fbpx
Таг: архив

таг: архив

Груби: По 20 години пронајден оригиналниот документ на Охридскиот Договор

Вицепремиерот и министер за mолитички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес го предаде во Државниот архив на РСМ оригиналниот документ на Охридскиот рамковен договор, за истиот да биде архивиран, 20 години по потпишувањето на овој мировен документ. „Исклучително сум задоволен што по две децении, 20 години недостасување на оригиналниот документ на Охридскиот Договор, потпишан од 7-те негови потписници, конечно успеавме...

Објектот на Архивот во Тетово се осовременува со лим, граѓаните реагираат

Одлуката на Архив на Македонија зградата од првата половина на 20. век во кој е сместена неговата Регионална единица во Тетово да добие нова фасада од лим, предизвика бројни реакции од граѓани и од политичка партија. По негодувањето дека со ваквата постапка се деградира архитектонската вредност на овој стар објект, инспекторите на Општина Тетово го посетија Архивот со цел...

Објавени нови документи за убиството на Кенеди

Американскиот Национален архив објави нови 676 владини документи поврзани за убиството на некогашниот претседател на САД, Џон Ф. Кенеди, во 1963 година. Тоа е трето објавување на документи од Националниот архив годинава. Претседателот на САД, Доналд Трамп, минатата недела нареди преостанатите податоци да станат достапни за јавноста и им нареди на федералните агенции повторно да ги проучат предложените интервенции и...

До понеделник целата документација фирмите треба да ја достават до Државниот архив

Целата своја документација од работењето, сите фирми до понеделник треба да ја достават до Државниот архив, а ако не го сторат тоа, ќе плаќаат казни од 1.000 до 2.000 евра за фирмата и од 500 до 1.000 евра за одговорното лице на компанијата. Ова е предвидено со измените во Законот за архивско работење, а одредбите не важат само за приватните бизниси, туку и...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...