fbpx
Таг: армија

таг: армија

Платите во АРМ ќе се зголемат за 10 отсто од јануари 2018 година

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, која заедно со министерот за финасии, Драган Тевдовски, ја посети касарната во Штип, информираше дека сите припадници на Армијата на Република Македонија од јануари 2018 година ќе добијат зголемување на платите за 10 проценти. Таа посочи дека изминатите години не се инвестирало доволно во условите за работа во Армијата и дека со право припадниците на Армијата...

Дождот го изгасна големиот пожар во Хрватска кај Омиш, предизвикувачот е приведен

Дождот кој заврна утринава, помогна да биде речиси изгаснат големиот пожар кај градот Омиш во Хрватска, кој бил подметнат, јавуваат хрватските медиуми. Екипите од пожарникари, војници и локално население уште се борат со поединечни жаришта, односно внимаваат да не почне ново разгорување. Припадници на хрватската армија беа испратени како помош на пожарникарите во гаснење на големиот пожар во близина на...

Припадници на Армијата се вклучија во гаснење на пожарот кај Македонски Брод

Армијата на Република Македонија се вклучи во гаснење на пожарот во атарот на селото Требовље, општина Македонски Брод, каде беше зафатена шумска површина од околу 200 хектари, информираат од таму. „Два хеликоптери од воздухопловната бригада на АРМ почнаа со интервенција веднаш по барањето за вклучување во акцијата за гаснење и извршените потребни подготовки. Во текот на изминатите неколку часа пилотите на...

Турција: Уште 460 отпуштања од армијата и од полицијата

Турските власти обвинија уште 460 лиц вработени во војската и во полицијата во рамките на истрагата за неуспешниот пуч, извршен на 15 јули годинава. Како што објави турското министерство за одбрана на „Твитер“, војската од должност разрешила 195 свои припадници, меѓу кои 158 офицери. Министерството за внатрешни работи, пак, денеска отпушти 153 припадници на жандармеријата и 112 припадници на крајбрежната стража. Од...

Русија почна големи воени вежби на копно и во Црно Море

Русија денеска соопшти дека почнала големи воени вежби на копно и во водите на Црното и на Каспиското Море, јавуваат светските агенции. Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, изјавил дека вежбите почнале во 7 часот по московско време, во јужните, западните и во централните воени области, каде силите на армијата биле ставени во состојба на борбена готовност. Вежбите, како...

Иванов „ги искара“ институциите: Не може АРМ да ги извршува и задачите на ЦУК и ДЗС

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов во своето денешно обраќање на централната свеченост по повод Денот на Армијата, ги „искара“ надлежните институции од системот за управување со кризи и за заштита и спасување поради нивната реакција околу поплавите во Скопје и ставањето на поголем дел од товарот на Армијата и полицијата во справувањето со штетите. Тој посочи дека ангажирањето на Армијата...

Ангажирани сите капацитети на АРМ за помош на настраданите во невремето

Претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов издал наредба за ставање на располагање на сите потребни капацитети на армијата во справување со последиците од невремето што вчера го погоди Скопје и околината, соопштија денеска од генералштабот на АРМ. Истовремено и началникот на ГШ на АРМ, Методија Величковски наредил ангажирање на дел од специјалните единици на...

Стотици бегалци од Грција навлегле кај гевгелиското село Моин, АРМ и МВР на готовс

Околу 600 до 700 мигранти од илјадниците кои изминативе десетина дена се заглавени во кампот кај Идомени од грчката страна на границата, попладнево успеале нелегално да ја преминат границата со Македонија и да влезат во гевгелиското село Моин, потврдија за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР). Оттаму додаваат дека групата била задржана од полицијата и во моментов се преземаат...

Јолевски од Хојт Ји побара поддршка за членство во НАТО

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски, и заменикот помошник на државниот секретар на САД за Европа и за Евроазија, Брајан Хојт Ји, на денешната средба во Министерството за одбрана заклучија дека Македонија е нераскинливо поврзана со НАТО и има целосна поддршка од САД на патот кон полноправно членство во Алијансата . На средбата министерот Јолевски, како што информира Министерството за одбрана,...

Иванов: Состојбата на јужната граница е високоризична

„Во моментов има 110 македонски граѓани кои се во Сирија, 69 се вратени, а досега 25 го загубиле животот. Наместо полицијата да ги користи ресурсите за следење и за превенирање на можни непосакувани акти од такви лица, нашите ресурси се на границата, да се справуваат со мигрантската и бегалска криза“, изјави претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во синоќешното интервју...

