fbpx
Таг: армија

таг: армија

Вистиномер: Не е точно дека министерката Петровска изјавила оти во македонската армија биле откриени руски шпиони

Министерката за одбрана Славјанка Петровска воопшто не дала ваква изјава, ниту, пак, навистина биле откриени руски шпиуни во редовите на македонската армија. Доколку се посети оригиналната страница од каде потекнува написот, се доаѓа до заклучокот дека станува збор за сатиричен напис, што е јасно обележано на крајот од текстот, каде се додава дека сите сличности со реалноста се случајни....

Вистиномер: Нема никакви подготовки за војна, туку се купува опрема согласно планот за модернизација на армијата

Армијата навистина ќе се поднови со возила и артилериски системи, но чиста дезинформација е дека Македонија се подготува за војна, па затоа и купува нова воена опрема. Во  врска со ова од Владата за „Вистиномер“ одговорија дека средствата за набавката на воена опрема се планирани во буџетот за одбраната за 2022 година,  кој е јавно достапен и е во...

Русија навлезе од четири правци во Украина, загинаа најмалку тројца украински граничари

Најмалку тројца украински граничари се загинати во рускиот напад над Украина утрово, соопшти Украинската амбасада во Скопје. По ракетирањето и гранатирањето на цели во Украина, руски војници масовно навлегуваат во земјата од четири места, вклучувајќи го и Крим на југот. Во битките се вклучени и авијациите на двете земји. Во моментов пристигнуваат и првите извештаи за нанесени штети и...

Во врска со пожарите во последното деноноќие ангажирани 588 полициски службеници

Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 7 часот вчера до 7 часот денеска во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на земјава биле ангажирани 588 полициски службеници, биле реализирани 222 мото-патроли и користени 175 возила. Деноноќно на терен се и припадниците на сите специјални единици на полицијата: Специјалната антитерористичка единица „Тигар“, Единицата за брзо...

Заев: Ќе се садат нови дрвја во опожарените шуми, а граѓаните ќе бидат обесштетени

Премиерот Зоран Заев како и директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, денеска беа во посета на беровискиот регион каде што во моментов е најголемиот пожар во државата. Заев во изјава за медиумите кажа дека граѓаните кои претрпеле штети, ќе бидат обесштетени, како и дека веќе се прави план за садење нови дрвја во опожарените места. - Уште...

Одбележана 20-годишнината од загинувањето на десетмината резервисти кај Карпалак

Владата ја одбележува 20-годишнината од загинувањето на армиските резервисти кај месноста Карпалак во вооружениот конфликт во 2001 година. Како што информираат оттаму, надворешниот соработник за одбрана на претседателот на Владата, Драган Василевски, со положување свежо цвеќе на споменикот во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп, денеска им оддаде почит на загинатите бранители Нане Наумоски, Сашо Китаноски, Горан Миноски, Ердован Шабаноски,...

Армијата ќе продолжи заедно со граничната полиција да ја обезбедува северната и јужната граница

ЖПретседателот Стево Пендаровски донесе одлука за ангажирање на Армијата на Северна Македонија, која заедно со граничната полиција, ќе го врши обезбедувањето на јужната и северната граница на земјава, информираат од претседателскиот кабинет. Од Кабинетот на Претседателот на РСМ образложуваат дека одлуката е донесена врз основа на Одлуката на Владата за постоење на кризна состојба на дел од територијата на Република...

Пендаровски нареди Армијата да се повлече од границите – Собранието не донесе одлука за продолжување на кризната состојба

Имајќи предвид дека кризната состојба прогласена на јужната и северната граница прогласена во врска со мигрантската криза заврши на полноќ, а Собранието не донесе одлука за нејзино продолжување, престана да постои правниот основ за досегашниот ангажман на Армијата во обезбедувањето на државната граница, информираат од Кабинетот на претседателот. Поради тоа, претседателот Стево Пендаровски му наредил на началникот на Генералштабот, генерал-потполковник...

Пендаровски со наредба кон Армијата за помош на институциите во справување со последиците од ковид-19

Претседателот и врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски, врз основа на член 18, став 1, точка 5 и член 28, од Законот за одбрана, како и генералната наредба за ангажирање на дел од Армијата на Република Северна Македонија во мирновремени услови, односно во услови кога не е прогласена кризна, вонредна или воена состојба, ѝ нареди на армијата дел...

Министерството за одбрана ќе стипендира студенти под услов тие по дипломирањето да работат за Армијата

Од почетокот на 2021 година како Министерство за одбрана ќе почнеме да стипендираме млади кои студираат и се образуваат за таканаречени критични специјалности за армијата. Се работи за области кои и се потребни на армијата, а не ги имаме доволно, како информатика, електротехника, сајбер одбрана, области во кои ни треба специјализирано знаење, соопшти министерката за одбрана Радмила Шекеринска на...

