fbpx
Таг: авиокомпанија

таг: авиокомпанија

Нискобуџетната авиокомпанија easyJet ќе воспостави летови од Скопје до Женева од 1 ноември

Нискобуџетната авиокомпанија easyJet ќе влезе на македонскиот пазар претстојната зимска сезона со летови помеѓу Женева и Скопје, пишува www.exyuaviation.com. Летовите ќе бидат воспоставени на 1 ноември и првично ќе ги има двапати неделно, секој понеделник и петок. Бројот на летови ќе се зголеми на трипати неделно во декември. Извршниот директор на турски ТАВ, кој управува со двата аеродрома во Македонија, Сани...

Сугарески и „Визер“ денеска ќе потпишат договор за субвенции

Министерот за транспорт Горан Сугарески и претставници на нискобуџетната авиокомпанија „Визер" денеска ќе потпишат Договор за финансиска поддршка за евтини авиолинии. Тоа е трет Договор за субвенции за авиолинии меѓу македонската Влада и „Визер“. Во наредните три години на авиокомпанијата треба да ѝ бидат исплатени пет милиони евра. Субвенционираните летови од аеродромите во Скопје и во Охрид треба да ги опслужува...

Владата ќе ги олесни критериумите во третиот јавен повик за нискобуџетна авиокомпанија

Владата на вчерашната седница одлучила да биде објавен трет јавен повик за субвенции за нискобуџетни авиокомпании со олеснети критериуми, по неуспешните два огласи. -Да, ова е трет јавен повик за избор на авиокомпанија која ќе добие финансиска поддршка. Овој пат ги олеснивме условите, така што авиокомпанијата треба да воспостави две нови авиолинии од Скопскиот и две од Охридскиот аеродром до...

Сугарески: Понудата од „Виз ер“ не одговараше со условите во јавниот повик

По повод поништениот јавен повик за финансиска поддршка на авиокомпании што беше објавен на 13 септември годинава, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески информираше дека авиокомпанијата „Виз ер“, била единствената која доставила понуда, но таа не одговарала со условите и критериумите пропишани во јавниот повик за финансиска поддршка за авиокомпании. Тој објасни кои делови од условите, компанијата „Виз ер“ не...

„Визер”: Летови до Барселона, Ваксјо и Лондон само во летната сезона

Авиокомпанијата „Визер“ попладнево соопшти дека авиолиниите од Скопје до Ваксјо и Барселона и од Охрид до Лондон се оптимизирани според барањата на пазарот и ќе бидат функционални само во летната сезона. „Наскоро, авиокомпанијата ќе го објави летниот распоред за 2019 година и патниците ќе можат веќе да ги планираат своите патувања и да ги резервираат своите карти на Wizz рутите...

„Виз ер“ од денеска со летови од Скопје до Будимпешта

Компанијата „ТАВ Македонија“ денеска го пречека авионот на „Виз ер“ кој на скопскиот аеродром „Александар Велики“ слета од Будимпешта, одбележувајќи го отворањето на новата рута Будимпешта - Скопје - Будимпешта. Авиокомпанијата ќе сообраќа двапати неделно, односно секоја среда и недела, со пристигнување на скопскиот аеродром од Будимпешта во 12.25 часот и заминување од Скопје за Будимпешта во 13 часот. - Воведувањето...

Директни летови од Охрид до Цирих ќе се воведат од 17 декември

Швајцарската авиокомпанијата „Германија флуг АГ“ ќе воведе директни редовни летови од Охрид до Цирих од 17 декември. Тие се реализираат во соработка со тур-операторот „Ер Приштина“ и билети веќе можат да се резервираат на интернет-страницата www.airprishtina.com. Според договореното меѓу „ТАВ Аеродроми“ и „Германија флуг АГ“, авиокомпанијата ќе оперира еднаш неделно во зимскиот ред на летање, а бројот на летови ќе се зголеми на...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...