fbpx
Таг: април

таг: април

ДЗС: Просечната нето-плата во април зголемена на 36.134 денари

Просечната нето-плата во април 2023 година во земјава изнесувала 36.134 денари и е зголемена за 14,6 отсто во споредба со истиот месец од лани, информираше денеска Државниот завод за статистика (ДЗС). Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (28,1 отсто), Административни и помошни услужни...

ДЗС: Просечната нето плата во април е 28.438 денари, поголема за 10,1 отсто од лани

Во април годинава, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен изнесува  28.438 денари (462 евра), објави Државниот завод за статистика (ДЗС). Според податоците на ДЗС, во тој месец, индексот на просечната исплатена нето-плата, во однос на истиот месец од 2020 година, изнесува 110.1, или платата е зголемена за 10,1 отсто. Додека во првите четири месеци од годинава, во споредба со истиот...

Индустриското производство во април зголемено за 46,1 отсто

Индексот на индустриското производство во април 2021 година, во однос на истиот месец лани, изнесува 146,1, односно е поголемо за 46,1 отсто, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС). Додека во периодот јануари - април 2021 година, спредено со истиот период лани, изнесува 103,7 или индустриското е зголемено за 3,7 отсто. Според податоците, гледано по сектори, индустриското во рударство и вадење...

Корона кризата во април удри и по обемот на работа на градежниците

И градежниот сектор ги чувствува ефектите од епидемијата на коронавирусот во нашата земја. Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2020 година биле издадени 173 одобренија за градење, што е за 27,9 отсто помалку во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува околу 59,3 милиони евра, што е...

Корона вирусот во април ја турна македонската индустрија во негатива

Продолжуваат негативните резултати во економија, како последица на корона кризата. Од месец во месец, статистиката евидентира сè поголем пад на производството во индустријата и на бројот на вработените во неа. Додека во март годинава падот на индустриското производство изнесуваше 13,4 отсто, во споредба со истиот месец лани, веќе во април производството во индустријата падна за рекордни 33,5 отсто во...

НБРМ: За една година пораст од 12,1 отсто на потрошувачките кредити за домаќинствата

Во април годинава вкупните кредити на домаќинствата забележале раст од 9,4 отсто во однос на истиот месец минатата година. Со исклучување на ефектот од преносот на сомнителните и спорните побарувања од билансна во вонбилансна евиденција, годишниот кредитен раст кај домаќинствата изнесува 10,2 отсто, соопшти Народната банка на Македонија (НБРМ). При тоа, од аспект на намената на кредитите одобрени на физичките...

Април 2016 година – нов глобален температурен рекорд

Температурата во април годинава на глобално ниво била повисока за 0,25 Целзиусови степени од онаа измерена истиот месец во 2010 година, што е нов глобален температурен рекорд, покажуваат податоците на американската агенција за аеронаутика и вселена - НАСА. Со ова, како што пренесува „Би-би-си“, април е седмиот месец по ред што ги урива досегашните глобални температурни рекорди. Претходно месеците февруари и март...

Камперите поделени и околу предвремените избори

„Ова е првиот пораз на Груевски. Со зурли и со тапани ќе заминеме кога тој ќе си поднесе оставка“, вака камперите пред Владата ја коментираат денешната одлука за предвремени парламентарни избори, која лидерите на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА ја договорија заедно со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. Без еуфорија, но со внимание и од двата кампа ја...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...