Македонија во НАТО: Што добиваме, што даваме и како понатаму?

Со истовремено подигање на три македонски знамиња, две во Белгија и едно во САД, НАТО утре (понеделник) во своите редови свечено ќе го вброи својот триесетти сојузник. На свечената церемонија во седиштето на НАТО во Брисел во 15 часот по средноевропско време ќе присуствуваат генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, претседавачот на Воениот комитет на Алијансата маршал Стјуарт Пич,...

Армијата од денеска се вклучува во обезбедување на објектите од витално значење

„Припадниците на Воената полиција во Армијата на Македонија од денеска активно се вклучуваат во обезбедувањето на објектите од витално значење, меѓу кои Владата, Собранието и затворите во Скопје. Се врши реорганизација и зајакнување на обезбедувањето на резиденцијата на Претседателот, со армиско обезбедување. Обезбедувањето ќе се врши во комбинирани тимови со единиците на полицијата“, соопштија од Министерството за одбрана. Додаваат дека...

Шекеринска: Главната НАТО придобивка е влијанието при носење одлуки и имиџот на одговорна држава

Во пресрет на гласањето на Шпанија за протоколот за пристапување во НАТО на Северна Македонија, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во интервју за „Порталб.мк“, зборува за придобивките од пристапувањето во најголемата политичко-воена алијанса во светот. Според Шекеринска, главната придобивка е влијанието што ќе го добиваме при носење одлуки, така што сериозни и многу влијателни земји, ќе не гледаат како некој...

Заев: Блокадата на преговорите со ЕУ беше многу нефер

Блокадата од Франција, односно од францускиот претседател Емануел Макрон, за давањето датум за преговори за Северна Македонија беше нефер и предизвика големо разочарување кај македонскиот граѓани, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање по конференцијата „НАТО се ангажира“ на маргините на лидерскиот самит на НАТО, кој се одржува утре во Лондон. -Ова беше многу нефер за нас, ние сме кандидати...

Фактоје: Во мировните мисии надвор од Албанија нема 14 проценти жени

Албанскиот сервис за проверка на факти „Фактоје“, неодамна (20.11.2019) ја aнализираше изјавата на министерката за одбрана на Албанија, Олта Џачка, во која таа тврди дека има зголемување на бројот на жени не само во политиката, туку и во други важни области. Според проверката на „Фактоје”, изјавата на министерската дека „како никогаш порано, 14 % од персоналот во мисиите надвор од...

Војниците со 45 години ќе може да се вработат во АРМ и MO како цивили без конкурс

Министерство за одбрана подготвува предлог-закон за дополнување на Законот за служба во Армијата на Република Македонија за решавање на статусни прашања на професионалните војници на кои работниот однос им престанал со навршување на 45 години возраст како и решавање на статусни прашања на лицата со посебни специјалности од особено значење за Армијата. „Професиналните војници на кои им престанал работниот однос...

НАТО и ЕУ со разочарување за прогласувањето армија на Косово

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска порача оти е разочаран од одлуката на косовскиот парламент да ги донесе законите со кои Косовските безбедносни сили (КБС) ќе се трансформира во армија и покрај забраната од алијансата. Реагираше и Маја Коцијанчич, портпарол на ЕУ за надворешни работи и европска соседска полиција и проширување. -Иако трансформацијата на КБС во принцип е нешто...

Косово ги донесе законите за формирање армија, Србија на готовс

Косовските пратеници претпладнево ги изгласаа трите закони кои се однесуваат на промена на мандатот на Косовските безбедносни сили (КБС) во војска, со што Косово и официјално влезе во процес на добивање своја армија. Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, порача дека војската е на готовс. Седницата на косовскиот парламент, започна со едноминутен молк во знак на почит за, како што...

Загинаа двајца пилоти при уривање на бугарски воен хеликоптер

Двајцата пилоти ги загубија животите, а техничар е тешко повреден во синоќешната несреќа во Бугарија, кога се урна воен хеликоптер „Ми-17“. Според бугарските медиуми, несреќата се случила вчера во воената авиобаза „Крумово“ кај аеродромот во Пловдив, кога хеликоптерот кој бил на тренажен лет се сршуил на земја од височина од околу 30 метри. Животите ги загубиле командирот на екипажот, капетан...

Иванов бил брифиран за борбената готовност на АРМ

Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски денеска го информирал претседателот Ѓорге Иванов за борбената готовност на Армијата на Република Македонија. Иванов бил информиран за реализацијата на плановите и задачите во АРМ во изминатата година врз основа на извршената целосна и објективна анализа на Генералштабот за 2017 година, факторите и елементите кои влијаат на борбената готовност на АРМ, како...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...