fbpx
Таг: Ариан Љумези

таг: Ариан Љумези

Дезинформации за ковид-19: Кина и Русија соголени во италијанскиот извештај

Речиси сите во овој момент се согласуваме со фактот дека пандемијата драматично ги промени нашите животи засекогаш, и тоа, во многу случаи кон полошо. Меѓутоа изолацијата и фактот дека сè уште не можеме да уживаме и да се вратиме на најчестите навики што претходно ги земавме здраво за готово, нè натера длабоко да размислуваме за нашата позиција и за...

Како треба институциите да се борат против лажните вести?

2020 година со себе го донесе брзото ширење на коронавирусот, болеста што ја предизвикува вирусот Ковид-19, кој, од друга страна, ги откри или посочи на други посериозни проблеми што го мачеа светот, но кои повеќето од нас избираа да ги сокријат под тепих. Бидејќи вирусот ја покажа силата, дезинформаците повторно се појавија и повторно играат важна улога во животот на...

Нови 473 случаи на ковид-19, три лица починале

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на ковид-19, и...