fbpx
Таг: Арачиново

таг: Арачиново

Густ чад над небото во Скопје, горат трска и ѓубре околу Арачиново

Небото над Скопје попладнево е зафатено од густ чад од активен пожар, којшто трае повеќе од два часа во близина на селото Арачиново. Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираат дека на терен се екипи на скопската противпожарна бригада за гаснење на пожарот. Како што информираат од ЦУК, чадот што се издигнува е од пожар, во кој гори трска...

НАТО и „парамилитарните кримоси“ во Арачиново – класична дезинформација

Станува збор за анти-НАТО дезинформациска реторика насочена кон поткрепа на програмските цели и дејствувањето на партијата Левица, која создава/шири дополнителна недоверба во институциите на државата („недопирливи“), но и во меѓуетничките односи, зашто може да се поврзе и со настаните од јуни 2001 година. Тврдењето кое како утврден факт беше пренесено на некои онлајн медиуми со сензационалистички наслов ЕВЕ ЗОШТО...

Кривична пријава поради непочитување на мерките за заштита од ковид-19, била организирана свадба во Арачиново

Синоќа околу 21 часот полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен инспекторат извршиле контрола во врска со почитување на мерките за заштита од корона вирусот, во угостителски објект во Арачиново. Притоа, во објектот се одржувала семејна веселба (свадба), на која биле затекнати 200 лица. „Од страна на Државниот пазарен инспекторат и Министерството за внатрешни работи ќе бидат поднесени...

Полицијата апсела во Гази Баба, Синѓелиќ и Арачиново барајќи дрога

Во голема полициска акција вчеравечер и ноќеска, полицијата извршила претреси на повеќе локации и домови во Гази Баба, Арачиново и Сингелиќ, а привела и неколку лица. Повеќе детали се најавени за денеска. Акцијата во интервју за телевизијата „21“ ја потврди и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, но не сакаше да дава повеќе детали. - Не очекувајте дека акциите ќе ги...

Градоначалничката на Арачиново го осуди нападот на екипата на ТВ 21

По вчерашната осуда од Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и барањето до сите институции инцидентот со екипата на ТВ 21 во Арачиново веднаш да биде расветлен, попладнето со реакција се јави градоначалничката на Арачиново Миликије Халими. Таа се придружува на осудите и бара целосно расветлување на настанот. ТВ екипата...

Општина Гази Баба одбележува две години од поплавите

Општина Гази Баба, денеска ќе одбележи две години од природната катастрофа со поплави во кои загинаа 22 лица, од реоните на селата Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново, кога на 6 август 2016, скопскиот регион беше погоден од обилни врнежи од дожд и силен ветер. Одреден дел од лица ги загубија животите на скопската обиколница. По тој повод градоначалникот на општина...

Во напуштена куќа во Арачиново пронајдени девет минофрлачки гранати

Девет минофрлачки гранати биле пронајдени вчера попладне во дворот на напуштена куќа во Арачиново, соопшти СВР Скопје. Случајот вo полиција го пријавил скопјанец, по што интервенирале  екипи од Одделот за недозволена трговија и антитероризам.  Полицијата врши истрага за случајот.

Пронајдени 150 килограми дрога во Арачиново

При претресот на куќа и помошни простории на двајца осомничени во Арачиново, вчера биле пронајдени околу 150 килограми разновидни материи, за кои се претпоставува дека се наркотични дроги, соопшти Основното јавно обвинителство (ОЈО) - Скопје. Обвинителството учествувало во акцијата спроведена од СВР Скопје и Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи на Криминалистичка полиција. По наредба на...

Маж се заканил дека ќе ја запали зградата на Општина Арачиново

Вчера попладне, во канцеларијата на градоначалникот на Општина Арачиново влегол маж и се заканил дека ќе ја запали општинската зграда, по што заминал. Како што извести полицијата, случајот бил пријавен вчера, пет часа по заканата.

Каменуван автобус на надвозникот меѓу Маџари и Ченто, повредена патничка

Околу час и половина по тепачката кај Битпазар вчера, на надвозникот кај „Агросервис“ меѓу населбите Маџари и Ченто бил каменуван автобус кој сообраќал на линијата 55, кој се движел кон Арачиново, соопшти СВР Скопје. Инцидентот бил пријавен в полиција во 22.40 часот, при што било кажано дека додека автобусот се движел на надвозникот, група од неколку лица на возраст од...

Активисти на Беса пријавиле пукање во Арачиново

Активисти на партијата Беса синоќа пријавиле во полиција дека додека лепеле плакати во селото Арачиново, во нивна близина застанало возило „голф“, од кое непознато лице истрелало еден куршум од огнено оружје, по што заминало во непознат правец. Активистите, како што информираат од МВР, на местото нашле чаура, која ја однеле во полициското одделение во Арачиново. Од МВР велат дека се преземаат...

