fbpx
Таг: аудио

таг: аудио

НАСА објави нови аудио снимки од Марс

Марс Истрајност
Националната аеронаутичка и вселенска управа на САД објави нови аудио снимки од површината на Марс. На првата снимка може да се слушне тивок ветар. Звукот бил снимен од инструмент прикачен на роверот „Истрајност“, кој минатиот месец слета на црвената планета. Снимката е направена на 19 февруари, осумнаесет часа од слетувањето на роверот. НАСА звукот го спореди со “слушање на морска...

Со проектот „Бесконечно царство“ ќе се креираат аудио приказни за деца

Аудио приказни за деца „Бесконечно царство“ е нов проект на медиумскиот едукатор Николина Атанасова, во соработка со порталот Glasno.mk. Се работи за авторски приказни од македонски писатели, актери, ентузијасти и креативци, кои децата ќе може да ги слушаат преку Youtube каналот на Атанасова. „Децата до две години треба да слушаат, но не и да гледаат во екраните. Затоа, идејата е...

МТВ дише на стари апарати, има слаб видеосигнал, а за второ аудио нема абер

„Македонската радио-телевизија“ (МТВ) наместо да изгради мост на зближување, подигна јазични ѕидови помеѓу гледачите, кои засега се високи колку и самиот објект на телевизијата. Милена Атанасоска-Манасиева – ПИНА Програмите што на МТВ ги емитуваат албанската, турската, влашката и другите заедници во земјава, не стигаат до целата публика бидејќи и пет години по дигитализацијата, националниот сервис не обезбеди можност за повеќе аудиосигнали,...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...