fbpx
Таг: артефакти

таг: артефакти

Канческа-Милевска им подари вредни артефакти на Гаранча и на Марин

Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, им подарила вредни артефакти на оперската пејачка Елина Гаранча и на романскиот диригент Ион Марин, соопштија од „Охридско лето“. Канческа-Милевска по спектакуларното отворање на 56. издание на фестивалот „Охридско лето“, синоќа се сретнала со ексклузивните гости кои ги освоија симпатиите на публиката во Античкиот театар. „Таа им го честиташе успешниот настап на нашиот најреномиран музичко-сценски фестивал и...

Изложба на икони во Рим по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“

Во организација на Националната установа „Завод и музеј” од Охрид, утре во Рим, во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“ и по повод одбележувањето на Денот на светите браќа, сесловенските просветители Кирил и Методиј, свечено ќе биде отворена изложба „Св. Климент Охридски и неговите претстави во ликовната уметност". Експонатите ќе бидат изложени во просториите на понтификалниот универзитет...

Апелација драстично им ги намали казните на осудените за кражбата на артефакти

Апелацискиот суд Скопје донел одлука со која им ги намали затворските казни на седуммината осудени за кражбата на артефакти од Музејот на Македонија, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. Како што информираат оттаму, Апелацискиот суд ги прифатил жалбите на осудените и по оддржаната седница на 18 јануари годинава, донел пресуда со која ја потврдил првостепената пресуда, но ја преиначил во...

Како ИД профитира: Артефактите од Палмира веќе се на продажба во Лондон!

Исламска држава (ИД) ги продава статуите, ликовите изработени во камен и фреските што интернационалните дилери на археолошки артефакти ги бараат, ги зема парите, ги предава реликвиите и потоа ги крева во воздух храмовите и градбите од каде потекнуваат за да ги прикрие доказите за тоа што е ограбено. Ова е одговорот што либанско-францускиот археолог Џоан Фарках (Joanne Farchakh) го дава...

Уапсени 175 лица за крадење артефакти во Кина

Кинеската полиција уапси 175 лица за кражба на уметнички и археолошки предмети. Министерството за јавна безбедност објави дека пронашло 1.168 археолошки предмети, во вредност од повеќе од 80 милиони долари. Се верува дека предметите биле нелегално ископани во Ниуелијанг, неолитски локалитет во североисточната покраина Лиаонинг. Министерството соопшти дека крадците предизвикале голема штета на локалитетот. Меѓу пронајдените предмети има и извиткан змеј од...

Артефакти од Македонија, дел од нелегална трговија со антиквитети во Грција

Поранешен музејски конзерватор од археолошкиот музеј во Пиериа, Грција, бил вмешан во нелегална трговија со антиквитети, дел од кои потекнувале од Македонија. Поранешниот конзерватор и неговите двајца соработници во нелегалната трговија беа осудени од второстепниот кривичен суд во Солун на затворска казна од 36 до 40 месеци за кривичното дело. Кoнзерваторот и соработниците биле уапсени додека се подготвувале за нова акција за продажба...

30 години затвор за кражбата на артефакти од Музејот на Македонија

Седуммината обвинети за кражбата на артефакти од Музејот на Македонија, Основниот суд Скопје 1 утрово ги прогласи за виновни и ги осуди на вкупна затворска казна од 30 години, пренесуваат медиумите. На поранешниот директор на Музејот, Перо Јосифовски, му е одредена највисока казна од осум години и осум месеци, Златко Видевски доби шест години и осум месеци, Софка Кушовска е осудена на три години, златарот Часлав...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...