fbpx
Таг: аукција

таг: аукција

Уметничката слика на Ротко е продадена пред 7 години и нема поврзаност со Украина

Сликата „Без наслов (жолто и сино)“ е на авторот Марк Ротко, изработена во 1954 година. Вистина е дека била продадена за 46,5 милиони долари, но во мај 2015 година, а не сега. Па иако аукцијата се случила пред седум години, сепак сега во 2022 година таа повторно се актуелизира со цел  да се манипулира на социјалните мрежи, пишува „Вистиномер“...

Лажно видео се шири по интернет за продажба на руска уметност за помош на Украина

Европската телевизиска мрежа Јуроњуз информира дека деновиве на интернет кружи лажно видео, кое се прикажува всушност како извештај на Јуроњуз, при што се злоупотребува фонтот, графиката и знакот на Јуроњуз без дозвола, а е поврзано со војната во Украина, пишува Јуроњуз. Темата на лажното видео е наводна уникатна аукција на руски уметнички дела, при што средствата од продажбата ќе...

Нобеловиот медал на Муратов се продаде за 103 милиони долари, сите пари се за украинските деца

Рускиот нобеловец и главен и одговорен уредник на независниот весник „Новаја Газета“, Дмитри Муратов, го продаде на аукција во Њујорк медалот кој се доделува со Нобеловата награда. Собра неверојатни 103,5 милиони американски долари, јави Би-Би-Си. Аукциската куќа „Херитиџ“ не соопшти кој е човекот или правното лице што ја дало победничката понуда на аукцијата. Парите ќе се испорачаат на УНИЦЕФ за...

„Калуш оркестра“ го продаде евровизискиот трофеј за 900.000 долари за донации кон украинската војска

Украинскиот бенд „Калуш Оркестра“ преку аукција објавена на Фејсбук го продаде победничкиот евровизиски трофеј со цел да набави средства за донација кон украинската воена армија, јавува Укринформ. Цената на кристалниот микрофон беше проценета на 900.000 долари, коишто ќе бидат искористени за набавка на три „PD-2“ дронови за украинската војска. „Благодариме на сите што дониравте, а особено на тимот на „Whitebit“ што...

Портретот на Мерлин Монро од Ворхол се продаде за 195 милиони долари

Едно од најпознатите дела на големиот и водечки поп-арт уметник, Енди Ворхол, портретот на холивудската актерка Мерлин Монро, вчера во Њујорк се продаде за рекордни 195 милиони американски долари за помалку од четири минути откако беше ставено на аукција, пишува лондонскиот весник Гардијан. Портретот е печатен на свилен екран во 1964 година, две години по смртта на Монро. Истиот е...

„Супер Марио 64“ стана најскапата игра на светот

Супер Марио 64
Запечатена копија на видео-играта „Супер Марио 64“ е продадена на аукција за над 1,5 милиони американски долари, рушејќи ги сите досегашни рекорди, пишува „Би-би-си“. Оваа игра од 1996 година наменета за конзолата „Нинтендо 64“ е првата видео-игра која е продадена за повеќе од еден милион долари. Касетата со играта „Супер Марио“ била оценета со рејтинг 9,8 А++, што значи дека била...

ЕЛЕМ ќе продава планирани вишоци струја

Државниот производител на струја објави дека следната седмица на аукција ќе понуди вкупно 102.720 мегаватчасови електрична енергија, кои ќе може да ги испорача во јуни, јули и август годинава. На аукцијата ќе учествуваат лиценцираните трговци и снабдувачи со електрична енергија со кои АД ЕЛЕМ има склучено рамковни договори. „Продажбата на вишоци на електрична енергија, која е огласена денеска, е прва по...

Заинтересираните за купување на „мерцедесот“ од „бомбите“, може да го разгледаат на 7 март

Сите кои се заинтересирани да го купат „мерцедесот“ С600 кој е во сопственост на државата, можат да го разгледаат на 7 март (среда) од 10 до 15 часот во гаражата на Македонска радио-телевизија, информираа денеска од Службата за општи и заеднички работи на Владата. Почетната проценета вредност на овој автомобил, попознат како „она на М“ од прислушуваните разговори, согласно проценката...

Државата денеска се задолжи 71,6 милиони евра, утре треба да враќа 66,9 милиони

Министерството за финансии денеска издало државни обврзници во вкупна вредност од 71,58 милиони евра, а најголемиот дел од вака добиените пари ќе ги потроши утре за враќање на 66,88 милиони евра земени преку претходно издадени државни хартии од вредност. Како што соопшти Министерството, издадени биле едногодишни денарски обврзници, во вредност од речиси 49 милиони евра, со камата од 1,85 отсто,...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се обидува да ја скандализира аукцијата на хартии од вредност

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија по секоја цена се обидува да скандализира вообичаена аукција на хартии од вредност, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ во врска со денешната аукција на хартии од вредност. „Тоа го прават во обид да ја манипулираат јавноста, бидејќи само со креирање хаос и сеење магла се научени да функционираат. Да биде иронијата поголема,...

