fbpx
Таг: апарат

таг: апарат

Презентиран нов зрачен апарат за онколошките пациенти во „8 Септември“

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски по повод Денот на независноста денеска заедно со министерот за здравство Беким Сали присуствуваа на презентација на апарат за зрачна терапија за онколошки пациенти во Градската болница „8 Септември”. Апаратот кој треба да биде целосно ставен во функција до крајот на годината го презентираше директорот на болницата Христијан Костов. Со овој апарат кој се очекува...

Наскоро вадење крв без игла

Американските научници осмислиле направа за вадење крв со чија помош целата постапка ќе се одвива едноставно, безболно и без игла, а која би можела да се најде во продажба уште следната година. Апаратот со големина на топче за пинг-понг, функционира така што се поставува на кожата околу две минути, а за тоа време посебниот вакуумски дел на справата, преку капиларите...

Арамија влегол во стан и украл лаптоп, таблет, фотоапарат и златен накит

Во саботата, на улица Петар Поп-Арсов во Скопје, непознат сторител со прекачување преку балкон, влегол во станот на В.Г. (49), при што извршил тешка кражба, одземјаќи лаптоп, таблет, фотоапарат и разновиден златен накит во вредност од 350.000 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.

Детската клиника доби апарат за дијагностика на епилептични жаришта

Одделот за неврологија при Клиниката за детски болести во Скопје доби софистициран медицински апарат за дијагностика на епилептични жаришта кај децата. Апаратот е донација од „Македонски телеком“ и од „Ти-мобајл“ и е единствен од ваков вид во Македонија. Дечињата пациенти со невролошки проблеми отсега нема да треба да патуваат во странство, туку дијагностиката ќе можат да ја направат на детската...

Тодоров: Новиот анализатор на Клиниката за детски болести дава побрзи резултати

Универзитетската клиника за детски болести досега има направено околу 90.000 анализи со новиот лабораториски биохемиски анализатор, што е доказ за високото ниво на искористеност, рече министерот за здравство Никола Тодоров. Според спецификациите, апаратот за еден час може да изврши и до 800 анализи, а во детската клиника дневно се прават по 1.200 такви анализи. - Првпат во Македонија се овозможи да...
Харисон Форд во најновиот филм за Индијана Џоунс- фотографија од Lucasfilm Ltd

Времето на целосно дигитализирани актери доаѓа со брзи чекори напред

Едно од предвидувањата на научната фантастика за сосема „дигитализирани“ актери,  коишто можат целосно да бидат репродуцирани од компјутер со своите глас и појава - најчесто во верзија од нивната...