fbpx
Таг: Апелационен суд Скопје

таг: Апелационен суд Скопје

По речиси 1.000 судски предмети годишно застаруваат, сторителите не одговараат [инфографик]

Во сите судови во државата во просек застаруваат по речиси 1.000 предмети на годишно ниво, или поточно, по 932, покажуваат податоците што Мета.мк ги доби од судовите, користејќи го Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер. Ова се однесува на периодот од 2018 до 2022 година, а најмногу застарени предмети имало во 2019 и во 2020 година. Трендот...

Сопственикот на „ДоказМ“ бара изземање на обвинителот Рајчев од постапката во Апелација

Изземање на јавниот обвинител Сашо Рајчев од постапката побара денеска сопственикот на порталот „ДоказМ“, Марјан Стаменковски, на јавната седница во Апелациониот суд Скопје. Набргу откако започна седницата за првостепената пресуда за Стаменковски, кој беше осуден на три години и еден месец затвор за повеќе кривични дела, истата се прекина. Причина за прекинот беше што сопственикот на „ДоказМ“ побара да се...

Мијалков и официјално „куртули“ за случајот „Титаник 2“

Официјално застаре и четвртото дело за кое беше обвинет поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, за случајот „Титаник 2“, кој се однесуваше на договарање за гласање за приговори во корист на ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори во 2013 година во Струмица. До застарување дојде откако поминаа речиси пет години од првото одржано рочиште. Еднаш се донесе осудителна пресуда во Основниот кривичен...

Кривичниот суд контра Апелација: Да се истражи зошто предметите застаруваат

Основниот Кривичен суд од Скопје денеска излезе со соопштение, во кое се изразуваат критики во однос на работата на Апелацискиот суд, а откако повеќе судски предмети против високопрофилни лица застареа или пак беа вратени на повторно постапување. Првостепениот суд во писмото ги повикува медиумите и стручната јавност да анализираат каде и поради кои „суштествени повреди“ предметите со години чекаат...

Апелација ја одложи седницата за „Титаник 2“ за 13 април, кога делото на Мијалков веќе ќе биде застарено

Апелацискиот суд во Скопје денеска ја одложи седницата за случајот „Титаник 2“ за на 13 април, шест дена откако застарува делото на обвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков. Со ова практично Мијалков повеќе не може да биде гонет за овој случај. На денешната седница присутни биле само адвокатите, Мијалков кој бил спроведен од затворот во Струга и Бедредин Ибраими кој...

Осум дена пред да му застари делото на Мијалков, Апелација ќе одлучува за „Титаник 2“

Само осум дена пред да му застари делото на ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, Апелацискиот суд закажа јавна седница за предметот „Титаник 2“. „Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека јавната седница пред судот, по кривичниот предмет КОКЖ-43/23, во јавноста познат како „Титаник“, е закажана за ден 30.03.2023 година во 11 часот...

„Крвавиот четврток“ и судовите: Противречни пресуди за новинарите кои известуваа од Собранието

Апелацискиот суд со своите пресуди му ги повредил правата на новинарот Влатко Стојановски од „Фокус“ во врска со упадот во Собранието на 27 април 2017 година. Вака се изјаснија судиите од Уставниот суд и денеска побараа по овој предмет да се отвори дискусија на дневен ред на некоја од наредните седници. „Во текот на советувањето и гласањето судиите го усогласија...

Апелација ја укинала пресудата за Мијалков оти била нејасна и неразбирлива

Пресудата за 12 години затвор за екс-шефот на тајната полиција, Сашо Мијалков, била укината бидејќи била „нејасна, неразбирлива и неподобна за понатамошно испитување“, соопшти Апелациониот суд во Скопје. Во истото соопштение, без прецизно да објаснат зошто, од Апелација велат дека при носење на ваквата одлука не размислувале суштински на застарувањето на делото. Членовите на Советот на Апелациониот суд - Скопје,...

ЗНМ: Скандалозно решение на Апелациониот суд против новинарите Мери Јордановска и Предраг Петровиќ

Советот на Апелациониот суд во Скопје составен од судиите Татјана Дуковска како Претседател на советот, Тања Милева и Јусуф Ајрулахи донесоа скандалозно и срамно решение против новинарите Мери Јордановска и Предраг Петровиќ, соопшти денеска Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Апелациониот суд во Скопје со решението од 08-ми ноември ја укинува пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје и го...

Скопска Апелација го укина притворот на Драги Рашковски и Трајко Вељаноски

Апелацискиот суд - Скопје вчера донесе одлука да ги укине куќните притвори на Драги Рашковски и на Трајко Вељаноски. Поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски ќе имаат обврска да се јавуваат во судот секој прв работен понеделник во месецот, а одземени им се и патните исправи и тие не смеат да ја...