Министерството за финансии со аукциите ќе го пополнува годинашниот буџетски дефицит

Разликата од она што денеска е повлечено на аукцијата на државни хартии од вредност и она што утре ќе биде вратено во стопанството врз основа на државни хартии од вредност доспеани за враќање, ќе се искористи за финансирање на буџетскиот дефицит, предвиден со буџетот за 2017 година, се вели во реакцијата на Министерството за финанисии на денешното соопштение на СДСМ...

СДСМ: Власта во заминување за утре планира нови милионски долгови

Владата во заминување сака утре да ги задолжи граѓаните 15 милиони евра повеќе од обврските што се стигнати за враќање оваа недела, се вели во соопштение на СДСМ. Во него се додава дека Министерството за финансии, според најавената аукција, утре ќе побара 31,7 милиони евра, а за враќање се доспеани 15,8 милиони евра. - Бараме од Кирил Миноски веднаш да објасни за...

Државата денеска ќе се задолжи 31 милион евра на домашниот пазар

На аукција на државни хартии од вредност, Министерството за финансии ќе се задолжи 31 милион евра на домашниот пазар. На домашните кредитори ќе им бидат понудени едногодишни и двегодишни државни обврзници. Дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, во однос на оваа аукција смета дека се побаруваат 17 пати повеќе средства од долгот што доспева за враќање. - Оваа власт зад себе...

Нова драма со телевизиските концесии во Грција

Четирите медиумски куќи што обезбедија национални телевизиски концесии во Грција денеска мора да ја исплатат првата рата за концесиите. Парите веќе ги доставија телевизијата „Скај“, бизнисменот Вангелис Маринакис и телевизијата „Антена“. Телевизијата „Скај“ исплати 145 милиони евра, Маринакис - 24,6 милиони евра и „Антена“ 25,3 милиони евра.  Се чека уште бизнисменот Владимир Калогрицас кој до крајот на денот мора да исплати 175 милиони...

Наумов: Државата да се откаже од сите задолжувања

„Денешното соопштение од Министерството за финансии дека, наводно, се откажале од ново задолжување, е срамен и неуспешен обид да се прикаже наводна грижа за стопанството. Вистината е дека денешната аукција на државни хартии не е откажана, туку во наредниот период од седум дена до наредната предвидена аукција не доспеваат долгови за враќање кон домашните кредитори“, се вели во реакцијата...

Ново задолжување од 28,94 милиони евра

Државата денеска повторно ќе се задолжи со 28,94 милиони евра. На аукцијата на државни хартии од вредност ќе бидат понудени шестмесечни записи со девизна клаузула во вредност од 3,74 милиони евра и шестмесечни записи без девизна клаузула за 8,13 милиони евра. Пред домашните кредитори ќе бидат понудени и едногодишни записи за 17,07 милиони евра. Утре за враќање доспеваат 28,99 милиони евра.

Виси на конец судбината на повеќе од 1.800 вработени во грчките телевизии

Повеќе од 1.800 новинари, техничари и вработени во грчките телевизии може да останат на улица поради новите измени во грчкиот телевизиски простор. Судбината на телевизиите што не успеаја да обезбедат национални телевизиски концесии, виси во воздух и илјадници новинари не знаат што ќе се случува со нив откако ќе поминат трите месеци неопходни за да се спроведат промените по завршувањето на...

Четири грчки телевизии платија вкупно 246 милиони евра за национални ТВ-концесии

Грчкиот државен буџет се зголеми за 246 милиони евра од четирите национални телевизиски концесии што ги додели грчката влада. По маратонска аукција за концесиите од 65 часа, временски период во кој во просториите на Генералниот секретаријат за медиуми во Атина беа затворени под клуч сопствениците и консултантите на осум медиумски куќи, рано утринава грчката влада ги објави имињата на четворицата победници...

Осум грчки телевизии се борат за четири национални ТВ-концесии

Грчката влада денеска го почна процесот за поголема контрола на медиумскиот простор, преку отворање аукција за само четири национални концесии за грчките телевизии. За четирите концесии од денеска во најголема тајност ќе се борат осум големи телевизиски куќи, под силно полициско обезбедување во Генералниот секретаријат за медиуми. Аукцијата се очекува да трае неколку дена, поради што во Генералниот секретаријат се поставени...

Ново задолжување од 5,4 милиони евра кај домашните кредитори

Државата денеска кај домашните кредитори ќе се задолжи за 5,4 милиони евра, преку аукција на државни хартии од вредност. Ќе бидат понудени тримесечни записи со девизна клаузула, 12 месечни записи, како и обврзници на 10 и на 15 години. Првиот квартал од 2016 година, вкупниот јавен долг изнесува 4,33 милијарди евра или 45 проценти од домашниот бруто-производ.  

Говор на Бил Гејтс за намалување на емисиите на јаглероден диоксид изваден од контекст

Видеоматеријалот споделен во постот е изваден од контекст. Тука е злоупотребен настапот на Гејтс во 2010 година во „ТЕД Разговорите“ , каде тој зборува за чекорите неопходни за да...