СДСМ во Арачиново за локалните избори ќе ја кандидира Милитие Халими

Премиерот Зоран Заев денеска при посетата на Арачиново, по повод Курбан-бајрам, соопшти дека СДСМ на претстојните локални избори за градоначалник ќе ја кандидира Милитие Хаилими. - Во Арачиново ќе настапиме со член на СДСМ, почитуван во општеството. Ќе настапиме со жена Албанка, Милитие Халими, која со семејството потекнува од ова место. Утврдивме 70 отсто од кандидатите на СДСМ за градоначалници,...

Две жртви во сообраќајки во Арачиново и на автопатот Градско – Велес

Две лица ги загубиле животите во сообраќајни незгоди што се случиле вчера, соопшти МВР. Првата сообраќајка се случила околу 17.30 часот, на улицата 1 во селото Арачиново. А.С. (29) од Арачиново, кој управувал со џип „мерцедес“, удрил во С.Ш. (60), кој починал веднаш, и во едно шестгодишно дете, кое било пренесено во Ургентен центар Скопје. Откако  удрил во пешаците, А.С. избегал,...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема да успее во реализацијата на тиранската платформа

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека Зоран Заев го претворил СДСМ во „криминално-мафијашка структура“. Партијата нагласува дека пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, се фотографирал со дел од членовите на семејството Гаци, кои, како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, „се познати по брутални криминали на Косово“ и порачува дека овој пратеник „е директната врска на Зоран Заев со структурите на подземјето од Косово и...

Разбојници украле актовка со 120.000 евра

Жител на Арачиново ноќеска останал без 120.000 евра, пари што пред два месеца ги добил од продажба на нива, соопшти СВР Скопје. Случајот бил пријаван во 5.15 часот утрово. Пријавувачот, 20-годишен син на ограбениот арачиновец, на полицијата ѝ кажал дека три непознати маскирани лица, вооружени со пиштол, ноќеска преку незаклучена влезна врата влегле во куќата, а потоа во спалната соба, каде...

ДУИ најави основање на институт за надзор на употребата на албанскиот јазик

Носителот на кандидатската листа на Демократската унија за интеграција (ДУИ) во iзборната единица 6, Џеват Адеми, денеска најави основање на институт за надзор на службената употреба на албанскиот јазик. Институтот ќе функционира во форма на инспекторат, кој ќе се грижи за заштита и за соодветна употреба на албанскиот јазик и ќе придонесе за јазична рамноправност, што е, како што посочи...

Искршени прозорците на штаб на СДСМ во Арачиново

Од непознато возило во движење, непознати лица фрлиле разни предмети кон прозорците при што искршиле четири прозори од партискиот штаб на СДСМ во Арачиново. Случајот го пријавил во полиција И.Ф. од Арачиново, кој е сопственик на куќата каде што се наоѓа партискиот штаб, а според полициските информации, настанот се случил околу 5 часот утрово. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на...

Омбудсманот ги повика партиите да не го злоупотребуваат МВР

Народниот правобранител, Иџет Мемети оцени дека петочната полициска акција во Арачиново и Липково имала за цел да го заплаши населението и додаде дека вчерашната изјава на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски била конфузна, јавува „Алсат-М“. Според Мемети, неприфатливо е полициските акции да траат со денови, а населението да на знае што се случува. - Многу лесно кај граѓаните се создаваат...

Спасовски: Aкцијата во кумановскo беше превентивна поради бегалската криза

Припадниците на полициските сили синоќа немаа никаква акција во регионот на Липково и Арачиново, туку дејствуваа превентивно поради мигрантската криза и обидите за илегално минување на границата, соопшти денеска од пред полициската станица во Матејче министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. - Синоќа немаше акција. Имавме зголемено присуство на овој терен во светло на кризата што ја имаме. Кумановско-скопскиот регион...

Заврши полициската акција во Липково и Арачиново – МВР ќе соопшти детали во текот на денот

Полициската акција која ноќеска се спроведуваше во реонот на Липково и Арачиново завршила. МВР најави дека во текот на денот ќе излезе со официјални информации за акцијата. Според безбедносни извори, специјалните полициски сили вршеле „проверка на локации и претрес на терен и на напуштени објекти долж граничната линија која е прогласена за кризно подрачје“. Неофицијално се дознава дека акцијата е поврзана...

Опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси за 40 училишта

Четириесет основни училишта во државата добиваат современа опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси. Опремата е набавена преку проектот на Министерството за образование и наука за...