Сашо Мијалков излегува од притвор – Апелација ја усвои жалбата за „Плацевите на Водно“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков излегува од притвор, бидејќи Апелациониот суд му ја усвоил жалбата на мерката притвор што беше поднесена од ОЈО за случајот „Плацевите на Водно“. Од Апелациониот суд во Скопје за „А1 он“ потврдиле дека е укината мерката притвор за Мијалков, а со ова тој ќе може да биде пуштен дома од затворот „Шутка“ уште...

Боки 13 оди во домашен притвор, одлучи Апелациониот суд

Апелациониот суд во Скопје ја прифати жалбата на Бојан Јовановски - Боки 13 и од истражниот затвор „Скопје“ го испрати во домашен притвор. „Апелациониот суд Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави решение КОКЖ – 68/20 со кое жалбата на обвинетиот Б.Ј., осуден со првостепена пресуда по предметот КОК бр. 116/19 во јавноста познат како „Рекет“, изјавена преку неговиот бранител,...

Алсат-М и Македонско радио со казни, Телма куртули од судска казна за известувањето за време на изборите

Основниот кривичен суд и Апелациониот суд во Скопје делумно ги прифатија прекршочните постапки што Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) ги поднесе против медиумите за нивното известување за време на изборната кампања и во периодот на изборниот молк на парламентарните избори што се одржаа на 15 јули. Апелациониот суд ја прифати жалбата на ААВМУ во однос на висината...

ЗНМ предупредува за загрозување на добрата судска пракса за клевета

Основниот граѓански суд во Скопје од 1 септември годинава ќе ја смени досегашната добра практика за постапување по предметите поврзани со слободата на изразување, односно за тужбите за клевета и навреда против новинари. Досега тужбите за клевета против новинари беа судени од тројца обучени судии, кои од 2012 година, кога беше донесен Законот за граѓанската одговорност за клевета и...

Катица Јанева ќе оди во домашен притвор пред почетокот на судењето за „Рекет“

Апелациониот суд Скопје го прифатил барањето на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева за затворскиот притвор во Шутка да ѝ биде заменет со домашен притвор, јавува телевизија „Телма“. Ваквата одлука доаѓа на само неколку дена пред 3 декември, за кога е закажан почетокот на судењето во Основниот кривичен суд - Скопје на Катица Јанева, Бојан Јовановски и Зоран Милевски -...

Апелација одлучи Бојан Јовановски – Боки 13 да остане во притвор

Бојан Јовановски - Боки 13 останува во притвор. Апелацискиот суд донесе одлука да не ја прифати неговата жалба за укинување на мерката притвор. Иако отпаднала можноста Боки 13 да влијае врз сведоците, судиите одлучија дека тој треба да остане во притвор поради опасност од бегство. Адвокатите на Бојан Јовановски најавија и жалба откако му беше продолжен притворот по вторпат. Тие веќе...

Апелација одлучува за барањето на Боки 13 да излезе од притвор

Апелацискиот суд одлучува по барањето на Бојан Јовановски - Боки 13 за укинување на мерката притвор. Обвинетиот во предметот „Рекет“ денеска беше донесен во судот и побара пред медиумите да го образложи своето барање за да излезе од притвор. - По две неуспешни операции со лекарска грешка, неопходен ми е соодветен медицински третман, а тоа условите во притворот не го...

Апелација одлучи Катица Јанева да остане во притвор

Апелацискиот суд ја отфрли жалбата на Катица Јанева и одлучи поранешната претседателка на СЈО да остане во притвор. Главната причина за донесување на ваквата одлука на судиите е постоењето опасност Јанева да се обиде да избега. Судиите ја земале предвид информацијата на оОбвинителството дека истрагата е завршена, со што е отстранета опасноста Катица Јанева да влијае врз сведоци. Но, и...

Апелацискиот суд ги потврди доживотните казни на осудените во „Монструм“

Апелацискиот суд Скопје ја потврди пресудата на Основниот суд Скопје 1 за случајот „Монструм“ од 30 јуни 2014 година, со која шесттемина обвинети за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро беа осудени на доживотен затвор, соопшти денеска Апелацискиот суд Скопје. „Апелациониот суд Скопје со пресуда КОКЖ.бр.108/14 од 9 октомври 2015 година, одлучувајќи по жалбите на јавниот обвинител во Основното јавно обвинителство...

Љиљана Ивановска-Шопова, нов претседател на Апелацискиот суд Скопје

Судскиот совет на Република Македонија на денешната 208. седница, за претседател на Апелацискиот суд Скопје ја избра Љиљана Ивановска-Шопова, соопштија од Судскиот совет. На денешната седница, исто така, се избрани и нови претседатели на Основните судови во Радовиш и во Берово, а на функциите се назначени судиите Костадин Петров, односно Емилија Буриќ. Од Судскиот совет соопштуваат дека за претседатели на судовите...

„Русија само се брани“ – главниот дезинфо наратив во мај

Денот на победата над фашизмот 9 Mај беше повод рускиот претседател Владимир Путин да го искаже главниот дезинформациски наратив во мај, покрај серијата други, а тоа е, дека Русија...