fbpx
Таг: Арс Ламина

таг: Арс Ламина

„Мала книга за лике“: Зошто Данска важи за најсреќна земја на светот

Сите ние сакаме да уживаме во комфорот кој го нуди нашиот дом, понекогаш преуморни од секојдневните активности кои нè оптоваруваат забораваме да уживаме во малите нешта. Сепак, во светот постојат и такви луѓе кои не дозволуваат секојдневните проблеми да влијаат во начинот како ќе го поминат остатокот од денот. Данскиот автор Мајк Викинг има издадено книги насловени „Мала книга за...

Во чест на 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски промовирана „Книга за Петре“

Во чест на 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски, во амфитеатарот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) вчера се одржа промоција на „Книга за Петре (Сите лица на расказот)“. Промотори на книгата, која е во издание на „Арс Ламина“, беа Влада Урошевиќ, Венко Андоновски и Оливера Ќорвезироска. Изданието, што е дел од едицијата „Македонски книжевни...

Промовиран „Уништување“ – новиот роман на Моџо Килингтон

Авторот, сценарист и активист на социјалните мрежи Божидар Божиновски, познат како Moџо Килингтон ја напиша својата трета книга „Уништување“ која беше промовирана вчеравечер во книжарницата „Literatura.mk Superstore“ во „Скопје сити мол“. Романот е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. По издавањето на стихозбирката „Аутопсија на љубовта“ во 2019 и романот „Денот кога не се разбудив“...

Владимир Лукаш ја промовираше новата сликовница за деца „Ши, ѕифри, копчи“

Вчеравечер, во придружба на својата гитара, со музичко „читање“, авторот Владимир Лукаш ја промовираше својата нова сликовница „Ши, ѕифри, копчи“ илустрирана од полска илустраторка и графичка дизајнерка која живее и работи во Скопје, Наталија Лукомска, информираат од Арс Ламина. Оливера Ќорвезироска, промоторката и уредичката на книгата истакна дека „Ши, ѕифри, копчи“ е збирка поезија за деца со многу интересна структура....

Книгата „Куферот на Хана“ од Карен Левин ги едуцира децата за холокаустот

Во спомен на жртвите на холокаустот и на кобната Кристална ноќ, која се смета за почеток на погромот и злосторството врз Евреите низ Европа, вчеравечер (9 ноември) во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија се одржа промоцијата на книгата „Куферот на Хана“ од Карен Левин, информираат од Арс Ламина. Наградуваната книга за деца „Куферот на Хана“, од канадската...

„Бајки од Македонија за цела година“ помеѓу 200 најдобри книги за деца и млади на престижната листа White Ravens

Илустрираната книга „Бајки од Македонија за цела година“ е вброена на престижната листа White Ravens, помеѓу 200 најдобри книги за деца и млади во светот. Интернационалната младинска библиотека од Минхен, секоја година објавува листа на 200 книги за деца и млади од автори од целиот свет, кои ги препорачува како најдобри книги за деца и млади за изминатата година...

На конкурсот „Современи бајки од Македонија“ пријавени 442 бајки

На конкурсот „Современи бајки од Македонија“, кој започна на 1 јули и траеше до 17 август годинава, пријавени се 442 бајки од 316 автори од земјава. Нив ќе ги оценува стручно жири, кое ќе избере четири бајки што ќе бидат илустрирани и издадени како посебни сликовници до крајот на годината. Поединечната награда за откуп на авторските права на една...

Нова едиција на „Бајки од Македонија“ која содржи уште 48 нови приказни

Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ „Браво Сине!“ и издавачката куќа „Арс ламина“ најавија нова едиција на „Бајки од Македонија“. Книгата „Бајки од Македонија за цела година” содржи 52 бајки од народното творештво, во прилагодена јазична форма и со модерни илустрации. Проектот треба да ги приближи новите генерации кон културното наследство од овој простор. Во новата едиција „Бајки од Македонија...

Претставници од АМС ја одобрија збирката пред печатењето, велат од „Арс ламина“

Издавачката куќа „Арс ламина“ тврди дека настанало недоразбирање при печатењето на контроверзната збирка „Млади поети“ при што како уредник е наведен директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски. Агенцијата не ги испратила потребните податоци за печатење на публикацијата, па во понатамошната комуникација настанало и недоразбирање, поради кое како уредник е наведен директорот Дарко Каевски, за што очигледно тој...

Нова едиција „Басни од Македонија“ во модерно издание

Нова едиција „Басни од Македонија“ издадоа Движењето за поддршка на креативноста „Браво сине“ и издавачката куќа „Арс ламина“. Едицијата е составена од басните „Кучето и зајакот­“, „Лакомата мечка“, „Војската на лавот“ и „Жабата и глушецот“, кои произлегуваат од усното народно творештво, а се собрани од Марко Цепенков. Креативните илустрации за басните ги изработи Катерина Николовска, која работеше и на илустрациите за едицијата...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...