fbpx
Таг: апсење новинари

таг: апсење новинари

Полицијата упадна во продемократски весник во Хонгконг, уапсени пет новинари

Со околу 500 полициски службеници, полицијата од Хонгконг упадна во про-демократскиот весник „Епл дејли“ и уапси пет новинари, вклучувајќи го и главниот уредник Рајан Ло, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик. Би-би-си пишува дека претресот е направен поради „прекршување на законот за национална безбедност“. Покрај тоа што про-кинеската полиција ги уапси новинарите, таа ги замрзна средства во висина од...

ЕУ и САД со нови санкции против Белорусија откако Лукашенко пренасочи авион за да уапси новинар

Лидерите на Европската Унија договорија нови економски санкции против Белорусија, додека американскиот претседател Џо Бајден ги поздрави најновите санкции на ЕУ и најави дека САД ќе преземат слични мерки. Ваквиот епилог следи откако белорускиот режим на Александар Лукашенко во неделата пренасочи авион на „Рајанер“ што леташе од Атина за Вилнус да слета во Минск, поради наводна дојава на бомба...

Новинарка во Србија уапсена, па пуштена оти пишувала за хаос во Клиничкиот центар Војводина

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска најави дека ќе се укине уредбата за централизирано информирање во врска со корона вирусот, откако вчеравечер една новинарка беше уапсена „поради ширење паника и предизвикување немири“. Брнабиќ нагласи дека тоа ќе се случи по молба на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, а дека одлуката за уредбата била нејзина и била глупава. - Тоа е моја глупост...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...