fbpx
Таг: апликации

таг: апликации

„Мета“ со план да им овозможи на корисниците во ЕУ да симнуваат апликации директно преку Фејсбук

Технолошката компанија „Мета“, во чија сопственост е социјалната мрежа Фејсбук, планира да им дозволи на корисниците во Европската Унија (ЕУ) да преземаат апликации директно преку рекламите на оваа платформа. Доколку ова биде овозможено, „Мета“ ќе им стане конкурент на продавниците за апликации на „Гугл“ и „Епл“, јавува „Врџ“. Како што објави медиумот, новиот вид реклами на Фејсбук треба да започне...

Илјадници заедници на Редит стануваат недостапни во знак на протест против платформата

Илјадници заедници на „Reddit“ (Редит) од денеска стануваат недостапни во знак на протест поради начинот на кој се води платформата. Оваа американска мрежа воведува контроверзни трошоци за развивачите на апликации од трети страни, кои се користат за пребарување на оваа социјална мрежа. Како што пишува Би-Би-Си, ваквите најави резултираа со бурни реакции, при што модераторите на некои од најголемите „subreddits“...

Твитер повеќе не постои како компанија, се спои со „Екс Корп“

Твитер повеќе не постои како ентитет, откако „Твитер, Инк“ (Twitter, Inc.) се споила со „Екс Корп“ (X Corp.) корпорацијата, според судската пријава за промена на името поднесена во Калифорнија, САД. „Техкранч“ јавува дека бидејќи Твитер повеќе не е јавна компанија, не мора да пријавува ажурирања како промена на името, но новото име било забележано во документ од 4 април кој...

Со нов закон, Европската Унија се подготвува да ги смени правилата на Интернетот

Европската Унија подготви нови правила кои треба да ја „зауздаат“ доминацијата на големите технолошки компании како „Гугл“, „Епл“ и „Мета“, кои ќе бидат приморани да ги отворат своите услуги и платформи и за помалите компании и програмери, пренесува Би-Би-Си. Новиот закон ќе ги промени правилата за најголемите и највлијателни компании, наречени „вратари“ (gatekeepers). Со стапувањето на сила на Законот за...

За неполни два месеца „Снепчет Плус“ надминала еден милион претплатници

Апликацијата Снепчет соопшти дека стигнала до бројка од еден милион претплатени корисници од лансирањето на „Снепчет Плус“ (Snapchat Plus), својата платена верзија, од крајот на јуни годинава, пишува „The Verge“. Претплатата на „Снепчет Плус“ им овозможува на корисниците ран и ексклузивен пристап до функциите, за 4 американски долари месечно. Во јули, компанијата ја претстави и десктоп верзијата на Снепчет, која...

„Телеграм“ воведе можност за претплата со дополнителни функции

Откако претходно месецов ја најави, апликацијата за размена на пораки „Телеграм“ ја промовираше својата премиум услуга, која на корисниците им дава пристап до дополнителни функции по цена од 4,99 американски долари месечно, пишува „Д Врџ“. Со претплатената верзија корисниците ќе добијат побрзо преземање и поголема максимална големина на прикачување на датотеки. Претплатниците на премиум услугата имаат ограничувања двојно поголеми од...

Жртвите на измамникот од Тиндер собираат донации за да ги отплатат долговите

Трите жени кои се дел од новиот документарен филм на Нетфликс – „Измамникот од Тиндер“ (The Tinder Swindler) започнаа кампања за финансирање каде бараат помош за да ги вратат своите долгови, пишуваат светските медиуми. Сесил Фјељој, Пернила Сјохолм и Ејлин Шарлот биле жртви на измамникот со име Шимон Хајут од Израел, кој претставувајќи се под лажното име Симон Левиев, ги...

ТикТок надмина 1 милијарда корисници месечно

ТикТок БајтДенс
ТикТок соопшти дека апликацијата надминала 1 милијарда активни корисници месечно. Ваквите бројки се извонредни за платформата лансирана во август 2018 година, која беше прегледувана од страна на владите, вклучувајќи ги и САД, коишто беа загрижени околу практиките за собирање податоци од страна на нејзината матична компанија „БајтДенс“, пишува „The Verge“. Популарноста на ТикТок порасна за време на пандемијата, што ја...

Корисниците во САД и Велика Британија повеќе време поминуваат на гледање видеа на ТикТок од Јутјуб

ТикТок во многу брзо време може да го надмине Јутјуб, особено кај младите лица. Корисниците во САД и Велика Британија веќе поминуваат повеќе време на прегледување видео содржини на ТикТок наспроти Јутјуб, пренесува Си-ен-ен. Очекувањата се дека овие најнови податоци ќе привлечат внимание и кај забавната индустрија, но и кај огласувачите низ светот. Фирмата „Ап Ени“ која врши мониторинг на...

