...

Одржана комеморација за жртвите во несреќата на „Џерманвингс“

Околу 1.400 луѓе, меѓу нив и 500 членови на семејствата на жртвите, присуствувале на комеморацијата која во знак на сеќавање на 150 патници што ги загубија животите во авионската несреќа на „Џерманвингс“ денеска се одржа во катедралата во Келн, пренесува ХРТ. На комеморацијата, на која била одржана екуменска богослужба, присуствувале германската канцеларка, Ангела Меркел, францускиот министер во владата, Ален Видалие,...

Пронајдена втората црна кутија од кобниот лет на „Џерманвингс“

Пронајдена е втората црна кутија од „ербасот“ на „Џерманвингс“, кој минатиот вторник се урна на француските Алпи, јавуваат француските медиуми. Втората црна кутија би можела дополнително да ги расветли околностите на авионската несреќа во која загинаа 150 лица. Снимките од првата црна кутија покажале дека авионот најверојатно го урнал неговиот копилот Андреас Лубиц. Деталите од втората црна кутија се клучни за истрагата...

Шпор: Треба многу време за да се дознае вистината за „Џерманвингс“

Директорот на компанијата „Луфтханза“, Карстен Шпор, изјави дека ќе биде потребно уште многу време за да се дознае што се случило со авионот на компанијата. Шпор, кој заедно со Томас Викелман, шеф на „Џерманвингс“, ќерка-компанија на „Луфтханза“, го посети местото на трагедијата на француските Алпи, вети дека на семејствата, кои во несреќата ги изгубиле најблиските, ќе им помагаат колку што...

Два авиони на „Рајанер“ се судриле на писта во Ирска

Летовите на авиокомпанијата „Рајанер“ за Единбург и за Задар денеска доцнеа откако утринава се судрија два авиони на оваа нискобуџетна компанија, пишува „Ајриш тајмс“ на својата интернет-страница. На фотографиите што ги снимиле патници, се гледа како врвот на крилото на еден од авионите виси, а на другиот му е оштетен стабилизаторот на опашката. Ова е втор случај за шест месеци два...

На 17 април Германија ќе одржи комеморација за жртвите од несреќата на „Џерманвингс“

На 17 април Германија ќе одржи национална комеморација и помен на жртвите од авионот на германската компанија „Џерманвингс“, кој со 150 патници и членови на екипажот се урна на француските Алпи, соопштиле денеска властите на Северна Рајна Вестфалија, пренесуваат агенциите. Церемонијата ќе биде одржана во Катедралата во Келн, во западниот дел на Германија, од каде потекнуваат најголем број од жртвите,...

„Луфтханза“: Нема безбедносни мерки кои можеа да ја спречат трагедијава

Директорот на „Луфтханза“, Карстен Шпор, изјави дека ни во најлошите соништа не можеле да замислат дека таква трагедија ќе се случи во нивната компанија. Тој додаде дека нема никакви индикации што би можел да биде мотивот на копилотот за намерно да го урне авионот со 150 патници. - Нашиот персонал го избираме многу, многу внимателно. Без разлика на безбедносните прописи,...

Копилотот намерно го урнал авионот и убил 150 лица

Копилотот на „Џерманвингс“ веројатно намерно го урнал авионот, убивајќи ги сите 150 патници во леталото. Копилотот не му дозволил на капетанот да влезе во кабината за „намерно да го уништи“ авионот, соопшти францускиот обвинител на прес-конференција. Копилотот на „Џерманвингс“ е идентификуван како Андреас Лубиц. Капетанот бил на возраст од 30 до 40 години, искусен, со 10.000 часови летање, а за „Луфтханза“ работел 10...

Пилотска расправија е можна причина за падот на авионот

Теоријата за механички дефект како причина за падот на авионот на „Џерманвингс“ на француските Алпи е отфрлена по анализата на податоците од црната кутија, кои укажуваат дека причина за падот е несоодветното однесување на пилотот во текот на летот. Како што пишува британскиот весник „Мирор“, пилотите пред несреќата се скарале. Еден од нив ја напуштил кабината, а другиот потоа се заклучил...

Еден од пилотите не бил во кабината за време на несреќата

Еден од двајцата пилоти на авионот „ербас А320“ на германската компанија „Џерманвингс“, кој во вторникот се урна над француските Алпи со 150 патници, ја напуштил пилотската кабина и не можел да се врати за време на несреќата, јавува агенцијата „Франс прес“. Повикувајќи се на извори блиски до истрагата за падот на авионот и врз основа на снимките од црната кутија,...

Продолжува потрагата по остатоците од авионот на „Џерманвингс“

Рано изутринава продолжи потрагата по остатоците од авионот „ербас А320“ на германската авиокомпанија „Џерманвингс“, кој вчера се урна на француските Алпи. Француските власти соопштија дека поради непристапноста на теренот, ќе им бидат потребни неколку дена за да ги пронајдат телата. - Црната кутија, која вчера е пронајдена, би требало да открие повеќе детали за падот на авионот. Станува збор за црната...

Меркел: Германија, Франција и Шпанија со заедничка истрага за падот на „Џерманвингс“

Германија, Франција и Шпанија денеска постигнаа договор за соработка за утврдување на причините за уривањето на авионот на германската авиокомпанија „Џерманвингс“, соопшти германската канцеларка Ангела Меркел. Авионот „eрбас А320“ со 144 патници и со шест членови на екипажот се урна на француските Алпи, на околу 100 километри од Ница. Францускиот државен секретар за транспорт, Ален Видали, претходно соопшти дека нема преживеани...

Проклетството „ербас А320“ однесе 789 животи

Авионите „ербас А320“, во кои спаѓаат моделите A318, A319, A320 и A321, од своето пуштање во сообраќај од април 1988 година, па досега, имале 60 несреќи, во кои загинале 789 лица. Од вкупниот број несреќи, во дури 24 авионите биле целосно уништени. Авионот „A320“ официјално е претставен во март 1984 година, а првиот лет го имаше во февруари 1987 година....

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...