Јункер: ИД е непријател број еден на Европа

Исламска држава е непријателот број еден за Европа, изјави денеска во Брисел претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Јункер потврди дека го дели истиот став со претседателот на САД дека Исламска држава е најголемата закана за светот. - Да, ИД го сметам за непријател број еден – рече Јункер. Претседателот на Европската комисија смета дека земјите треба да ги обединат ресурсите во...

Нигерија објави фотографии на најбараните терористи од Боко харам

Фотографии на 100 најбарани припадници на исламистичката група Боко харам, објави денеска нигериската армија, која во изминатите неколку месеци ги интензивира своите напори за уништување на терористичката организација. Армијата, со фотографиите, упатила и барање до граѓаните да се јават на специјално отворените телефонски линии доколку забележат некои од осомничените милитанти, пренесува „Би-Би-Си“. Нигерискиот претседател, Михамаду Бухари, кој стапи на должност во мај...

Јолевски: Македонија ја разгледува можноста од зголемено учество во операциите на ОН

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски, изјави дека Македонија ја разгледува можноста од зголемено учество во операциите на ОН. Тој заедно со шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, учествуваше на самитот посветен на мировните операции и на идните потреби на Светската организација, што се одржа во Њујорк. Според Јолевски, за таа цел постојат три варијанти. Првата - заедничко упатување војници од...

Унгарската армија почна воена вежба на границата со Србија

Унгарската армија денеска почна воени вежби на нејзината јужна граница со Србија, како подготовка за евентуално нејзино вклучување во обезбедувањето на границата поради големиот наплив на мигранти. Будимпешта, како што веќе најави унгарскиот премиер, Виктор Орбан, планира да испрати војници како засилување на полицијата на јужната граница, каде илјадници мигранти секојдневно влегуваат во земјата од Србија. Предходно Унгарија постави ограда од...

Јолевски во посета на армијата на границата со Грција

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски, началникот на Генерал-штабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски, и командантот на Здружената оперативна команда на АРМ, бригаден генерал Васко Ѓурчиновски, денеска во Гевгелија ќе ги посетат припадниците на АРМ, кои се ангажирани за асистенција на граничната полиција на границата на Македонија со Грција. За време на посетата, како што соопшти Министерството за одбрана, Јолевски и...

„Легис“: Прогласувањето кризна состојба е прерана и непотребна мерка

Прогласување на кризна состојба и распоредување на армијата на јужната и северната граница е прерана мерка за нешто што може да се постигне со подобра и поефикасна организација на властите, велат експеритете. Јасмин Реџепи активист и хуманитарен работник од невладината организација „Легис“ вели дека владината одлука за прогласување кризна состојба поради зголемениот прилив на мигранти во државата е непотребна и...

Во Прилеп одбележан Денот на АРМ

Во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп, со почеток во 11 часот со воена свеченост единиците од гарнизонот Прилеп, го одбележаа 18 август, Денот на АРМ . По повод 23 години од формирањето на Армијата на Република Македонија во рамките на прославата се изврши полагање свежо цвеќе на споменикот на Мирче Ацев во кругот на касарната, а потоа следеше постројување на...

Јолевски се сретна со Хојт Ји

Зоран Јолевски, министерот за одбрана, денеска се сретна со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар за Европа и за Азија во американскиот Стејт департмент. Главна тема на разговорот биле евроатлантските интеграции на Македонија. „Армијата на Македонија е целосно интероперабилна со армиите на земјите-членки на НАТО“, пишува во соопштението од Министерство за одбрана. На средбата Ји истакнал дека Македонија ја има поддршката на САД...

Принцот Хари ја напушта британската армија

По десетгодишната служба, принцот Хари соопшти дека ја напушта британската армија. - Ги истражувам варијантите за иднината и навистина сум ентузијастичен од можностите што се отвораат пред мене - изјави Хари во коминике, што беше лиферувано од неговата официјална резиденција во палатата Кенсингтон. Оваа одлука е изненадувачка за многу луѓе кои одблиску ги следат настаните околу кралското семејство, особено затоа што Хари,...

Хејгел: Висок степен на готовност во пресрет на извештајот на Сенатот за ЦИА

Американскиот секретар за одбрана, Чак Хејгел, објави „висок степен на готовност“ за американските војници распоредени низ светот неколку часа пред објавување на извештајот на Сенатот за тајните испитувања на ЦИА. Хејгел го најави предупредувањето за време на ненадејната посета на Багдад. Белата куќа вчера соопшти дека се преземаат сите потребни мерки поради „некои назнаки“ за зголемен ризик“ за американските дипломати и...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...