ТикТок била најсимнувана апликација во светот минатата година

ТикТок
ТикТок е прогласена за најсимнувана апликација во светот во 2020 година од страна на компанијата за дигитална анализа „Еп Ени“ (App Annie), со што го зазеде местото на Фејсбук Месинџер (Facebook Messenger). Платформата за споделување на видеа е единствената апликација што се најде во „топ 5“ на листата најсимнувани мобилни апликации, која не е во сопственост на „Фејсбук“. Апликациите на...

Љубов во дигитално време – апликациите за запознавање партнери сè повеќе популарни кај младите

Наместо пристапување во живо и започнување разговор, потрагата по љубов сега се одвива и со повлекување на телефонскиот екран налево или надесно, благодарение на апликациите за состанување. Одлуката за тоа дали некое лице присутно на апликацијата ќе му се допадне, корисникот на ваквите апликации ја носи само со гледање на фотографии од другиот корисник и неговите интереси, како и...

„Снепчет“ достигна 293 милиони корисници дневно, за 23 отсто повеќе од лани

Голем успех на апликацијата за пораки „Снепчет“. Бројот на дневни корисници на оваа апликација се искачил на 293 милиони, што е за 23 отсто повеќе од истиот период во 2020 година. Ова е своевиден рекорд на бројот на корисници на оваа апликација од нејзините почетоци, јавува Engadget. „Снепчет“ годинава успеа да го претрка „Твитер“ според бројот на корисници секојдневно, а...

ФИТР: Од 706 пријавени, 540 компании аплицираат за прв пат на јавните повици на Фондот

Од 706 пријавени на јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки развој за забрзан економски раст, дури 540 се компании кои аплицираат за прв пат на некој од јавните повици на ФИТР, додека 207 се стартап компании, покажува првичната анализа на Фондот за иновации и технолошки развој. „Горд сум што и во време на глобална пандемија добивме рекорден број доставени...

Амбасадите на САД организираа хакатон за ИТ решенија за економското закрепнување по ковид-19

Од 3 до 6 декември, амбасадите на САД во Естонија, Латвија, Данска и Литванија соработуваа на онлајн 48. хакатон за иднината, имплементиран од приватните партнери Garage48 и Startup Wise Guys. Хакатонот им овозможи на учесниците да дизајнираат апликација за мобилен телефон или друго техничко решение за решавање на комплексноста на економското закрепнување по ковид-19. Повеќе од 600 луѓе од 70 земји...

„Епл“ ги откри најпопуларните апликации и игри за 2020 година

Епл
„Епл“ (Apple) ги откри најпопуларните и најсимнувани апликации од неговиот виртуелен маркет, App Store, за 2020 година. При претставувањето на најпопуларните игри и апликации, може да се забележи дека се истакнуваат две имиња: видео алатката „Зум“ (Zoom) и друштвената игра „Меѓу нас“ (Among US). И двете се најдоа на листите на најпопуларни бесплатни апликации и игри. Ниту едно од двете имиња...

Нудењето на електронски услуги бара и прецизно утврдување на мерките за заштита на личните податоци

Растечкиот тренд на обезбедување на сè повеќе услуги на државните институции до граѓаните по електронски пат освен што бара доследно следење на технолошкиот развој, унапредување на знаењата и менување на навиките на граѓаните, бара и прецизно утврдување на мерките за заштита на личните податоци на граѓаните, пишува Елена Стојановска, експерт за заштита на личните податоци во својата колумна за Порталб.мк....

SpeakOut: Преку анонимно искажување и дискусии до подобро ментално здравје

Speak Out
Подобрување на менталното здравје преку анонимно искажување е целта на новата платформа која неодамна беше пуштена во употреба. Апликацијата SpeakOut преку предавања и дискусии ќе се бори против стигмата за менталното здравје кај младите лица и ќе укажува на неговата важност. „Секој во себе крие нешто што не може да го сподели со своите блиски и затоа SpeakOut се нуди...

Дали може да им се верува на апликациите за ковид-19?

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот портал за проверка на фактите polygraph.info анализира едно тврдење на министерот...

Компаниите доставиле 136 барања до Развојна банка за бескаматни кредити

Развојна банка денеска ја достави првата информација до владата за обработените кредитни апликации од страна на компаниите кои ги исполнуваат условите за бескаматни кредити, во вкупен износ од 1.263.079 евра. „Во првата листа до владата се доставени вкупно 136 кредитни апликации за микро, мали и средни претпријатија со вкупно 1.737 вработени. Од 136 апликации, 96 отсто се однесуваат на микро...

Во 2018 година 3.619 Македонци добиле бугарско државјанство

На вкупно 2.566 луѓе им било доделено бугарско државјанство во првите шест месеци од 2019 година, велат податоците на Комисијата за бугарско државјанство при кабинетот на претседателот на Република Бугарија. Во претходната година, пак, државјанство од Бугарија, земја-членка на ЕУ, добиле 3.619 граѓани на Република Северна Македонија. Осумдесет и осум луѓе биле лишени од своите бугарски пасоши. Вкупно 1.390 луѓе...

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за руско влијание во Европа, а попатно контактирал и...